петок, 23 април 2021
Балкан 23.04.21 | 23:50

Кипар воведува строг карантин на две недели

Полициски час од 21 часот; затворање на продавниците, угостителските објекти, фризерските салони, фитнес центрите, театрите; забрана за собири; задолжително испраќање...

Македонија 23.04.21 | 23:41

Мицковски: Оваа недела научивме дека премиерот брани криминалци, а ги казнува чесните кадри

Оваа недела научивме дека премиерот брани криминалци, а ги казнува чесните кадри, коментира политичкиот аналитичар Ивор Мицковски. Што научивме од оваа недела дечки,...

Македонија 23.04.21 | 23:32

Зоране, стисни ги уште појако, набркај ги!, го советува Јовановиќ Заев за Пауновски

Ненад Јовановиќ, политички аналитичар кој е близок до СДСМ го советува премиерот Зоран Заев да нема милост кон директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски,...

Твитови 23.04.21 | 23:25

Зоране…Зоране… не ми е јасно шу прајш на два дена пред протести?

Зоране… Зоране… Шу прајш? Еве не ми е јасно шу прајш на два дена пред протести?, пишува Михајло Мики Тодоровски. Не те потценував до денес. Мислев дека си префригано...

Свет 23.04.21 | 23:12

Ефикасноста на вакцината на „Астра Зенека“ расте со возраста, покажа нова студија на ЕМА

Европската агенција за лекови (ЕМА) објави дека придобивките од вакцината „Астра Зенека“ се зголемуваат со возраста. Според Агенијата, придобивките генерално ги надминуваат...

Македонија 23.04.21 | 22:58

Џафери: Д-р Караџовски потпиша решение дека пратеници со ковид-19 можат да дојдат во Собранието

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во вечерашното гостување во „Само интервју“ на Канал 5 рече дека на 18 април добил решение дека може и пратеници со ковид-19...

Македонија 23.04.21 | 22:49

Бочварски: Тарифникот не е пречка за Општина Центар да поднесе суспензија на ДУП

Општина Центар и градоначалникот Саша Богдановиќ, може да побараат суспензија на деталниот урбанистички план кој ја вклучува и парцелата спроти хотелот „Холидеј ин“...

Балкан 23.04.21 | 22:41

Каракачанов ја доби наградата „Златен твор“ за губитник на годината

Поранешниот министер за одбрана на Бугарија, Красимир Каракачанов, доби „Златен твор“, награда што се доделува за најголем губитник на годината. Каракачанов ја доби...

Македонија 23.04.21 | 22:34

Космонаутко: Ајде сега вечити састав у Влади Павле, седни и пресметај колку време си потрошил во сериозно барање од државата да те вакцинира?

Денис Јанкуловски познат во јавноста како Космонаутко во фејсбук статус упати остра реакција кон Павле Трајанов, лидерот на партијата Демократски Сојуз порачувајќи...

Свет 23.04.21 | 22:21

Канадскиот премиер Трудо ја прими првата доза на „Астра Зенека“

Канадскиот премиер Џастин Трудо ја прими во петокот првата доза на вакцина „АстраЗенека“, која предизвикува резерви поради ретки, но сериозни случаи на згрутчување...

Македонија 23.04.21 | 22:09

Владо Јовановски со повик за 25 април: Слобода за мачениците! А учебниците? Еден ден ќе ги препечатиме!

Џабе ги укинувате учебниците! Еден ден, еден убав сончев ден, ќе ги препечатиме. Во нив, со златни букви ќе бидат испишани, имињата на бранителите на уставот на Р. Македонија! Имињата...

Останати спортови 23.04.21 | 22:02

Македонија ќе биде домаќин на ЕП за одбојкари во 2023 година

Македонија ќе биде еден од домаќините на Европското првенство за одбојкари во 2023 година. Ова денеска го потврди претседателот на Европската одбојкарска конфедерација...

Македонија 23.04.21 | 21:53

Масовното вакцинирање ќе паузира за време на велигденските празници

Жаклина Чагороска од „Мој термин” во вечерашната Топ Тема потврди дека за време на велигденските празници ќе паузира и ревакцинацијата на граѓаните против Ковид 19...

Македонија 23.04.21 | 21:42

Симона Спировска: Случувањата со Ленче и Стојко покажаа дека власта е нетолерантна кон интегритет и професионалност

Актерката Симона Спировска, редовен учесник на протестите на Шарената револуција, револтирано коментира на Фејсбук за случувањата поврзани со обвинителката Ленче...

Македонија 23.04.21 | 21:36

Мицкоски: Правдата не смее да биде слепа; и еден ден во затвор на неправедно осуден е тежок како година

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, повика на масовно присуство и поддршка на протестот на кој ќе биде испратено барање за слобода на уставобранителите, а што...

Македонија 23.04.21 | 21:28

Јовановски: Ленче Ристовска и Стојко Пауновски не се губитници, тие се никулци на новото време што доаѓа во земјава

Некогашниот потпретседател на СДСМ, Зоран Јовановски, ги коментира случувањата во државав во кои беше разрешен директорот на Државниот пазарен инспекотрат, Стојко...

Свет 23.04.21 | 21:08

Полска остро го осуди руското протерување на полски дипломати од Москва

Полското Министерство за надворешни работи ја оцени одлуката на Русија да протера пет полски дипломати како агресивна акција насочена кон разгорување на односите...

Скопје 23.04.21 | 20:53

Шилегов најавува дека до крај на годинава треба да почне изградбата на брзиот транспорт во Скопје

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, во гостување во Дневникот на ТВ „Сител“, изјави дека кон крајот на годинава треба да почнат градежните работи за проектот...

Балкан 23.04.21 | 20:47

Се затвораат продавниците, угостителските објекти, салоните, театрите: Кипар воведе двонеделен строг карантин

Полициски час од 21 часот; затворање на продавниците, угостителските објекти, фризерските салони, фитнес центрите, театрите, забрана за собири, задолжително испраќање...

Скопје 23.04.21 | 20:42

Шилегов: Мора да се почитуваат законот и параметрите на ГУП

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов, за проектот „Гранд“ предвиден да се гради на паркингот спроти хотелот „Холидеј ин“ изјави дека мора да се почитуваат законот...