вторник, 13 април 2021
Црна хроника 13.04.21 | 23:51

Триесет дена притвор за жител на Порој фатен со 100 пакувања кокаин

Судија во претходна постапка од Основниот суд во Тетово вечерва му одреди мерка притвор на 31-годишниот жител на тетовски Порој кој вчера беше уапсен, а кај него беа најдени...

Здравје 13.04.21 | 23:45

САД: Препорачуваме Фајзер и Модерна на бремени жени

Американскиот колеџ за акушери и гинеколози (ACOG) денес објави дека е најдобро за бремени жени и мајки кои сакаат да се вакцинираат против Ковид да го сторат тоа со вакцината...

Вести 13.04.21 | 23:41

ПСЖ еуфорично ја слави елиминацијата на Баерн

Фудбалерите на ПСЖ пласманот во полуфиналето од Лигата на шампиони го слават небаре победиле во финале. Тие вечерва го елиминираа актуелниот владател Баерн Минхен....

Балкан 13.04.21 | 23:36

Османи: Прво вакцини, потоа дијалог со Србија

Претседателката на Косово, Вјоса Османи, денес изјави дека дијалогот со Белград не е приоритет, бидејќи пред тоа, Приштина треба да обезбеди вакцинација против коронавирус...

Скопје 13.04.21 | 23:30

Богдановиќ има рок од две недели да даде одобрение за градба кај Холидеј Ин или да ги врати парите

Во гостувањето на Клик Плус вечерва, советничка во општина Центар, Јана Белчева Андреева посочи дека краток е рокот да се најде решение за спорниот проект кај Холидеј...

Фудбал 13.04.21 | 23:27

Елиминиран е Баерн Минхен, пирова победа на Порто

Фудбалска Европа ќе добие нов владетел откако германскиот Баерн Минхен вечерва беше елиминиран во четвртфиналето од Лигата на Шампионите, и тоа од ланскиот финалист...

Црна хроника 13.04.21 | 23:21

Претепано 10 годишно дете во кочанско, кривична за сторителите

Жители од кочанската населба „Трајаново трло“ претепале 10 годишно дете за наводна кражба, за кое како што велат (не се знае што е украдено). На снимката која е објавена...

Скопје 13.04.21 | 23:16

Богдановиќ: Не е доцна околу висококатниците кај Холидеј Ин, решение може да биде Министерството за транспорт

„Не е спорно да се вратат парите. Во овие две недели ќе отвориме постапки. Но, решение може да биде Министерство за транспорт и врски, кое може да потпише суспензија...

Балкан 13.04.21 | 23:09

Земјотрес од 5,1 степен ја погоди Грци

Земјотрес со јачина од 5,1 степени според Рихтеровата скала ја потресе областа во близина на грчкиот остров Кос, јавуваат локалните медиуми. Според порталот „Newsbeast“,...

Скопје 13.04.21 | 23:06

Белчева до Богдановиќ: Вашата моќ пред една година била доволно силна да го стопирате планот

„Општината малку селективно постапуваше“, му порача советничката во општинското Собрание Јана Белчева на градоначалникот на општина Центар Саша Богдановиќ во дебатниот...

Свет 13.04.21 | 23:01

Бајден ветува повлекување на сите американски трупи од Авганистан до 11-ти септември

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден најави во вторникот дека американските единици ќе останат во Авганистан и по 1-ви мај, рокот кој беше договорен...

Скопје 13.04.21 | 22:57

Богдановиќ: Има неколку решенија на кои ќе работиме во следните две недели врзани за локацијата кај Холидеј Ин

Во своето гостување во Клик Плус, вечерва, градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ посочи дека во овие две недели, општината ќе направи се што е во нејзина...

Македонија 13.04.21 | 22:52

Трпеновски: Владата не ни достави документи дали има склучено договори со некоја фирма за набавката на вакцини

Горан Трпеновски од Антикорупциска комисија во своето гостување во емисијата „Топ Тема“ зборуваше со сканадалот околу набавката на вакцините и посочи дека од Владата...

Скопје 13.04.21 | 22:48

Белчева: Има висок ризик на корупција во одредени договори во Центар

Советничката во општинското Собрание Јана Белчева во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 истакна дека од Антикорупција им било посочено дека има висок ризик на корупција...

Кујнски тефтер 13.04.21 | 22:43

Пастелни велигденски јајца во сите бои, нијансирани на природен начин

Нежните пастелни бои се нашите омилени нијанси секоја пролет, а кога ќе дојде време за бојосување велигденски јајца, сакаме да ги пренесеме и на велигденската трпеза. Ви...

Македонија 13.04.21 | 22:37

Петрушевски за аферата „пасоши“: Ќе објавиме секаков доказ што ќе ни го достават „свиркачи“

Пратеникот од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Бране Петрушевски, во вечерашното гостување во емисијата „200“ на Алсат рече дека ако од неговата партија не ја изнесле на виделина...

Македонија 13.04.21 | 22:17

Трпеновски: ДКСК ќе го прегледа целиот случај со Рашковски

Во своето гостување во „Топ тема“, членот на Комисијата за спречување на корупција и судир на интереси, Горан Трпеновски потврди дека ДКСК ќе ги испита сите индикатори...

Двоглед 13.04.21 | 22:12

Рашковски: Џипот ми се падна во киндер-јајце

Секретарот во владата Драги Рашковски ја информира јавноста дека џипот кој го вози од 74 илјади евра за кој се дигна голема прашина деновиве му се паднал во киндер-јајце. Според...

Естрада 13.04.21 | 21:56

Тажно: Ќерката на Карлеуша раскажува како ја малтретирале поради изгледот

Помладата ќерка на Душко Тошиќ и Јелена Карлеуша, Ника, тргна по стапките на својот татко, па по одбојката, почна да тренира фудбал. Имено, популарната пејачка пред...

Фудбал 13.04.21 | 21:46

Кина ќе донира 50.000 вакцини за јужноамериканските фудбалери

Кинеската компанија „Синовак Биотек“ ќе донира 50.000 дози од своите вакцини против Ковид-19 на Јужноамериканската фудбалска асоцијација (КОНМЕБОЛ) наменета за вакцинирање...