понеделник, 19 април 2021
Свет 19.04.21 | 23:49

Регистрирани 103 случаи на индиската мутација: Велика Британија забрани влез на патници од Индија

Британската Влада забрани влез за патници од Индија во Велика Британија, освен за британски државјани кои по пристигнувањето ќе мораат да заминат во карантин на свој...

Македонија 19.04.21 | 23:36

За наставниците нема вакцини, а ги очекува матура со физичко присуство

Државната матура ќе се полага на почетокот на јуни со физичко присуство, а исто така и интерните испити. Наставниците кои се ангажирани за матурата и испитите реагираат...

Свет 19.04.21 | 23:24

Во Шведска се фрлаат стотици дози на вакцините на „АстраЗенека“ поради страв на граѓаните да се вакцинираат со нив

Шведски доктор за телевизијата СВТ изјави дека секој ден во Стокхолм се фрлаат стотици дози на вакцината против Ковид-19 на „АстраЗенека“ затоа што жителите одбиваат...

Македонија 19.04.21 | 23:06

„360 Степени“: Џипот на Рашковски е на име на Игор Христов, еден од „тајните“ хонорарци во Владата

Џипот на поранешниот генерален секретар Драги Рашковски е во сопственост на газдата на фирмата „ГБЦ Системи“, Игор Христов, кој е владин хонорарец за одржување информатички...

Македонија 19.04.21 | 22:55

Мицкоски: Бугарија нема право да бара никакви дополнителни отстапки од нас

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју во емисијата „Клан Дебата“, на националната телевизија „Клан“, истакна дека Бугарија нема право повеќе...

Фудбал 19.04.21 | 22:48

Реал Мадрид , Челзи и Манчестер сити се соочуваат со исфрлање од Лигата на шампионите, одлуката в петок

Висок претставник на Европската фудбалска асоцијација (УЕФА) не ја исклучува можноста Реал Мадрид, Манчестер сити и Челзи, три од 12-те клубови кои се оснивачи на новата...

Црна хроника 19.04.21 | 22:37

Мицкоски: Пасошите на Спасовски се уште се во посед на мафијашите и тие се уште ги користат

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за ТВ „Клан“, во врска со издадените пасоши од МВР истакна дека истите се уште се во поседување на мафијашите...

Фудбал 19.04.21 | 22:27

Фановите на Ливерпул гневни на Суперлигата: Запалија дрес од својот клуб

Пред почетокот на мечот меѓу Лидс и Ливерпул, навивачи на црвените запалија дрес од нивниот клуб. Револтот кај огромен број навивачи е огромен поради формирањето на...

Македонија 19.04.21 | 22:25

Мицкоски: Треба попис растоварен од политиканство, дијаспората се евидентира, а не се попишува

Пописот како статистичка операција не треба да се политизираат и да се спомнуваат проценти. Процентите се завршена работа, исто како и Охридскиот договор. Наша обврска...

Македонија 19.04.21 | 22:20

Пасошите на Спасовски се уште се во посед на мафијашите, може се уште ги користат

Вечерва во Клан телевизија во интервју претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во врска со издадените пасоши од МВР и скандалот, истакна дека истите се сеуште...

Македонија 19.04.21 | 22:17

Хонорарот на адвокатот на општина Тетово е 5.000 евра месечно, тоа се наши и ваши пари

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во вечерашното гостување во емисијата Клан дебата изјави дека неприродно е што хонорарот на адвокатот на општина Тетово...

Македонија 19.04.21 | 22:16

Царовска на средба со директорите на основните училишта за имплементацијата на новите наставни програми

Директорите на основните училишта на онлајн средба ја информираа министерката за образование и наука Мила Царовска дека за учебната 2021/2022 фокусот го ставаат на подготовки...

Здравје 19.04.21 | 22:11

Стевановиќ: Британскиот сој е многу пострашен и буквално ги брише белите дробови од ренген снимките

Директорката на Инфективната клиника, Милена Стевановиќ во интервју за Канал 5 вечерва рече дека белиот мантил не смее да работи под притисок и уште еднаш предупреди...

Свет 19.04.21 | 22:11

„Шпигел“: Русија гради голема воена база на Крим

Германскиот весник „Шпигел“ пишува дека Русија распоредува десетици илјади војници на границата со Украина, а сателитски снимки покажуваат дека на полуостровот Крим...

Македонија 19.04.21 | 22:09

Мицкоски: Јанша кажа за нонпејперот дека е измислена комуњарска работа

Она што мене ми беше кажано во однос на Македонија и регионот е дека интерес на Словенија од прв момент па до денеска е да го види регионот во обединета Европа, и многу...

Фудбал 19.04.21 | 22:04

Реакција на фановите: Манчестер Сити „погребан“ поради Суперлигата

По објавувањето на новото фудбалско натпреварување на најбогатите клубови, Суперлигата, во јавноста стигнуваат бројни реакции. На социјалните мрежи има голем број...

Балкан 19.04.21 | 22:04

Бојко Борисов итно опeриран

Бугарскиот премиерот во оставка Бојко Борисов е снимен како влегува во болницата Пирогов. Луѓе блиски до Борисов изјавија за Труд дека тој има искинат внатрешен менискус,...

Економија 19.04.21 | 21:59

Мицкоски: Антикризни мерки на хартија има, во пракса ништо нема

-Мерките анти-Ковид не се доволни, ако зборуваме за тоа да ги санираат последиците од Ковид пандемијата не се доволни, треба многу повеќе, но тоа може да се разговара...

Македонија 19.04.21 | 21:57

Под палка на СДСМ, Македонија стана земја на рекет, криминал и дрога

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Што не е јасно?” на ТВ Алфа гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски кој зборуваше за моменталната...

Македонија 19.04.21 | 21:55

Костадиновска-Стојчевска: Ќе возвратам со кривични пријави за ВМРО-ДПМНЕ и Левица

Пратеничката на СДСМ, која позитивна на Ковид-19 дојде во Собранието да гласа за антикризните мерки, Бисера Костадиновска Стојчевска, во емисијата „24 анализа“ изјави...