четврток, 13 мај 2021
Здравје 13.05.21 | 23:53

Јужноафрикански сој детектиран кај лице од Делчево

Африканскиот сој на коронавирусот бил изолиран во Институтот за јавно здравје во Скопје, јавува „Слободен печат“. Порталот повикувајќи се на информации од високи...

Македонија 13.05.21 | 23:44

Николоски: На овој линк е интервјуто на ТВ 21 кое заради технички проблеми беше прекинато

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски вечерва гостуваше во емисијата Клик плус на ТВ21. На овој линк е интервјуто на ТВ 21 кое заради технички проблеми...

Црна хроника 13.05.21 | 23:25

МВР демантира: Нема пукање во Ченто, има сообраќајна несреќа

Вечерва на социјалните мрежи се споделуваше информација дека имало престрелка во населбата Ченто и четири мртви лица. Од МВР за „Република онлајн“ потврдија дека...

Македонија 13.05.21 | 23:19

Николоски: Македонија и оваа година нема да добие датум за започнување преговори

Првата причина зошто Македонија нема да има датум за преговори за членство во ЕУ е затоа што Бугарија нема влада, на 11 јули ќе има пак избори, исходот ќе е нешто слично,...

Свет 13.05.21 | 23:07

Во Aја Софија првпат по 87 години беше извршена молитва за Рамазан Бајрам

Во истанбулската џамија Аја Софија, првпат по 87 години, беше извршена молитва за Рамазан Бајрам, јавува турската државна новинска агенција Анадолија. Аја Софија служела...

Македонија 13.05.21 | 22:59

Ќе има предвремени парламентарни избори, само прашање е дали ќе бидат заедно со локалните, или после нив, смета Николоски

Локалните избори и можноста за одржување и на предвремени парламентарни избори, беше една од темите со која дебатиравме со потретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар...

Македонија 13.05.21 | 22:49

Николоски: Ако помине законот сега како што предвидува Мила Царовска за четврто одделение ниту дигитални учебници ќе има, ниту печатени учебници

Вечерва потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 говореше за дигиталните учебници кои ги наметнува власта со кои ќе уништи...

Економија 13.05.21 | 22:43

Николоски: Власта немаше пари за реализација на петтиот пакет на мерки, се чекаше да се издаде еврообврзницата

Власта успеа да продаде една приказна дека е блокиран петтиот пакет на мерки од страна на опозицијата или ВМРО-ДПМНЕ.Фактите се следни Владата го усвои петтиот пакет...

Економија 13.05.21 | 22:37

Македонија влегува во инфлација, вели Николоски

Александар Николоски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ, вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека на економски план, Македонија влегува во рецесија. Тој спомена дека се очекува...

Свет 13.05.21 | 22:32

Норвешка ја повлече целосно од употреба вакцината на Астра Зенека

Норвешка официјално ја повлече од употреба вакцината на Астра Зенека против Ковид-19, објави ДПА. Премиерката на државата Ерна Солберг изјави дека одлуката е донесена...

Македонија 13.05.21 | 22:24

Николоски: Легализација ќе има само за оние градби кои се наменети за живеење, а не на деловни објекти, хотели или објекти со кои се прави профит

Александар Николоски, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва гостуваше во „Клик Плус“ на ТВ21 рече дека и опозицијата има заложба во носењето на законот за легализирање...

Култура 13.05.21 | 22:15

Објавена едиција романи на академик Божин Павловски создадени во татковината

Во издание на МАНУ и “Матица македонска” излегоа од печат романите што академик Божин Павловски ги создаде во татковината. Романот “Миладин од Кина”, со кој на 25 годишна...

Култура 13.05.21 | 22:09

Од утре почнува летното кино во Кинотека

Со проекција на документарниот филм ФОРТЕ (Forte) од програмата на фестивалот „Вечери на женски права“ на режисерот Дејвид Донели (David Donnelly) – на 14 мај (петок), со почеток...

Култура 13.05.21 | 22:06

Небојша Јовановиќ: За фестивалот на грчки филм конципираме многу солидна програма

Од денеска до 18 мај се одржува третото издание на Фестивалот на грчки филмови. Во разговор со Небојша Јовановиќ, креаторот на Фестивалот проговоривме за состојбите...

Калеидоскоп 13.05.21 | 21:50

Принцот Хари на популарниот американски поткаст „Armchair Expert“ го спореди кралскиот живот со зоолошка градина!

Гостувајќи на популарниот американски поткаст „Armchair Expert“ на актерот и комичар Дакс Шеферд, принцот Хари откри бројни, засега претежно непознати детали од неговата...

Македонија 13.05.21 | 21:36

Димовски: Сега сме подалеку од ЕУ отколку што бевме пред 4 години

Морам да констатирам дека ние сме подалеку од ЕУ, сега отколку пред 3 или 4 години, вели Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ за „Само вистина“ на Канал 5, кој додаде дека едната...

Здравје 13.05.21 | 21:33

Весна боледува од карцином, но за нејзината состојба има надеж – да ѝ дадеме поттик!

Барање за донација споделено на Фејсбук страницата на Здружението Јасмин. Драги пријатели ова е нашата Весна која е жртва на Карциномот. Но за нејзината состојба има...

Твитови 13.05.21 | 21:16

Камер вози и мафта со пиштолчето, ама Велимир не го знае како таков

Вчера убиениот Камер Идризи заедно со Мане, кумот на градоначалникот на Бутел Велимир Смилевски. Камбер вози и мафта со пиштолчето. Изгледа му бил советник на Велимир...

Фудбал 13.05.21 | 21:05

Рамазанската честитката на Озил го возбуди светот

Честитки за празникот испратија многу познати спортисти, а посебно внимание привлече онаа на Месут Озил. Озил постави слика од Ал Акса во Ерусалим и така испрати силна...

Македонија 13.05.21 | 21:01

Посетата на Заев на Брисел нема врска со преговорите

Македонската дипломатија и надворешна политика се траги-комедија и комедија за странските набљудувачи. Главните креатори на надворешната политика на Македонија...