среда, 21 април 2021
Македонија 21.04.21 | 23:31

Двоглавото теле од битолското село Лажец стекна светска слава

Двоглавото теле од битолското село Лажец стекна светска слава благодарение на приказната на новинската агенција Ројтерс. Телето е родено на 16 април. Телето има споени...

Македонија 21.04.21 | 23:24

Премиерот должи објаснување зошто го штитеше Рашковски, купувајќи му време да уништува докази и влијае врз сведоци

Неизбришаната порака на Рашковски, која му ја пратил на четвртообвинетиот во случајот со софтверот ја бурка во вода презумцијата на невиност за Рашковски, коментира...

Македонија 21.04.21 | 23:19

В недела ќе протестираме за слобода на политички затвореници

Во недела ќе протестираме за слобода на политички затвореници. Во недела ќе протестираме бидејќи веруваме дека правдата е достижна единствено преку промена на власта....

Фудбал 21.04.21 | 23:11

Панчо ДНК: Почнал од тука, а денес има 100 постигнати гола во серија А

Честитки за стотиот гол на Горан Пандев пристигнуваат од Владимир Блажев од ДНК. Со фотографија од почетоците на „мистер Фудбал“, Блажевски вели дека не сме ни свесни...

Македонија 21.04.21 | 23:01

Маричиќ: На дело се градат и функционираат механизми што ја санкционираат корупцијата

Она што сега е различно, од она што било претходно, е што се градат и на дело функционираат механизми што ја санкционираат корупцијата кај нас, или имаат начини таа да...

Македонија 21.04.21 | 22:56

Од СДСМ некој одговара само кога има борба на клановите

Никогаш никој не одговарал од СДСМ, па зошто би одговарал сега, коментира новнарот Драган Павловиќ Латас во врска со инцидентот со центарскиот градоначалник Саша Богдановиќ. Во...

Македонија 21.04.21 | 22:43

Нашиот одговорен, државнички однос е препознаен од граѓаните и затоа постојано ни ја даваат довербата

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија како државотворна, одговорна партија, која е вградена во секој успех на државата и на граѓаните и придонесува за изградбата...

Свет 21.04.21 | 22:23

Не е безбедно Американците да патуваат во Македонија, како и во уште стотина земји

Стејт департментот на САД додаде стотина држави на списокот на земји во кои не се препорачува патување, вклучително и Македонија, Велика Британија, Канада, Франција,...

Македонија 21.04.21 | 22:03

ВМРО-ДПМНЕ: Заев од СДСМ направи чувар на мафијата

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ на говорот на Зоран Заев на прославата на 30-тиот роденден на СДСМ. Заев од СДСМ направи чувар на мафијата, чесните членови не ја препознаваат партијата...

Балкан 21.04.21 | 21:57

И американската амбасадорка се замеша по инцидентот во Елбасан

По вооружениот инцидент кој попладнево се случи во албанскиот град Елбасан, при што беше убиен активист на владејачката Социјалистичка партија, реагираше амерканската...

Фудбал 21.04.21 | 21:51

Пандев постигна 100 гола во Серија А

Горан Пандев испиша историја и за Македонија и за Серија А. Вечерва на дуелот со Беневенто во новото коло од италијанското калчо, нашиот најдобар фудбалер за 21 минута...

Фудбал 21.04.21 | 21:47

„Се надевам дека сум ти добар татко“: Пандев му го честита 11-тиот роденден на синот

Синот на македонскиот репрезентативец Горан Пандев, кој од 2009 година е во брак со сопругата Надица, Филипо, денеска го прослави 11-тиот роденден. Споделувајќи роденденска...

Македонија 21.04.21 | 21:36

Митрески: Опозицијата повторно нека ги поднесе интерпелациите за Николовски и за Маричиќ

Координаторот на пратеничката група на СДСМ Јован Митрески денеска ги повика пратениците од опозициската ВМРО-ДПМНЕ повторно да ги поднесат интерпелациите за вицепремиерот...

Македонија 21.04.21 | 21:31

Втора доза „Астра Зенека“ граѓаните може да примат во Србија, во земјава нема да се вакцинираат лица под 60 години

Граѓаните кои примија прва доза од вакцината „Астра Зенека“, а сакаат да се ревакцинираат со истата вакцина, тоа може да го сторат во соседна Србија. Министерството...

Балкан 21.04.21 | 21:25

Неискористените вакцини на „Астра Зенека“ отвораат можност за вакцинација на грчките граѓани од 30 до 39 години

Поради слободните термини и достапните количини на вакцината на „Астра Зенека“, во Грција, од следниот вторник ќе се отвори платформата за закажување термин за вакцинација...

Фудбал 21.04.21 | 21:22

УЕФА ги објави судиите за ЕП, на списокот Аргентинец и жена

Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) ги објави денеска имињата на 19. судии, кои ќе ја делат правдата на претстојното Европско првенство, меѓу кои првпат во историјата...

Црна хроника 21.04.21 | 21:22

Шутка и за Даниел Станчевски: Тој и Рашковски имаат доволно богатство да живеат спокојно во бегство

Поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски, од куќен, денеска оди во ефективен притвор во Шутка откако кривичниот совет во Основниот кривичен суд ја...

Македонија 21.04.21 | 21:14

Заев и Шекеринска на онлајн прославата на 30. роденден на СДСМ: Грешевме, ама никогаш на штета на државата

Промените ќе продолжат и на конгресот во мај, најави лидерот на СДСМ Зоран Заев на вечерашната онлајн прослава на јубилејниот 30 роденден на СДСМ, оценувајќи дека партијата...

Скопје 21.04.21 | 21:05

Му преседна кафаната: Богдановиќ цел ден објаснува каде преспал синоќа и зошто гостите не ги одвел дома

Градоначалникот на Центар Саша Богдановиќ цел ден се објаснува зошто и со кого седел во хотелски ресторан во Дебар Маало во полициски час. Седењето во хотелскиот ресторан...

Македонија 21.04.21 | 20:46

Христов пет пати го прашува Османи дали е „за“ или „против“ прекројување на границите на Балканот, тој не одговори

Новинарот Боби Христов од ТВ Телма на синоќешниот разговор со македонскиот министер за надворешни работи Бујар Османи пет пати се обиде да извлече одговор од министерот...