четврток, 22 април 2021
Македонија 22.04.21 | 23:46

Во Штип ќе се вакцинираат граѓаните од источниот и од струмичкиот регион

Медицински сестри и лекари од сите здравствени домови од Истокот ќе ја спроведат масовната вакцинација во Штип, што ќе биде еден од регионалните центри во државата. Општина...

Македонија 22.04.21 | 23:24

Заев ја укинува позицијата на Шекеринска во СДСМ

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев планира целосно да ја укине позицијата заменик-претседател на партијата што во моментот ја извршува Радмила Шекеринска, пишува „Фокус“ повикувајќи...

Македонија 22.04.21 | 23:15

Економист: Македонија, по Албанија, е држава во Европа со најголема стапка на смртност

И во нормалниот живот, како и во време на оваа Ковид криза, државите имаат стандарди во стапката на смртност на своите граѓани. Британски Економист се потруди да пресмета...

Македонија 22.04.21 | 23:04

Уште еден млад доктор го загуби животот од Ковид-19

Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари на својата фејсбук страница објави уште една тажна вест, дека животот го загуби уште еден млад лекар. Се работи за доктор...

Македонија 22.04.21 | 22:55

Југ: Само со слога се победува неправдата

На социјалните мрежи се споделува повик од Игор Југ за протест на 25 април. Повик од Игор ЈУГ. Во Недела, на 25ти Април, да не обедини љубовта кон Татковината, зошто Македонија...

Македонија 22.04.21 | 22:38

Игор Дурловски повика на протест на 25 април

Игор Дурловски повика на протест на 25 април. Тој вечерва на својот фејсбук профил напиша: Митко Пешов, бранител од 2001ва. Тетовско Кале, Арачиново, Куманово-Липково, Радуша. Целиот...

Балкан 22.04.21 | 22:30

Вечерва се пука во Сараево, има повредени

Вечерва се случи пукање во сараевската населба Храсно, тоа беше потврдено за Кликс во Министерството за внатрешни работи на Сараевскиот кантон. Полицијата на кантонот...

Македонија 22.04.21 | 22:16

Утре ќе се вакцинираат пратениците

Министерството за здравство ја информира јавноста дека утре во А1 СЦ Борис Трајковски ќе се вакцинираат пратениците, како дел од критичната инфраструктура опфатена...

Македонија 22.04.21 | 22:03

Мизрахи: Власта прави театарски претстави во Собранието поради страв и паника

Во вечерашното издание во емисија „Патот кон“ на ТВ Алсат М гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи, која говореше за моменталната политичка...

Македонија 22.04.21 | 22:03

Укинување на одлуката за карантин за Македонците, бара народниот правобранител во Албанија

Да се укине карантинот за граѓаните од Македонија и Грција, побара омбудсманот во Албанија. Причината како што тој наведе е спречувањето на уставното право на глас на...

Македонија 22.04.21 | 22:02

„Разочарана сум“, вели обвинителката Ристоска која не беше избрана за виш јавен обвинител

Во изјава за „360 степени“, обвинителката Ленче Ристоска не го криеше своето разочарување од одлуката на Советот на јавни обвинители. Посакува барем да имало образложение...

Македонија 22.04.21 | 22:02

Груевски: „Кемет електроникс“ ќе гради втора фабрика во Македонија, странска инвестиција која ја донесе ВМРО-ДПМНЕ

Никола Груевски на социјалните мрежи проговори за стопанството и оцени дека е вистинска штета што новата власт по 2017 година не продолжи по истатата патека и со истата...

Здравје 22.04.21 | 21:30

Д-р Бојан Трајковски: Вакцината не значи имунитет со самото ставање, треба да се внимава и помеѓу две вакцини

Вакцината не значи значи имунитет со самото ставање. Различен тип на вакцина, различно почнува да работи, рече матичниот лекар д-р Бојан Трајковски во емисијата 24 анализа....

Македонија 22.04.21 | 21:13

Куновска: СДСМ функционира по принципот на акционерско друштво, а двоецот Заев и Шеќеринска го распределија на сопственички удели

Софија Куновска, членка на СДСМ, во остар стил го нападна раководството на оваа партија, на нејзиниот роденден, но и вечерва на 24 вести. СДСМ почнува да функционира по...

Македонија 22.04.21 | 21:08

Пендаровски го посети Модуларниот ковид центар на Општата болница во Кавадарци

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Кавадарци го посети Модуларниот ковид центар на ЈЗУ Општа Болница со проширена дејност и оствари средба со Борче Стаменов,...

Здравје 22.04.21 | 21:02

Чагороска: Предвидено е да се вакцинира и помлада група на пациенти со хронични болести

Жаклина Чагороска од Националниот електронски систем „Мој термин“ во емисијата 24 анализа рече дека во моментов се вакцинираат граѓаните во групата над 70 години и...

Црна хроника 22.04.21 | 20:35

Вечерва се запали камион во Автокоманда

Скопските пожарникари вечерва интервенираа во населбата Автокоманда каде се запалил камион, објави 24 Инфо. Пожарот е локализиран, но од Противпоарната бригада уште...

Свет 22.04.21 | 20:28

Претставничкиот дом на САД изгласа главниот град да стане нова сојузна држава

Долниот дом на Конгресот, во кој демократите имаат мнозинство, изгласаа со 216 гласа „за“ и 208 „против“ за иницијативата американскиот главен град да стане федерална...

Македонија 22.04.21 | 20:19

Богдановиќ и СДСМ ништо не исполнија што ветуваа и затоа ќе ја понесат политичката цена во октомври

До каде е изградбата на кулите за смог низ Општина Центар, до каде се ветените монтажни паркинзи, до каде е новата општинска зграда, до каде е новата спортска сала на...

Свет 22.04.21 | 20:07

Лекар на пациентите наместо вакцина Фајзер им давал обичен физиолошки раствор

Полицијата во Анкона, Италија го истражува случајот со лекарот кој на пациентите наместо вакцина Фајзер им давал обичен физиолошки раствор, пишува „Фан Пејџ“. Според...