среда, 12 мај 2021
Македонија 12.05.21 | 23:58

Стојаноска: Разговорот на Мицкоски со Туск и средбата со Сијарто се доказ дека ВМРО-ДПМНЕ повеќе работи на меѓународен план за Македонија од власта

Пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ Дафина Стојаноска, во нејзиното гостување во емисијата „Филибастер“ на радио Лидер зборуваше за денешниот разговор на претседателот на...

Црна хроника 12.05.21 | 23:51

Лазе Велковски сменет од позицијата началник на одделот за организиран криминал во МВР

Со одлука на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, односно на Владата, сменет е Лазе Велковски од функцијата началник на организиран криминал во Министерството...

Црна хроника 12.05.21 | 23:35

Двајца блиски на раководството на СДСМ убиени на улица

Две лица се жртви во вооружената пресметка во средата вечерта во скопската населба Бутел 2, а неофицијално станува збор за лица од таканаречениот клан Камбер за кој...

Црна хроника 12.05.21 | 23:18

Неофицијално: Уште еден починат во престрелката во Бутел

И вториот повреден во престрелката во скопски Бутел им подлегнал на повредите, неофицијално дознава  „Република“. Претходно беше објавено дека еден е починат, а еден...

Свет 12.05.21 | 22:49

Жена за прв пат застана на чело на тајната служба во Италија

Италијанскиот премиер Марио Драги ја назначи дипломатката од кариера Елизабета Белони на чело на тајната служба, со што таа стана првата жена на ваква позиција во земјата. Белони...

Македонија 12.05.21 | 22:26

Стејт Департментот ги посочи антисемитските навреди на Бранко Тричковски кон Рашела Мизрахи во извештајот за кршење на верските права во Македонија

Американскиот Стејт Департмент го објави извештајот за верските слободи во Македонија, и во него се наведува како новинарот Бранко Тричковски, кој е поддржувач на СДСМ,...

Црна хроника 12.05.21 | 22:17

После пукотниците: Убиство во Бутел

Во скопската населба Бутел 2 попладнево се случило убиство. Се работи за местото веднаш до ресторанот „Султан“, а голем број на полициски единици на терен, јавува репортерот...

Црна хроника 12.05.21 | 22:12

Рафали се слушаат во Бутел, амбулантни возила се упатуваат на местото

Рафали од калашников ги вознемирија вечерва жителите на скопската населба Бутел. Според првичните неофицијални информации, две рамки од калашников рафално биле испукани...

Балкан 12.05.21 | 21:58

Омразата кон Бугарите нема да ве однесе во ЕУ: Европратеникот Џамбаски со закани до Србија

По заканите кон Македонија, бугарскиот европратеник Ангел Џамбаски и се закани и на Србија со зборовите дека државата мора да разбере дека „болшевичките техники и...

Здравје 12.05.21 | 21:47

Британците се огласија: Нема докази дека алкохолот влијае врз ефикасноста на вакцината

Нема докази дека алкохолот по вакцинирањето против ковид влијае на ефикасноста на вакцината, објави Британската агенција за регулирање на лекови (MHRA), која реагираше...

Калеидоскоп 12.05.21 | 21:28

Жив и здрав е, но не кажал каде е: Черговски го контактирал семејството

Неколку часови по објавениот прилог на Телма и три месеци по исчезнувањето 39 годишниот Александар Черговски стапил во контакт со семејството. Во краток разговор ги...

Македонија 12.05.21 | 21:15

Сирјато: Да беше до Унгарија, Македонија ќе почнеше преговори со ЕУ

Ако зависеше од Унгарија, Македонија многу брзо ќе станеше членка на Европската унија, изјави министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Сијарто. Според него,...

Црна хроника 12.05.21 | 21:06

Тешко повредено седум годишно девојче во сообраќајка во Тетово

Седум годишно девојче е тешко повредено во сообраќајна незгода во Тетово што се случила попладнево околу 17 часот, откако во неа удрило возило. Поради повредите по укажаната...

Калеидоскоп 12.05.21 | 20:44

Нарачал проститутка, му дошла ќерката: Tаткото на Божана Вујиновиќ си пукал во глава

Таткото на Божана Вујиновиќ, една од најпознатите Плејбој зајачица, Божо, се убил кога дознал дека ќерка му е проститутка, пишува српски Курир. Како што се шпекулира...

Фудбал 12.05.21 | 20:01

Македонската прва селска лига пуштена на најјако!


Балкан 12.05.21 | 19:49

Се наближува и тој ден: Грција во петок го укинува карантинот и се отвора за туризмот

Од петок, заедно со туризмот, во Грција се укинуваат голем дел од рестрикциите воведени на 7 ноември 2020 година, односно задолжителното испраќање смс пораки за секое движење...

Црна хроника 12.05.21 | 19:39

Повреден пешак и патник во возило во сообраќајката во Ново Лисиче

Пешак и сопатник во возило се повредени во сообраќајката на Булеварот Видое Смилевски Бато, која се случила денеска околу 17.50 часот на крстосницата кај Ново Лисиче,...

Естрада 12.05.21 | 19:19

Тошка, ти беше ангел што успеав да го препознаам: Сузана Спасовска се простува од пријателот

Не стивнуваат реакциите по смртта на истакнатиот македонски композитор, аранжер и клавијатурист Тодор Трајчевски кој почина од последици на Ковид-19. На социјалните...

Здравје 12.05.21 | 19:12

Во Македонија детектиран јужноафрикански сој на коронавирусот

Африканскиот сој на коронавирусот бил изолиран во Институтот за јавно здравје во Скопје, дознава Слободен печат. Високи извори од Министерството за здравство ја потврдија...

Македонија 12.05.21 | 19:02

Телефонски разговор Мицкоски – Туск: Не е можен напредок со корумпирано судство

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук објави дека остварил телефонски разговор со претседателот на Европската народна партија Доналд Туск,...