петок, 16 април 2021
16.04.21 | 21:06

Мицкоски: Ќе го поддржиме протестот на уставобранителите, тие не се терористи

Како политичка партија ги поддржавме протестите за поддршка на уставобранителите, а јас исто ќе бидам присутен на следниот протест, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан...

16.04.21 | 20:59

Мицкоски: Одложувањето на пописот е потег за спасување на животите на граѓаните

За мене одложувањето на пописот е потег за спасување на животите на граѓаните, рече вечерва Христијан Мицкоски на „Само интервју“. Јас немам намера да се пресметувам...

16.04.21 | 20:58

Фајон, Пицула и Заев креирале сличен нон-пејпер, како оној за кој лажат дека го напишал Јанша, му открил тој на Мицкоски

Претседателот Христијан Мицкоски во денешната „Само вистина“ откри дека денеска разговарал со словенечкиот премиер, кој негира дека е кретор на документот за промена...

16.04.21 | 20:48

Заев, Села и Гаши пуштија рака за Законот за државјанства, засега не кажуваат што точно договориле

Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, денеска во Собранието...

16.04.21 | 20:40

Мицкоски: Нема да поддржиме национални отстапки со Бугарија на штета на македонските идентитетски обележја

Нема да поддржиме национални отстапки во спорот со Бугарија на штета на македонските национални обележја, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за „Само интервју“...

16.04.21 | 20:34

Ако за еден ден вели нема па ќе купуваме српски вакцини, значи Филипче нема никаков план а луѓе умираат

Зборувајќи за контрадикторните изјави на министерот за здравство Венко Филипче за купувањето на вакцините произведени во Србија, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски...

16.04.21 | 20:24

Возило се заби во ѕид на бензиска пумпа кај Делчево

Возило „алфа ромео удри во ѕид пред бензинска пумпа на „Макпетрол“ на магистралата А3 на влезот во Делчево, јавува дописникот на МИА. Увид на местото на несреќата врши...

16.04.21 | 20:20

Со тоа што пола балканска мафија тука зеде лични документи, Спасовски признава недостатоци во своето работење како министер

Материјалите околу аферата „Мафија“ ги имав веќе неколку месеци и тоа ми беа доставени од свиркач. И јас го повикувам Оливер Спасовски, подготвен сум да одговарам за,...

16.04.21 | 20:01

Талат може дома да се однесува така своеволно, ама како претседател на Собрание треба да им служи на граѓаните

Талат е одговорен да спроведе хармонија во Собранието, и Собарнието да биде функционално. Ако не знае нека си даде оставка и нека замине, има кој знае, рече лидерот на...

16.04.21 | 19:55

Мицкоски: Овие што прават трговија со дрога е војската на Заев која поткупува на избори

Зошто баш неговиот возач и зошто баш марихуаната е поврзана со семејството Заеви. Ние не сме 200 милиони држава, ние сме два милиони луѓе се се знае. Ние за самиот проект...

16.04.21 | 19:53

За две години владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе има подобар резултат на листата на Транспаренси интернешнал

Не може човек кој во својот живот бил аболиран политичар или во својот живот, влегол во мандатот со активен судски процес, кривично дело кое било во првостепена и второтстепена...

16.04.21 | 19:45

Никој македонски тренер не сакал да го наследи Тодоров, еве кој доаѓа на чело на кошаркарската репрезентација

Македонската сениорска кошаркарска репрезентација во понеделник и официјално ќе добие нов селеткор, потврди КФСМ и најави прес-конференција за првиот ден од новата...

16.04.21 | 19:32

Мицкоски: Зошто Пекер е протеран во Косово, а не во Турција? Не демантираат дека се среќавал со луѓе од власта

Да оговорат од власта дали мафијашот Седат Пекер имал средби со луѓе од владата, побара вечерва лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во „Само интервју“ зборувајќи...

16.04.21 | 19:18

Наместо 9, 12 месеци породилно отсуство бара УЖ на ВМРО-ДПМНЕ

Како претседателка на Унијата на жени на ВМРО-ДПМНЕ во неколку наврати се обратив на темата колку статистички жените се најпогодени во пандемијава: семејното насилство...

16.04.21 | 19:13

Мицкоски: Случајот Рашкоски го нацртав утрово, пријателите на Заев на распит одат со рацете во џеб

Случајот Рашковски го нацртав утрово, рече во вечерашната емисија „Само интервју“ претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, потсетувајќи на неговиот статус...

16.04.21 | 18:58

Ќе се сретнеме брате мој: Вељко Ражнатовиќ се прости од својот пријател

Вељко Ражнатовиќ, синот на пејачката Светлана Цеца Ражнатовиќ, се огласи на својот Инстаграм профил, и соопшти тажна вест. Вељко реши да сподели една тажна вест со своите...

16.04.21 | 18:49

Мицковски до Заев: И недопирлив и пристрасен си, во исто време си и премиер и судија и адвокат и обвинител

Заев: Нема недопирливи и можеби сум пристрасен, но сметам дека постапувал законски. Ај вака, недопирлив си и пристрасен си. Во исто време си и премиер и судија и адвокат...

16.04.21 | 18:40

Обвинителството ќе се жали на одлуката на судот: Бара ефективен, наместо куќен притвор за Рашковски

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција ќе поднесе жалба на одлуката на Кривичниот суд да му биде одреден куќен притвор, а не ефективен притвор,...

16.04.21 | 18:33

Лавров: Русија ќе протера 10 американски дипломати

Русија ќе протера 10 американски дипломати од земјата, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров. Руската Федерација денеска ќе објави имиња на осум...

16.04.21 | 18:31

Парламентарна комисија ќе го преиспитува владеењето во Бугарија во последните 10 години

Новоформираниот бугарски Парламент денеска со 214 гласа „за“ ја донесе одлуката за формирање парламентарна комисија за истражување на злоупотребите и погрешното трошење...