петок, 16 април 2021
Македонија 16.04.21 | 23:59

Царовска: Се наоѓаме во процес на транзиција и осовременување на образованието

Mинистерката за образование Мила Царовска вели дека се наоѓаат во процес на транзиција и осовременување на образованието. Законот го зема тоа предвид и вели секаде...

Балкан 16.04.21 | 23:52

Началникот кој ја бранеше Србија од НАТО во затвор се ожени по петти пат

Небојша Павковиќ беше началник на Генералштабот на војската на СРЈ за време на бомбардирањето на НАТО на Србија. Тој до последни сили ја бранеше земјата и подоцна кога...

Сервиси 16.04.21 | 23:41

Прилепчани убија штркови

На социјалните мрежи е објавена форографија од убиени штркови во Прилеп.Овие прекрасни птици доаѓаа на пролет во прилепско, посебно во селото Мало Коњари и се вистинка...

Фудбал 16.04.21 | 23:33

Го повикуваше Алах: Tренерот на Бешикташ лелекаше кога го боцкаа за вакцина

Дека и мажите можат да бидат кукавици доказ е тренерот на Бешикташ Серген Јалчин кој  беше вакциниран против коронавирусот. Тој лелекаше и го повикуваше Алах додека...

Македонија 16.04.21 | 23:20

Пендаровски: Со Пахор никогаш не сум разговарал за прекројување на внатрешните или надворешните граници на Балканот

Секое прекројување на границите на Балканот нема да придонесе за стабилизација на регионот и секоја таква идеја нема да наиде на поддршка од Европската унија, вели...

Македонија 16.04.21 | 23:11

За Рашковски се водела истрага уште додека бил Генерален секретар на владата

Обвинителството не ја чекало оставката на поранешниот секретар на Владата Драги Рашковски за да побара негово приведување. Отворена е истрага по допрен глас за случајот...

Скопје 16.04.21 | 23:00

Првиот човек на Антикорупциска: Градоначалникот на Центар да побара суспензија на ГУП

Градоначалникот на Општина Центар треба да побара колку што е можно поскоро суспензија за Деталниот урбанистички план, вели во своето вечерашно гостување во емисијата...

Балкан 16.04.21 | 22:51

Јанша јасен: Нема план за поделба на Босна и Херцеговина

Членот на Претседателството на БиХ, Шефик Џаферовиќ телефонски разговараше со словенечкиот премиер Јанез Јанша, кој го информирал дека не постои нон-пејпер што може...

Македонија 16.04.21 | 22:41

Taсева за софтверот на Рашковски: Што правеле другите органи?

Што правело Бирото за јавни набавки во оваа ситуација, дали таму набавката поминала низ сите процедури, дали била проверена оправданоста на набавката, коментира Тасева...

Македонија 16.04.21 | 22:29

Рашковски: На нашиот народ му треба добар ќотек, некој да го исшамара

На нашиот народ му треба добар ќотек, да го исшамара за да сфати каде му  местото, велеше пред неколку години сега притворениот Драги Рашковски.  

Македонија 16.04.21 | 22:21

Сестрата на адвокатот што му бараше 600.000 евра рекет на Камчев му одреди домашен притвор на Рашковски

Судијката Весна Димишкова му одреди домашен притвор на Драги Рашковски.  Таа е сестра на адвокатот Васил Димишков кој му бараше 600.000 евра рекет на соругата на Орце Камчев,...

Македонија 16.04.21 | 22:20

Мицкоски: Работава не е игра, луѓето немаат плата земено, затоа требаше Џафери да го постави на дневен ред потребното, а не да игра политиканство

Талат Џафери како претседател на Собранието треба да најде начин со сите пратенички групи да создаде хармонија и да заврши една работа која е во интерес на граѓаните. ...

Останати спортови 16.04.21 | 22:11

По Ноле и Надал испадна од Монте Карло

Рускиот тенисер Андреј Рубљов се пласираше во полуфиналето на АТП турнирот од серијата „мастерс 1000“ во Монте Карло совладувајќи го вечерва 11. кратниот освојувач...

Скопје 16.04.21 | 22:00

Oбвинителството се заинтересира за кулите кај Холидеј Ин

Јовески посочи и дека Обвинителството ги следи настаните околу проектот за изградба на кулите спроти Холидеј Ин и од тој аспект проценува дали во определени дејствија...

Сервиси 16.04.21 | 21:46

Ова е хуманост: Борче го продава својот Мерцедес за да помогне на оние кои се лекуваат од корона

Борче Сарафинов е вистински пример за  хуманост.Тој го продава својот автомобил „Мерцедес“ а парите ќе ги даде за оние кои се лекуваат од корона или кои треба да го...

Македонија 16.04.21 | 21:31

Јовески за аферата за пасошите: Никој нема да биде заштитен и лицата ќе бидат изведени пред лицето на правдата

Никој нема да биде заштитен и лицата ќе бидат изведени пред лицето на правдата. Се разбира дека има уште многу работа, а дел од работата треба да завршат другите органи,изјави...

Здравје 16.04.21 | 21:31

Да му помогнеме на малиот борец Василиј

Роден во 28 недела, малиот Василиј има долга борба пред себе, а за неа потребна му е и наша помош. Донирајте преку неговата страница на „Go fund me“ или на броевите: 143 454 –...

Македонија 16.04.21 | 21:30

Мицкоски: Случајот со Рашковски може ќе се прошири со уште две обвиненија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вели дека сите случувања околу случајот со генералниот секретар Драги Рашковски, се знаеле однапред, исто како и тоа дека...

Скопје 16.04.21 | 21:21

Жителите на Градски ѕид ќе тужат во Стразбур ако се дозволи градење на високотокатниците кај „Холидеј ин“

Со писмо до повеќе надлежни институции во државата, околу илјада граѓани, сопственици на станови и жители на зградите од Градски ѕид во близина на паркингот кај хотелот...

Македонија 16.04.21 | 21:13

Тасевски: Да беа уште тука партизаните, ќе ве стрелаа за профитерство во услови на пандемија

До сега граѓаните, значи за една година, за лечење од ковид во приватните болници и за тестирање платиле од џеб фантастични 15 милиони евра! Резил невиден, коментира бесно...