понеделник, 10 мај 2021
Македонија 10.05.21 | 23:55

Родителите излегуваат на протест против реформите на Царовска

Мирни протести низ повеќе градови и мирен марш во Скопје најавија родителите од иницијативата „Учебници и настава мора да има“, откако денеска  не добиле официјален...

Балкан 10.05.21 | 23:43

Tупурковски за распадот на СФРЈ: Македонија се определи за независност и за самоопределување

Васил Тупурковски, последниот член на Претседателството на СФРЈ по подолго време излезе во јавносст. Тој во заедничко интервју во „Политика“ заедно со членовите од...

Балкан 10.05.21 | 23:26

Насекаде прскало крв: Ова е машината за мелење луѓе на Веља невоља

Српското министерство за внатрешни работи конечно ја покажа машината за мелење месо на познатиот Велимир Беливук. Но, Веља невоља машината не ја користел за да измели...

Семејство 10.05.21 | 23:14

Спремете се за свадби, се отвораат рестораните

Министерот за економија Крешник Бектеши во гостувањето во ТВ 21 рече дека на крај на мај, почеток на јуни ќе може да се организираат свадбени прослави. Вели дека доколку...

Македонија 10.05.21 | 23:03

Македонски војник во Африка тешко заразен од корона

Пациент заразен со коронавирус, во тешка состојба, пристигнува во Македонија и се очекува да биде сместен на Клиниката за инфективни болести, дознава „Фокус” од извори...

Македонија 10.05.21 | 22:52

Груби се понудил да ја советува Грузија за реформи во правосудството

Првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби денес беше домаќин на грузиската претседателка Саломе Зурабичвили, која е во...

Македонија 10.05.21 | 22:38

ЕУ не сака да седи на иста маса со Заев кој дома се дружи со најголемиот турски мафијаш

Македонија нема друга опција освен ЕУ, но датумот не е копче кое преку ноќ ќе ни го подобри животот. Во овој момент во Македонија имаме деградација на правосудниот систем,...

Свет 10.05.21 | 22:28

Вака се тресеше парламентот во Ерусалим од бомбите на Палестинците

Израелскиот парламент веднаш беше евакуиран откако се слушнаа ракетите, кои беа истрелани од пакистанската милитантна организација Хамас по истекот на ултиматумот...

Свет 10.05.21 | 22:21

Израел и Палестина пак почнаа војна

Кон Ерусалим, се испалени најмалку 45 ракетите од појасот Газа, во услови на растечки тензии меѓу Израелците и Палестинците. Нема информации за повредени. Израелскиот...

Македонија 10.05.21 | 22:10

„Код“ го разоткри Спасовски: Лаже дека пасоши со лажен македонски идентитет се издавале пред него

Низа нелогични, шокантни информации објавува емисијата “Код” на Телма во која се зборува за аферата Двојник или Пасоши за Мафија. Според “Код” министерот Оливер Спасовски...

Балкан 10.05.21 | 21:58

Ердоган се закани: Турција ќе го мобилизира целиот свет, особено исламскиот, за да го запре израелскиот терор врз Палестинците

Турција ќе го мобилизира целиот свет, особено исламскиот, за да го запре израелскиот терор врз Палестинците и окупацијата, изјави денеска турскиот претседател Реџеп...

Балкан 10.05.21 | 21:43

Убавата Aна внесе раздор меѓу Земунскиот клан

Првите посериозни кавги меѓу Земунскиот клан се случија на почетокот на 2000 година а за што ако не за жена. Ана Симиќ е девојката која го разби кланот и неколкумина прати...

Фудбал 10.05.21 | 21:31

Toтенхем не го дава Кејн

Англискиот прволигаш Тотенхем нема намера да му дозволи на својот напаѓач Хари Кејн да го напушти клубот на крајот од сезоната, јавуваат британските медиуми. Според...

Македонија 10.05.21 | 21:22

Заев: Не е можно да се раздвои патот за членство во ЕУ на  Македонија и Албанија

Не е можно да се раздвои патот за членство во ЕУ на  Македонија и Албанија, изјави премиерот на  Македонија, Зоран Заев за Еуроњуз. Брисел ги разгледуваше двете кандидатури...

Фудбал 10.05.21 | 21:06

Вардар испадна од Првата лига и пред девет години, но беше спасен со фузија

Македонскиот фудбалски шампион Вардар пред две години исто таа испадна од Првата лига, но успеа да се спаси да остане прволигаш со т.н. „фузија“ со Миравци. Тогаш тоа...

Фудбал 10.05.21 | 20:52

Горан Пандев го повлекува својот клуб од Првата лига?

Најдобриот македонски фудбалер и капитен на маледонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев ќе го повлече својот клубот Академија Пандев од Првата лига ако ФФМ...

Македонија 10.05.21 | 20:47

Средношколците со порака до Царовскa: Оставете ги печатените учебници, тие се темелот на образованието

Министерката Мила Царовска, сосила ги укинува учебниците и им ги одзема учебниците од раце и на наставниците и на учениците. И гордо изјавува: ,,Ако не сакате детето...

Македонија 10.05.21 | 20:39

Министерството за образование вели дека не се спојуваат механички предмети

Сосема погрешно е да се зборува за „спојување“ на наставни предмети без при тоа да се знае современиот пристап во педагогијата, воопшто во стратегиите, методите на...

Македонија 10.05.21 | 20:18

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се заедно со народот: Граѓаните се крајно разочарани и бесни на ненародната власт

Во рамки на агендата на ВМРО-ДПМНЕ предвидена за претстојниот период насловена како “Пратениците со народот”, пратениците од редовите на ВМРО-ДПМНЕ остварија...

Македонија 10.05.21 | 20:17

Заев се надева дека преговори ќе почнеме под португалско претседателство

Премиерот Зоран Заев, заедно со членовите на делегацијата заменик-претседателот во Владата за европски прашања Никола Димитров, министерот за надворешни работи Бујар...