вторник, 11 мај 2021
Црна хроника 11.05.21 | 23:51

Почина Боби Кипријановски

Жаклина Пешевска, пратеник и претседателка на Унија на жени на ВМРО-ДПМНЕ вечерва ја сподели жалната вест за прераната смрт на Боби Крипријановски. Со длабоко жалење...

Македонија 11.05.21 | 23:44

Земјотрес почуствуван во околината на Битола и Охрид

Силен потрес вечерва се почувствува во југозападна Македонија, а граѓаните на социјалните мрежи алармираат дека тресело во Битола, Охрид, Струга… Земјотресот според...

Мода и убавина 11.05.21 | 23:32

Ријалити ѕвезда си го уништи лицето откако на „Тик-ток“ видела како сама да си направи акупунктура

Ѕвездата од австралиското реално шоу „Големиот брат“, Тили Витфелд, целосно си го уништила лицето со „совет“ за убавина кој го пронашла на „Тик-ток“, поради кој завршила...

Музика 11.05.21 | 23:23

Гарванлиев ја имаше првата проба во Ротердам, настапува за точно една недела

Македонскиот претставник Васил Гарванлиев ја имаше првата проба на евровизиската сцена во Ротердам. Тој настапува шести во првата полуфинална вечер, на 18 мај. Како...

Фудбал 11.05.21 | 23:17

Шпанска „Марка“: Наследниците на Филип II и Александар Велики се „Пепелашка“ на ЕП

Шпанскиот спортски весник „Марка“ ги претстави најдобрите македонски фудбалери како „наследници на Филип Втори и на Александар Велики“ и како „Пепелашка на Евро“...

Астро 11.05.21 | 23:07

Што носи ноќва за секој знак Младата месечина во Бик?

Вечерва Младата месечина е во знакот на Бик, што на знакот му носи многу среќа, но астролозите најавуваат претежно мирен и позитивен период за сите хороскопски знаци. Овен Оваа...

Македонија 11.05.21 | 22:56

Бучковски за БНТ: На мојата генерација ѝ е потешко, ние треба да направиме заедничка историја за идните генерации

Поранешниот премиер Владо Бучковски, сега во улога на специјален претставник на Владата за спорот со соседите, во интервју за бугарската „БНТ“ вели дека разбира зошто...

Свет 11.05.21 | 22:13

Авионите се враќаат без да слетаат во Тел Авив, истрелани 130 гранати кон градот

Сите летови на аеродромот Бен Гурион во Тел Авив се прекинати поради ракетен напад од Појасот Газа, соопштија властите. На веб страната flightradar24.com, се забележува како...

Свет 11.05.21 | 22:04

Ѝ било страв да признае дека скршила шишенце – медицинска сестра наместо вакцина давала инфузија

Во Германија 22 луѓе ќе треба повторно да се вакцинираат затоа што наместо вакцината на „Бионтек-Фајзер“, тие примиле само инфузиски раствор на натриумхлорид. Една...

Црна хроника 11.05.21 | 21:37

Велешанец заработи кривична пријава за статус на „Фејсбук“

СВР Велес поднесе кривична пријава против П.Т.(40) од Велес, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал...

Сервиси 11.05.21 | 21:28

На Острог преспиваат и католици и муслимани – утре е денот на големиот Свети Василиј Острошки

Православната црква и верниците утре го прославуваат Свети Василиј Острошки, големиот чудотворец, чиишто чудотворни дела се познати насекаде. Уште поголемо чудо и...

Твитови 11.05.21 | 21:15

Зинато газе не се шие лесно – поема за Заев од Тасевски

Актерот Сашо Тасевски му посвети сатирична поема на премиерот Зоран Заев по неговата посета на Брисел: Во авион Зоќе, датумче доби пресно, Но ЕУ пак го стави во тесно Шамари...

Македонија 11.05.21 | 20:58

Како ќе се транспортира армискиот офицер суспектен на јужноафриканската мутација?

55-годишниот македонски војник позитивен на Ковид-19 и сомнителен на јужноафриканскиот сој, веќе е на пат од Африка кон Македонија со авион за медицинска евакуација обезбеден...

Здравје 11.05.21 | 20:44

Д-р Кунгуловски: Апсолутно никаква поврзаност немаат вакцините со стерилитет или со неплодност

Единствен спас во пандемијата е создавањето на колективен имунитет, што можеме да го добиеме преку вакцинирање. Во моментов, ефикасноста на вакцините е сигурно над...

Македонија 11.05.21 | 20:32

Убиените „Шкаљарци“ во Атина стигнале со македонски пасоши, Албанец пак си купил пасош со женско име

Двајца припадници на црногорскиот шкаљарски клан, Игор Дедовиќ и Стеван Стаматовиќ, кои во јануари минатата година беа изрешетени во Атина, биле дел од групата од 214...

Македонија 11.05.21 | 20:15

Гонзалес Лаја: Шпанија ја поддржува Македонија за членство во ЕУ

Министерката за надворешни работи на Шпанија, Аранча Гонзалес Лаја ја изрази шпанската поддршка за пристапување на Македонија во Европската унија, објави шпанското...

Македонија 11.05.21 | 20:01

Ќе се легализираат сите дивоградби, и во национални паркови, и во заштитени подрачја…

Со 72 гласа „за“, 3 воздржани и 5 „против“ во Собранието денеска беше донесен Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти, по скратена постапка....

Црна хроника 11.05.21 | 19:35

Кумановец осомничен за обид за убиство

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Е.Ј.(20) од Куманово, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „убиство во обид“. На 02.05.2021 во Куманово...

Македонија 11.05.21 | 19:19

Героски: Уште еден комичен обид на Заев да одглуми „патриот“

Не му верувам на Зоран Заев кога вели дека за македонскиот јазик и за македонскиот идентитет нема да се разговара и да се преговара, вели во неговата последна колумна...

Македонија 11.05.21 | 19:14

Пристигаат 38.400 вакцини од „Астра зенека“ преку Ковакс

Министерот за здравство Венко Филипче преку „Фејсбук“ соопшти дека наскоро во Македонија пристигнува нова пратка вакцини преку „Ковакс“ системот. Добивме уште една...