недела, 9 мај 2021
Фудбал 09.05.21 | 23:33

Провокација за Вардар од „Балистите“: „Честито Втора лига…“

Најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар од денес официјално е второлигаш. Кобен за „црвено-црните“ беше поразот на гости кај Струга Трим Љум (1-0) и тимот нема...

Калеидоскоп 09.05.21 | 23:22

Почувствуван земјотрес кај Струмица

Вечерва во југоисточниот дел на земјава, поточно меѓу Струмица и Валандово, се случил земјотрес со интензитет од 1,5 степен според Рихтер во 22:24 часот. Епицентарот е во...

Свет 09.05.21 | 23:10

Дошол на прослава, почнал да пука и убил седум лица во Колорадо

Седум лица загинаа, меѓу кои и напаѓачот, откако маж отворил оган за време на прослава во сојузната држава Колорадо. Според извештаите на медиумите, напаѓачот бил во...

Калеидоскоп 09.05.21 | 23:01

Бракот на Бил и Мелинда Гејтс се распаднал поради милијардерот педофил?

Брачната двојка Мелинда и Бил Гејтс не се разведува во пријателски односи, а наводно Мелинда со години била лута на сопругот поради неговото зближување со педофилот...

Свет 09.05.21 | 22:51

Шпанците со забави по улиците, како да е Нова година, го прославија укинувањето на вонредната состојба

Шпанците со забави по улиците, како да е Нова година, го прославија укинувањето на вонредната состојба. Вонредната состојба во Шпанија беше на сила шест месеци, а предвидуваше...

Свет 09.05.21 | 22:25

Исчезна лекарот кој го лекуваше Навални во Сибир

Лекар од Сибир кој го лекуваше рускиот опозициски лидер Алексеј Навални откако му се слоши минатата година во Русија, исчезна, соопшти денеска руската полиција. Полицијата...

Свет 09.05.21 | 22:06

Индија е пред колапс

Индија ќе регрутира стотици поранешни припадници на воениот медицински персонал за да му помогне на здравствениот систем што е соочен со исклучително висок број на...

Економија 09.05.21 | 21:54

Утре нови цени на горивата

Како секој понеделник, така и утре напладне Регулаторна комисија за енергетија ќе ги соопшти новите цени на горивата кои ќе важат од полноќ. Минатата недела малопродажните...

Здравје 09.05.21 | 21:47

Скандинавски метод за зајакнување на имунитетот во борбата против короната

Познатиот руски оториноларинголог Владимир Зајцев објасни каква заштита на целото тело од вируси, вклучително и ковид-19, пружаат процедури за зајакнување на грлото. Многу...

Свет 09.05.21 | 21:27

Од денеска вакцинираните во Германија имаат привилегии

Денеска во Германија стапи на сила одредбата според која оние што се заразиле со вирусот се изземени од некои мерки за борба против пандемијата. За вакцинираните и за...

Македонија 09.05.21 | 21:05

Заев – Лајчак: Скопје го изработи својот дел од обврските, време е Брисел да испорача

Македонија го одработи својот дел од обврските. Време е ЕУ да испорача, без одложување, бидејќи секоја поинаква одлука ќе го наруши кредибилитетот на ЕУ пред целиот...

Фудбал 09.05.21 | 20:52

Комити Скопје се огласија по испаѓањето на ФК Вардар : Национален срам!

Откако по комплетирањето на денешното коло во ПМФЛ стана јасно дека Вардар од следната сезона ќе игра во Втората лига Запад, со своја реакција се јавија најверните навивачи...

Македонија 09.05.21 | 20:39

Граѓаните се разочарани од власта, живеат тешко, бараат промени: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ на средби со народот

Во текот на денешниот ден пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ги продолжија посетите низ населените места низ Македонија во рамки на акцијата „Пратениците со народот“. Од посетите...

Балкан 09.05.21 | 20:22

Бројот на новозаразени во Србија падна под 1.000, првпат по половина година

Во Србија во изминатото деноноќие од направени 9389 тестови на корона вирус, а регистрирани се 834 новозаболени лица. Од последици предизвикани од ковид-19 во последите...

Црна хроника 09.05.21 | 19:59

Возило излета од патот, повредени три девојки

Три лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случи на регионалниот пат Зрновци- Грдовци, во близина на мостот на реката Брегалница. Според информација...

Ракомет 09.05.21 | 19:47

Марјан Начевски по исклучувањето од РФМ: Јас сум жртва на измислени изјави на Бајрамовска, лага е дека сум се заканувал!

Ракометната федерација на Македонија денеска соопшти за казната исклучување од сите структури на федерација изречена против Марјан Начевски, по обвинение за вербални...

Здравје 09.05.21 | 19:25

Досега се вакцинирани 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900

Досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 279.909 граѓани, соопшти Министерството за здравство. На вакциналните пунктови...

Македонија 09.05.21 | 19:11

Стојанче Ангелов се спушта по јаже низ клисура длабока 30 метри

Во организација на Спелеолошката федерација, во кавадаречкото село Мрежичко денеска се реализираше голема важба за спасување во рамките на која директорот на Центарот...

Економија 09.05.21 | 19:04

Поранешната министерка Нина Ангеловска го продаде „Групер“ на полска компанија

Payten е новиот сопственик на македонската платформа за е-трговија, Grouper.mk. Payten, кој е дел од полската групација Asseco SEE e провајдер на целосни софтверски решенија за платежната...

Македонија 09.05.21 | 18:54

Ќе има ли укинување на полицискиот час, маските на отворено и забраната за свадби?

Наместо во понеделник, како што е практика секоја седмица, Комисијата за заразни болести овој пат ќе заседава во петок, ден по муслиманскиот празник, Рамазан Бајрам,...