недела, 18 април 2021
Македонија 18.04.21 | 20:24

Пандов: Ако за вас не важат законите кои самите вие ги носите, зошто треба да важат за народот?

Тоа дека после државниот удар кој го направија Заев и СДС на 27 април 2017 година, со Македонија ќе владее тоталитарна хунта, која нема да почитува Устав и закон, сите го...

Калеидоскоп 18.04.21 | 20:18

Жителите на Русиново се простија од младата Верица, нејзината хуманост институциите не смеат да ја заборават

Хуманоста на семејството на трагично загинатата Верица да биде институционално наградена. Ова е пораката на жителите на село Русиново кои денеска низ солзи во очите...

Сервиси 18.04.21 | 20:10

Какво време не очекува за продолжениот „велигденски“ викенд?

Во наредните денови ќе се задржи променливото време со врнежи од дожд. На планините врнежите повремено ќе бидат од снег, особено во понеделник. Од вторник, врнежите ќе...

Естрада 18.04.21 | 19:55

Кајмакоски веќе трет ден е во болница, вели остава надлежните органи да го расчистат случајот

Откако пред три дена заврши во болница, Даниел Кајмакоски денеска се заблагодари на целата поддршка и порача да се остават службите да го расчистат случајот. Ескалирале...

Твитови 18.04.21 | 19:40

Дали службеници од МВР утврдија која личност им влегува во Собранието?!

Дали службеници од МВР утврдија која личност им влегува во собранието?!🕵️‍♂️ Дали за истото имаат службен матријал?!📄 ОДГОВОРНОСТ …или да го смените начинот...

Македонија 18.04.21 | 19:35

Д-р Беќаровски: Денес дознав дека скафандерот може да служи и контаминирано лице да шета низ здрава средина

Откако денеска во Собранието, пратениците на владејачката коалиција, Бисера Костадиновска Стојчевска од СДСМ и Мирослав Богдановски од ДОМ и покрај тоа што се заразени...

Македонија 18.04.21 | 19:14

Пендаровски ги потпиша указите, вели нема одговорност врз уставноста и законитоста во работењето на Собранието

Претседателот Стево Пендаровски попладнево ги потпиша указите за прогласување на законите од петтиот пакет антикризни мерки. На македонската јавност ѝ е добро позната...

Македонија 18.04.21 | 18:52

Заев на „Фејсбук“ упати честитки до пратениците за изгласувањето на законите од петтиот пакет мерки

Премиерот Зоран Заев попладнево на својот фејсбук профил упати честитки до пратениците, претседателот на Собранието и до собраниските служби за усвојувањето на законите...

Македонија 18.04.21 | 18:38

Мирослав Богдановски од ДОМ е вториот заболен пратеник кој дојде во Собрание по скафандер

Вториот пратеник од владејачката коалиција, кој денеска присуствуваше на собраниската седница и покрај тоа што има решение за изолација како заболено лице од ковид-19...

Македонија 18.04.21 | 18:18

Утре ќе се знае дали кафаните ќе останат затворени, а граѓаните ќе мора по 20 часот да останат дома

Утре ќе се знае дали и понатаму ќе има полициски час, а угостителските објекти да останат затворени. На утринскиот состанок на Комисијата за заразни болести ќе се разгледува...

Македонија 18.04.21 | 17:44

Над 41 отсто од граѓаните со негативно мислење за Филипче, сметаат дека вакцините доцнат поради неспособноста на власта

Институтот за политички истражувања од Скопје (ИПИС) спроведе телефонско истражување во периодот помеѓу 11 и 14 април 2021 на 1.112 полнолетни испитаници на ниво на државата. На...

Македонија 18.04.21 | 17:33

СДСМ: СДСМ и коалицијата направија сè граѓаните да ја добијат помошта која им следува

Една милијарда и 920 милиони денари поддршка за плати за месеците февруари и март 2021 година од утре ќе почнат да стигаат кај граѓаните!, велат од СДСМ. Додаваат дека усвоен...

Македонија 18.04.21 | 17:17

Илиевски: Чуму кршењето на законите кога мерките од петтиот пакет се изгласаа со 115 гласа ЗА

Мерките од петтиот пакет се изгласаа со 115 гласа ЗА. Како што и најавија од опозицијата. Се потврди дека се друго околу пакетот мерки, сите падавичарења на власта, беа...

Македонија 18.04.21 | 16:59

Починаа 24 лица, најмладиот од нив 40 години

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на Ковид-19. Пријавени се 24 починати,...

Македонија 18.04.21 | 16:52

За некои граѓани нема амбулантно возило кога им треба, нема хеликоптер, но за некои владини функционери има во секое време

Реагирајќи на денешното присуство на собраниска седница на заболената од ковид-19 пратеничка на СДСМ Бисера Костадиновска Стојчевска, пратеникот Антонио Милошоски...

Твитови 18.04.21 | 16:48

Мицковски: Абе шират позитива, што не ви е јасно


Македонија 18.04.21 | 16:43

Героски: Веднаш да се поднесе соодветна пријава за пратеничката!

Новинарот Бранко Героски се приклучи кон бројните реакции на јавноста за денешното присуство на собраниска седниа на пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска...

Македонија 18.04.21 | 16:31

Дали ова значи дека сите што се позитивни можат да облечат скафандер и да шетаат по улици!?

Ова е за кривична пријавa и МВР треба да реагира. Не смее да излезе од изолација и да го загрозува животот и здравјето на цело собрание и нивните семејства!...

Македонија 18.04.21 | 16:25

Мицкоски: Претседателе Пендаровски, доста се криеш, бекни нешто!

Претседателе Пендаровски, доста се криеш, бекни нешто, му порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Хриситјан Мицкоски, повикувајќи го шефот на државата да застане зад правото, законите...

Балкан 18.04.21 | 16:22

Аркан ќе наполнеше 69 години: Mистеријата зошто беше убиен останува

Жељко Ражнатовиќ вчера требаше да прослави 69 години. Со емотивни пораки се простија синот Вељко и ќерката Анастасија. И по две децении останува мистеријата зошто беше...