вторник, 4 мај 2021
Македонија 04.05.21 | 23:51

Ганка Цветанова: Ако си премиер или министер во владата на една држава а одработуваш за интересите на друга, постои само едно објаснување – велепредавство!

Ганка Цветанова за скандалот со наградата „Гоце Делчев“ на Твитер напиша: Ако си премиер или министер во владата на една држава а одработуваш за интересите на друга,...

Свет 04.05.21 | 23:42

САД ја поддржува подготвеноста на Австрија да посредува меѓу Македонија и Бугарија

САД даваат поддршка на земјите-членки на Европската унија да им помогнат на Македонија и Бугарија полесно да постигнат решение, изјави за „Гласот на Америка“ портпарол...

Македонија 04.05.21 | 23:28

Вархеји: Постои шанса да се раздвои пакетот на Македонија и Албанија во нивниот евроинтегративен пат

Постои шанса да се раздвои пакетот на Македонија и Албанија во нивниот евроинтегративен пат. Ако не се изнајде решение меѓу Скопје и Софија за историски прашања, еврокомесарот...

Црна хроника 04.05.21 | 23:15

Почина велосипедистот кој беше прегазен на “Партизанска“ во Скопје

Почина 74-годишниот велосипедист од Скопје, кој пред четири дена беше прегазен на булеварот Партизански одреди, наспроти трговскиот центар Антико во Карпош 4. Според...

Економија 04.05.21 | 23:07

Утврден договор за грант од САД во висина од 8,2 милиони долари

Владата на денешната седница ја разгледа и усвои Информацијата и го прифати усогласениот текст на Договорот за грант за партнерство за развој меѓу Република Македонија...

Фудбал 04.05.21 | 23:00

Формирано координативно тело за поддршка на фудбалската репрезентација на Европското првенство во фудбал

Владата донесе одлука за формирање Координативно тело за поддршка на фудбалската репрезентација на Европското првенство во фудбал 2020, одложено од минатата година,...

Македонија 04.05.21 | 22:40

Тасевски: Секој компромис кој до сега го направивме од 1991 до денес беше на штета на Македонците, ама вие отидовте преку цртата

Актерот Сашо Тасевски на социјалните мрежи се осврна на преговорите со Бугарија и напиша: Од ЕУ бараат да изнајдеме заедничко решение со Бугарија, што во превод значи:...

Македонија 04.05.21 | 22:28

Царовска се дрзна да им ја ускрати честа и наградата на капитални интелектуални творци како академик Ќулавкова и проф. д-р Генадиева Ставриќ

Министерката Царовска уште го нема решено скандалот со печатените учебници веќе се соочува со нов кој во себе содржи и наука и образование и историја и идентитет. Одборот...

Македонија 04.05.21 | 21:58

НСП повика на масовен протест, бидејќи на 7 мај МВР ќе потпише договор кој е тежок срам за полицијата

Независниот синдикат на полицијата во писмено соопштение реагира за колективниот договор кој е најавено да се потпише, како што велат на 7 мај и кој според нив претставува...

Македонија 04.05.21 | 21:45

Давидовиќ: Судењето за 27 април е доказ дека еднаквост пред законите нема, правдата е селективна, судството е политизирано

Адвокатот Звонко Давидовиќ вечерва во „Неделен брифинг со Сотир Костов“ истакна дека случајот со 27-ми април ја покажа нееднаквоста пред законите, како и селективноста...

Македонија 04.05.21 | 21:35

Калајџиев за 27 април: Ова дело не е класичен тероризам, а казните се драконски

Поранешниот професор по кривично право Гордан Калајџиев вечерва во „Неделен брифинг со Сотир Костов“ на Инфомакс.мк во врска со судењата за случајот за 27-ми април...

Македонија 04.05.21 | 21:28

Две недели карантин во Македонија за сите кои ќе пристигнат од овие две земји

Владата на Република Македонија на денешната 68-ма седница донесе одлука за измени и дополнувања за ограничување на движењето на граѓаните согласно која од 5 мај, среда,...

Македонија 04.05.21 | 21:17

Заев, Вархеји и Едштадлер на заедничка прес-конференција: Денешниот ден е израз на солидарност и заедништво

Претседателот на Владата, Зоран Заев придружуван од министерот за здравство Венко Филипче, денеска, заедно со комесарот за соседство и проширување на Европската Унија...

Македонија 04.05.21 | 20:59

Героски: Еве, вака на мој пост коментира г-н Панче Заев, татко на премиерот Зоран Заев

Новинарот Бранко Героски на својот фејсбук објави коментар на таткото на Заев, Панче Заев. Еве, вака на мој пост коментира г-н Панче Заев, татко на премиерот Зоран Заев....

Македонија 04.05.21 | 20:49

И Заев за Рашковски се правдаше како сега Шилегов за набавката дека не е виновен, но случајот мириса на криминал

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Димче Арсовски вечерва во „Што не е јасно“ во Алфа телевизија истакна дека попусти се оправдувањата на Петре Шилегов за случајот со набавката...

Македонија 04.05.21 | 20:41

Арсовски: Црвенковска е донесена да го чисти криминалот на Зоран Заев, очигледна е нејзината поврзаност и на нејзиното семејство со СДСМ

Во врска со назначувањето на Павлина Црвенковска како Претседател на Судскиот совет, портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски посочи дека блискоска со Зоран Заев и...

Македонија 04.05.21 | 20:36

Трајанов: Во „Мафија” се вклучени високи функционери од МВР

Павле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз и коалициски партнер на СДСМ и Зоран Заев во вечерашното гостување во емисијата „Само Вистина“ на Канал 5 говорејќи...

Македонија 04.05.21 | 20:29

Владата одлучи: Од утре полициски час од 23 часот, а угостителските објекти ќе работат до 22.30

Владата на денешната седница донесе одлука со која времетраењето на полицискиот час ќе се скрати. Од утре, наместо од 21 часот, полицискиот час ќе започнува од 23 часот,...

Македонија 04.05.21 | 20:21

Димитров: Македонија треба да ја каже својата страна од приказната и дека таа нe го внесе ова прашање во ЕУ, туку Бугарија

Мојата грижа за македонскиот идентитет е прашање кое е поважно од мојата политичка кариера. Апсолутно ќе бидам дел од било какви разговори. Бев предводник на изборна...

Црна хроника 04.05.21 | 20:12

Заврши драмата во с.Вељуса, полицијата со помош на димни бомби уапси убиец

Денеска во 08:15 часот во Полициска станица Струмица било пријавено дека во село Вељуса тој го нападнал со остар предмет соселанецот Н.К. Осомничениот, откако дошла полицијата...