недела, 18 април 2021
Фудбал 18.04.21 | 16:05

Шкендија на еден меч до титулата

Фудбалерите на Шкендија се наоѓаат пред освојување на шампионскиот трофеј во Првата македонска лига, откако попладнево ја совладаа Беласица на гостински терен и ја...

Македонија 18.04.21 | 15:59

Адвокат Пешевски: Пратеничката се пофали, глумеше кловн и стори кривично дело

Адвокатот Драган Пешевски „пушти глас“ до Обвинителството да ги повика пратениците кои денес го прекршија решението за изолација на распит по членот 205 и 206 од Кривичниот...

Македонија 18.04.21 | 15:56

Тасевски: Психијатрите под итно мора да го ажурираат списокот на ментални болести

Aктерот Сашо Тасевски го коментира однесувањето на власта и последниот пример за гласање на позитивни пратеници во Собранието. Според него, психијатрите под итно мора...

Македонија 18.04.21 | 15:51

Маричиќ го брани гласањето на позитивни пратеници

Министерот за правда, Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил го поздрави, како што вели тој херојскиот чин на пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска која е позитивна...

Македонија 18.04.21 | 15:37

Мицкоски: Oва сега во Собрание е тероризам, а не „27 април“

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски реагира на тоа што во Собранието се носат позитивни пратеници. Според него, ова сега што се случува во Собранието е тероризам...

Македонија 18.04.21 | 15:29

Полицијата треба да влезе и да ја уапси пратеничката со скафандерот

Адвокатот Роберт Милевски бара од полицијата да влезе во Собранието и да ја упаси пратеничката од СДСМ Бисера Костадиновска која иако е позитивна се појави на гласање. Таа...

Свет 18.04.21 | 15:18

Кој сакаше да го убие Лукашенко, тој тврди САД?

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека го спречил обидот за државен удар и обидот за атентат врз него и неговото семејство, кои ги планирале САД и...

Македонија 18.04.21 | 15:07

Со скафандери изгласани антикризните мерки, поддршка даде и ВМРО-ДПМНЕ

Со 115 гласови „За“ Собранието на  Македонија едногласно го изгласа петтиот пакет антикризни мерки за помош на граѓаните и компаниите погодени од Ковид-19. За нив како...

Македонија 18.04.21 | 14:55

Joван Митревски од СДСМ: Гласањето на пратеници со скафандери е по сите протоколи

Парламентарното мнозинство, вклучувајќи ги и пратениците позитивни на Ковид-19, за кои е обезбеден посебен протокол, денеска ќе ги изгласаат пакет мерките за помош на...

Балкан 18.04.21 | 14:41

Погледнете како изгледал Тито на 36 години како затвореник

На социјалните мрежи се појави досега невидена фотографија од Јосип Броз на млади години.Тогаш се уште не беше Тито туку само истакнат член на Комунистичката партија. Сликата...

Естрада 18.04.21 | 14:22

Поранешната љубовница на Мирослав Илиќ бара да го признае нивниот син: Вистинските мажи ваков циркус никогаш нема да си дозволат

Мирјана Антоновиќ, поранешната љубовница на фолк пејачот Мирослав Илиќ бара тој да го признае нивниот син Девин кој сега е возрасен човек. Мирјана бара од Мирослав да...

Македонија 18.04.21 | 14:08

Mицевски за скафандерот на пратеничката на СДСМ: Таков протокол не постои, законите важат за сите граѓани

Координаторот на пратеничката група Никола Мицевски на прес-конференцијата предмалку во Собранието, заедно со сите пратеници рече дека не отстапувааат од овој став,...

Калеидоскоп 18.04.21 | 13:58

Снаодлив нашинец: На германски полицаец му вика „ќе ти се јавам од Македонија“

Сиромав човек викаат е жив ѓавол. Дека маката ќе те натера на се доказ е и овој Македонец во Германија.Тој со својот камион е запрен од полицијата која му објаснува дека...

Скопје 18.04.21 | 13:46

Град Скопје место да одговори за новата афера говори за трамвај

Неспособна да одговори на секојдневното одобрување и поздравување од страна на граѓаните на проектите на Град Скопје реализирани за само три години, ВМРО-ДПМНЕ фабрикува...

Македонија 18.04.21 | 13:33

Ванковска за пратеничката од СДМ: скафандерот ја штити неа, а не другите околу неа

Професорката Билјана Ванковска ја коментира постапката на пратеничката на СДСМ Бисера Костадиновска Стојчевска во Собрание да се појави во скафандер. Професорката...

Македонија 18.04.21 | 13:21

За граѓаните едни закони за пратениците од власта други: Според кои протоколи позитивни се носат во Собрание?

Откако пратеничката на СДСМ   Бисера Костадиновска Стојчевска се пофали дека иако е позитивна на корона ќе дојде во Собрание да ги гласа законите граѓаните со право...

Македонија 18.04.21 | 13:05

Министерството за образование ја дообјаснува Царовска за укинувањето на учебниците

Реакциите на јавноста дека во училиштата се применуваат парталави учебници кои имаат застарена и несоодветна содржина, многу технички и граматички грешки, нелогичности...

Свет 18.04.21 | 12:55

80.000 починати од корона во Германија

Германија денеска им оддава почит на речиси 80.000 луѓе кои починаа од коронавирус, додека земјата се бори да го надмине новиот наплив на инфекции. Германскиот претседател...

Македонија 18.04.21 | 12:44

Циркус „Медрано“ или Собрание: Пратеници на СДСМ со скафандери на седница

Пратениците на СДСМ се решени од Собранието да направат циркус „Медрано“. Неколкумина денеска ќои се позитивни или биле во контакт со заразени, на седница ќе бидат...

Црна хроника 18.04.21 | 12:32

Кафеана во Тетово „лабаво“ си работела среде бел ден

Полициски службеници од СВР Тетово во текот на вчерашниот ден во 13:10 часот, извршиле контрола во угостителски објект на улица 120 во Тетово, во кој што биле послужени неколку...