среда, 14 април 2021
Свет 14.04.21 | 23:58

Бајден е решен да ја повлече војската од Авганистан

Американскиот претседател Џо Бајден денеска изјави дека американските војници ќе почнат да се повлекуваат од Авганистан на 1 мај, а процесот ќе заврши пред 11 септември. –...

Свет 14.04.21 | 23:51

СЗО признава: Можно е ефикасноста на некои вакцини да е помала во случаи на мутирани вируси

Претставничката на Европската канцеларија на СЗО Кетрин Смолвуд денеска предупреди на ситуацијата со коронавирусот во Западен Балкан и ја оцени како крајно сериозна. –...

Свет 14.04.21 | 23:40

533 милиони корисници на Фејсбук имаат пробиени податоци

Ирската комисија за заштита на податоци (ДПЦ) денеска соопшти дека почнала истрага против компанијата Фејсбук, откако беа објавени личните податоци на околу 533 милиони...

Фудбал 14.04.21 | 23:23

ЛШ: Mириса на финале Реал-ПСЖ

Вечерва се одиграа реваншите од четвртфиналните дуели во Лигата на шампионите.Реал одолеа на „Енфилд“ со Ливерпул играјќи 0-0 , додека Сити рутински славеше над Борусија...

Македонија 14.04.21 | 23:10

Не може сам да постигне: Николовски вработува десет лица во борба против корупцијата

Вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски ќе вработи 10 луѓе во својот тим за да може да води сериозна...

Свет 14.04.21 | 22:54

Ковчегот на Принцот Филип е спремен веќе 30 години

Принцот Филип ќе биде погребан во ковчег од даб обложен со олово и специјално за него е направен пред 30 години. Британските медиуми пишуваат дека традиција е кралските...

Свет 14.04.21 | 22:44

Aвганистанците сами ќе го бранат Авганистан

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани денеска изјави дека разговарал со неговиот американски колега Џозеф Бајден за целосното повлекување на американските сили...

Естрада 14.04.21 | 22:22

Гарванлиев за бугарскиот пасош: Имаше организиран криминален напад врз мене

Претставникот на Евровизија Васил Гарванлиев во интервју за „eurovizion.com“ вели дека бил цел од организиран криминален напад поради тоа што има бугарски пасош. – Ова...

Македонија 14.04.21 | 22:04

Тендерот на МВР за полициски чизми трипати паѓа и повторно го добива фирмата „Мега спорт’

Веќе седум месеци трае процедурата за завршување на тендерот на Министерството за внатрешни работи за набавка на високи специјални чизми вреден околу 800 илјади евра...

Економија 14.04.21 | 21:55

Бектеши: Буџетот е ликвиден

Буџетот е ликвиден, има средства да се реализираат најавените мерки, би имало и за дополнителни мерки ако е потребно, изјави вечерва министерот за економија Крешник...

Фудбал 14.04.21 | 21:45

Добра вест: Повредата на Адеми не е сериозна, ќе игра и за Динамо и за Македонија

Македонскиот фудбалски репрезентативец и капитен на Динамо Загреб, Аријан Адеми, ќе му помогне на својот тим на во реванш четвртфиналниот натпревар против Виљареал...

Македонија 14.04.21 | 21:31

Мицкоски: Балкански водачи на нарко и криминални картели се наши сограѓани

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на Фејсбук потсетува на лошата состојба во која се наоѓа Македонија на секое поле.Тој вели дека масовна имунизација нема а...

Црна хроника 14.04.21 | 21:26

Кај Тетовец е пронајдена дрога

Денеска (14.04.2021) во 16.15 часот од страна на полициски службеници на СВР Тетово – Отсек за недозволена трговија со дрога и оружје е лишен од слобода З.Х.(48) од Тетово, бидејќи...

Економија 14.04.21 | 21:19

Утре ќе биде изгласан Законот за финансиска поддршка за исплата на плати, работодавачите ќе можат да аплицираат до 30 април за два месеци наеднаш

Pакетот закони кои произлегуваат од Петтиот сет мерки за поддршка на економијата во текот на утрешниот ден ќе бидат ставени на дневен ред на Седница во Собранието, со...

Македонија 14.04.21 | 21:06

Кога последен пат сте виделе дебата на ТВ на министер на СДСМ со некој од опозиција?

Се сеќавате на времето кога СДСМ секој ден по 3 пати велеше дека нема дебата во Република Македонија и дека треба министрите да одат на дебата со опозицијата?Епа сега...

Македонија 14.04.21 | 21:00

Д-р Ристовски: По најавата за бразилски сој во Србија, потребни се ПЦР тестови за влез во Македонија

Откако Србија најави дека е голема веројатноста на нејзината територија да е веќе влезен опа сниот бразилскиот сој, се создава стравот дека на тој начин брзо може да...

Македонија 14.04.21 | 20:47

Спасовски е целосно одлепен од реалноста,тој е чуварот на мафијата

Оливер Спасовски е целосно одлепен од реалноста.Оливер Спасовски заборава дека тој е веќе пет години, министер, технички министер или пак премиер во државава.Вечерва...

Сервиси 14.04.21 | 20:34

Помогнете: Михајло е татко на две деца и е во кома, лекувањето чини многу пари

 Михајло Салтировски има само 31 година и е татко на две мали деца!Моментално е пациент во Клиничката Болница АЏИБАДЕМ СИСТИНА Скопје.Хоспитализиран е на одделот за...

Македонија 14.04.21 | 20:24

Поради административни бариери над 47.000 граѓани останаа без помош за нега на друго лице

Над 47 илјади граѓани останаа без парична помош за нега на друго лице поради административни бариери. Центрите за социјална работа, каде се поднесуваат барањата – не...

Балкан 14.04.21 | 20:18

Вучиќ назначи нова амбасадорка во Македонија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска издаде указ за назначување на Невена Јовановиќ на позицијата вонреден и ополномоштен амбасадор на Република Србија...