четврток, 6 мај 2021
Македонија 06.05.21 | 23:56

Покрај премиерот денес се протнаа негови соработници и сопартијци кои не се приоритетни

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев кој се осврна на лошите владини политики,...

Македонија 06.05.21 | 23:52

Конгресменот Прајс: Однесувањето на Бугарија е фрустрирачко и за САД

Однесувањето на Бугарија е опасно и фрустирачко и за САД, а не само за Македонија вели демократскиот конгресмен од Северна Каролина Дејвид Прајс во изјава за Гласот...

Свет 06.05.21 | 23:43

Путин го поддржува предлогот на Бајден за укинување на патентите за вакцините против ковид

Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека е за укинување на патентите за вакцината против Ковид-19, по предлогот на САД, за да се забрза производството и дистрибуцијата...

Скопје 06.05.21 | 23:41

Сателити прелетаа над Македонија – ќе ги видимe и утре

Воз од сателити прелетаа над небото на Македонија околу 21:20 часот и можеа да се забележат со голо око. Станува збор за сателитско соѕвездие на компанијата „SpaceX“ на Илон...

Македонија 06.05.21 | 23:38

Опозицијата ќе го поддржи изменувањето на Законот за социјална заштита

Собранието ја заврши општата расправа по Предлог законот за изменување на Законот за социјална заштита, во прво читање, чија цел е да се овозможи услугата лична асистенција...

Македонија 06.05.21 | 23:32

Османи: Не е прашање дали Албанија треба да ги почне преговорите, туку дали Македонија смее да не ги почне преговорите

Можноста што ја нуди јунскиот или јулскиот самит е шанса која не смее да се пропушти заради тоа што следните самити се покомплексни и поограничени во можноста да нудат...

Македонија 06.05.21 | 23:30

Јанушев: Власта краде преку набавката на вакцините и патната инфраструктура

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Игор Јанушев кој се осврна на лошите владини политики,...

Култура 06.05.21 | 23:05

Белото Циганче: Да не треба да се извинам?

Актерот Рубенс Муратовски, кој како дете го толкува ликот на Белото циганче во истоимената ТВ-серија од романот на Видое Подгорец иронично прашшува дали треба да се...

Ракомет 06.05.21 | 22:59

Лазаров: Зависиме од нас самите, уште утре започнуваме со подготовки за ЕП

Ракометната репрезентација на Македонија денеска ги доби противниците во групната фаза на претстојното Европско првенство кое во јануари идната година ќе се одржи...

Култура 06.05.21 | 22:51

Дали пред Влада ќе ја палиме „Белото циганче“?

Најавеното бришење на „неподобните зборови“ од дигиталната форма на Толковниот речник со право внесе вознемиреност кај здраворазумската јавност. Ви пронесуваме...

Македонија 06.05.21 | 22:41

Спасовски: Тоа што Британија ги призна македонските возачки дозволи е потврда дека ни ги ценат државата и институциите

„Владата на Обединетото Кралство ги призна македонските возачки дозволи после повеќегодишно преговарање. Тоа е една одлична вест во предвечерието на 7 мај – Денот...

Скопје 06.05.21 | 22:40

Конвој авиони вечерва над Скопје

Фотографии на кои се гледаат авиони кои го надлетуваат главниот град вечерва пристигнаа во нашата редакција. Граѓаните се зачудени од несекојдневната глетка на македонското...

Македонија 06.05.21 | 22:37

Калеска-Ванчева: Овие луѓе треба да одговараат за терористичко здружување

Ако се вратиме назад и ги анализираме дејствијата од 27 април, ќе видиме дека тие создадоа страв, насилство и загриженост кај граѓаните и тогаш беше нападнат уставниот...

Здравје 06.05.21 | 22:30

Германија ја одобри вакцината на „Астразенека“ за сите возрасти

Ковид вакцината на „АстраЗенека“ веќе нема да им се дава само на лицата над 60 години во Германија, се договорија денеска сојузните и регионалните власти, туку ќе им...

Македонија 06.05.21 | 22:10

Добивме датум за преговори со Бугарија

Добивме датум за преговори со Бугарија, иронично коментира Игор Дурловски на информацијата дека е можно Македонија и Албанија да се одделат од пакетот за пристапни...

Македонија 06.05.21 | 22:05

Вархеји за Еуроњуз: Разделување на Македонија и Албанија е опција

Еврокомесарот Оливер Вархеји вели дека раздвојувањето на Албанија и Македонија од преговорите за ЕУ е опција ако Скопје не најде заедничко решение со Софија. Ако и...

Култура 06.05.21 | 21:59

Министерство за култура: Договорот за учество во финансирањето на Офф фест е навремено доставен

Договорот за учество во финансирањето на Офф фест е навремено доставен до организаторот – Скопје џез-фестивал. И покрај тоа, апликантот не само што не го потпиша договорот,...

Македонија 06.05.21 | 21:55

АА и А: За овие бројки треба да паднат и министерот и премиерот

Алтернатива и Алијанса за Албанците сметаат дека Владата и Министерството за здравство продолжуваат да се однесуваат несовесно во справувањето со пандемијата и тоа...

Македонија 06.05.21 | 21:48

Случајот за 27 април еден ден ќе стаса до Стразбург и оттаму ќе дојде шлаканицата за македонското судство

Случајот за 27 април еден ден ќе стаса до Стразбург и од таму ќе дојде шлаканицата за македонската држава и судство, бидејќи нема никакви индиции дека ова можеше да претставува...

Скопје 06.05.21 | 21:39

Сè кој од кој, а скалите најскапи во Европа: Балдска на Миле Кичеец, братучетка на Златко Ќурчиевски, ќерка на Божин Аврамовски, жена на Мадиќ

Твитер корисникот Марга открива дека фирмата „Армор плус“ преку која Град Скопје и Петре Шилегов ги набави противпожарните скали кои се предмет на обработка и на ДКСК,...