петок, 7 мај 2021
Црна хроника 07.05.21 | 23:56

Полицијата вечерва превентивно спречуваше групирање на младите пред Силбо

Неколку полициски возила и десетица полицајци вечерва беа распоредени во близина на фурната „Силбо“ за да спречат групирање на младите пред почетокот на полицискиот...

Македонија 07.05.21 | 23:31

Николоски: Заев го поларизира македонското општество за да може да продолжи да го штити својот криминал

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во гостување во емисијата Само интервју на Канал 5 истакна дека повеќе од јасно е дека на актуелниот премиер Зоран...

Калеидоскоп 07.05.21 | 23:18

Македонија е на работ на црвената зона, каде што викендов се очекува да падне кинеската ракета

Делови од ракетата се очекува да паднат помеѓу 41,5 степени северна и 41,5 степени јужна географска ширина, додека Македонија се наоѓа меѓу 41,6 и  42.0  степени северна географска...

Македонија 07.05.21 | 23:10

Можно проширување на истрагата за случајот Рашковски, вели Русковска

Обвинителството за организиран криминал и корупција најверојатно ќе бара продолжување на притворот за Драги Рашковски, открива во вечерашното гостување во емисијата...

Свет 07.05.21 | 23:02

Шаленберг: Ако ЕУ му сврти грб на Западен Балкан, некој друг ќе го пополни вакумот

Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за Русија и Западен Балкан на состанокот в понеделник во Брисел. По барање на Австрија и осум други членки на ЕУ,...

Македонија 07.05.21 | 22:46

Русковска верува на изборот на јавни обвинители, но резултатите во работата ќе покажат дали бил добар

Шефицата на обивнителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска, во вечерашното инетрвју за „360 степени“ го коментираше и изборот на јавни...

Култура 07.05.21 | 22:37

Актерите од театарот во Струмица најавуваат бојкот

Струмичките актери ќе ја бојкотираат работата на театарот се додека не им се исполнат поставените услови. Ансамблот на Антон Панов не отстапува од барањето да се промени...

Култура 07.05.21 | 22:34

Изложбата „Градење на македонската државност“ во Музеј на македонската борба

Во холот на НУ Музеј на македонската борба за самостојност поставена е изложбата „Градење на македонската државност“ посветена на столбовите на македонската држава...

Економија 07.05.21 | 22:28

Николоски: Македонија може да остане без експресната пруга кон Солун поради неспособноста на Заев

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Само интервју” на Канал 5 телевизија гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски кој се осврна на...

Македонија 07.05.21 | 22:07

Мицкоски до Филипче: Од одличен хирург, надежен министер да завршиш како кловн на Зоран Заев е голем личен пораз

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски му посочи на министерот за здравство, Венко Филипче дека достоинството нема цена. Од одличен хирург, надежен министер да завршиш...

Македонија 07.05.21 | 22:03

Филипче: Изградбата на нов, современ и функционален Клинички центар во Скопје ќе гарантира високо квалитетни здравствени услуги

Министерот за здравство, Венко Филипче на својот фејсбук профил напиша: – Опозицијата со парцијални документи што ги презентира во јавноста сака да ја искриви сликата...

Култура 07.05.21 | 21:36

„Мајските оперски вечери“ со серијал на концерти со наслов „Мајски концерти“

Месецот мај за Националната опера и балет е од особено значење, месец во кој се одржува меѓународниот фестивал „Мајски оперски вечери“. За жал и оваа година поради...

Култура 07.05.21 | 21:29

СЏФ: Има ли пилот во авионот наречен Министерство за култура?

Скопскиот џез фестивал на социјалните мрежи сподели текст во врска со одложувањето на јубилејното издание на  „Оф фест“ и прашува: Има ли пилот во авионот? Во продолжение...

Македонија 07.05.21 | 21:15

Случајот со Драгица Панова која не може да докаже дека е жива за да земе пензија стигна до Народен правобранител

Случајот со штипјанката која не може да докаже дека е жива за да земе пензија стигна до Народен правобранител. Два месеца, штипјанката Драгица Панова пред Фондот за...

Калеидоскоп 07.05.21 | 21:03

Триесет вреќи смет извадија нуркачите од Охридското езеро

Нуркачите од клубот „Охрид“ вчера го чистеа потегот пред ресторанот  „Кај местоно“ во Пештани. Триесеттината вреќи смет ги подигна екипа на „Охридски Комуналец“...

Свет 07.05.21 | 20:49

Германски дипломати: Германија нема да дозволи одвојување на Македонија и Албанија на патот кон ЕУ, доколку Софија опстои на блокадата на Скопје

Германија нема да дозволи одвојување на Македонија и Албанија на патот кон ЕУ, доколку Софија опстои на блокадата на Скопје, порачаа неколку германски дипломати денеска,...

Македонија 07.05.21 | 20:39

Датумот за ЕУ беше само изговор на Заев и Димитров за нивната неспособност, вели Николоски

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Само интервју” на Канал 5 телевизија гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски кој се осврна на...

Македонија 07.05.21 | 20:32

Николоски: За ВМРО-ДПМНЕ компромис со Бугарија на штета на македонските национални интереси не е можен

Александар Николоски потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, вечерва во „Само интервју“ во Канал 5 телевизија истакна дека за ВМРО-ДПМНЕ компромис со Бугарија на штета на...

Култура 07.05.21 | 20:25

Елка Јачева Улчар: Претседателот на Советот за македонски јазик и директорката на Институтот за македонски јазик – срам за македонистиката!

Професорката Елка Јачева Улчар на својот фејсбук профил реагираше на бришењето зборови од Толковниот речник. Претседателот на Советот за македонски јазик и директорката...

Свет 07.05.21 | 20:12

Орбан: Европската безбедност зависи од стапката на вакцинација

Унгарскиот премиер Виктор Орбан смета дека безбедноста на Европа е директно поврзана со стапката на вакцинација на нејзиното население против Ковид-19. Во видео-изјава...