понеделник, 12 април 2021
Филм 12.04.21 | 23:55

Тешко болна е, ама верува во чудо: Шенон Доерти дочека уште еден роденден

Американската актерка Шенон Доерти која се прослави по улогата на Бренда во серијата „Беверли Хилс“, денеска го слави својот јубилеен 50-ти роденден. Нејзината борба...

Црна хроника 12.04.21 | 23:42

Драма во Кочани: Поголема група на граѓани дошле пред нејзината куќа и ги претепале роднините и соседите

Во текот на вчерашниот ден во 20:40 часот во Полициската станица Кочани, М.И.(43) од Кочани пријавила дека во место викано „Трајаново трло“ во Кочани, пред нејзината куќа,...

Македонија 12.04.21 | 23:20

Мицковски за Зиков: Ќе влезат у Влада и одма стануваат визионери, неимари, прогресивци

Ќе влезат у Влада и одма стануваат визионери, неимари, прогресивци. Не се работи дека некој е против здрав и одржлив развој, ниту против легитимни приватни профити. Се...

Македонија 12.04.21 | 23:11

Ангелов: Не се чувствувам како шарен револуционер, иако бев дел од неа

Директерот на ЦУК Стојанче Ангелов во гостување на емисијата “Само Вистина” на Канал 5 телевизија, по повод 5 годишнината на шарената револуција, вели дека бил дел од...

Црна хроника 12.04.21 | 22:58

Од автомобил паркиран зад полициска станица украл службени легитимации и картичка за влез во МВР

Скопското основно јавно обвинителство поднесе обвинение против 47-годишник, кој на 28 март извршил тешка кражба во близина на полициската станица „Бит-пазар“. Како што...

Твитови 12.04.21 | 22:54

Архитектот на кулите кај Холидеј Ин е сопруг на директoрката на Сорос: Јасно ви е зошто нема трибини, протести гушкања!


Македонија 12.04.21 | 22:47

Meѓу владините хонорарци се синот на Самка, сестра на пратеничка од СДСМ, претседателот на СДММ

Во Македонија додека граѓаните преживуваат од ден за ден, власта своите партиски војници дебело ги наградува со хонорари, реагираат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, откако...

Фудбал 12.04.21 | 22:35

Адеми се повреди, главоболки за Мрме

Капитенот на хрватскиот клуб Динамо и македонски репрезентативец, Аријан Адеми, се повреди и нема да игра во реваншот од четвртфиналето во Лига Европа против Виљареал,...

Естрада 12.04.21 | 22:33

Домот на пејачката завиен во црно: Гоца Божиновска ја загуби најголемата поддршка

Мајката на познатата српска пејачка со македонско потекло Гоца Божиновска почина по долга и тешка болест. Пејачката последните три години се грижеше за својата болна...

Македонија 12.04.21 | 22:02

Во сред пандемија се гоштевал на големо: Министерот Хоџа трошел 210 евра наши пари, дневно за кафе

Аријанит Хоџа, министер за земјоделство од редовите на Движењето БЕСА, од септември, кога беше назначен на функцијата до 28 февруари годинава, односно само за 6 месеци,...

Балкан 12.04.21 | 21:48

Словенија ќе го укине ограничувањето за вакцинирање со Астра Зенека

Словенија ќе ги укине ограничувањата за вакцината против Ковид-19 на Астра Зенека, така што во иднина сите луѓе, без оглед на возраста и полот, можат да се имунизираат...

Скопје 12.04.21 | 21:30

Вака ќе изгледаат висококатниците кај „Холидеј Ин“

Изгледот на зградите кај хотелот „Холидеј Ин“ за прв пат беше презентиран преку фотографија во „Топ Тема“ на Телма. Архитектот Мартин Пановски рече дека во зградата...

Македонија 12.04.21 | 21:11

Рашковски вози скап џип, а го нема во анкетниот лист

Екс генералниот секретар на Владата и актуелен советник во кабинетот на премиерот Заев вози ексклузивно и скапо возило кое не е пријавено во листот што сите функционери...

Економија 12.04.21 | 21:07

Ако се утврдат неправилности при пораст на цените на одредени производи, ќе се преземат мерки, најавува Битиќи

Единствениот механизам на државата за контрола на цените на производите во моментот е испекцијата која може да утврди дали има неправилности и нивно вештачко зголемување,...

Економија 12.04.21 | 20:58

Битиќи: Директна финансика поддршка за „ивент“ индустријата за организирање настани од јавен интерес

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи вели дека Владата обезбедила средства за организација на поголем број настани од јавен интерес, за чија реализација...

Македонија 12.04.21 | 20:36

Голем среќлија: Еден од владините хонорарци добил и награда од УЈП?

Информатичарот Дејан Смилевски кој се најде на листата хонорарци на Владата, изгледа има многу среќа или УЈП плаќа дел од хонорарите плус? Имено извесен Дејан Смилевски...

Македонија 12.04.21 | 20:07

Стоилковски: 38.000 месечен хонорар за Ивана Митрова, секретарката на Рашковски!

38.000 хонорар за Ивана Митрова, инаку блиска на Драги Рашковски? Ајде нека бидат транспарентни до крај, дали е ова истата Ивана Митрова што беше секретарка на Драги Рашковски...

Здравје 12.04.21 | 20:01

РСЕ: Од Ковакс за Македонија, БиХ и Косово по 100.620 дози на Фајзеровата вакцина

Приближно 14,1 милиони дози вакцини Фајзер/БиоНТек ќе бидат дистрибуирани во 47 земји во вториот квартал на оваа година, соопшти денеска Глобалниот сојуз за вакцини и...

Естрада 12.04.21 | 19:55

Исплива досега невидена снимка од Аркан и Цеца: Тој зборува за своето убиство, а таа е непрепознатлива

На социјалната мрежа Инстаграм исплива досега невидена снимка од Светлана Цеца Ражнатовиќ и Жељко Ражнатовиќ Аркан. Имено видеото е снимено за време на едно интервју,...

Македонија 12.04.21 | 19:41

Илиевски до Ангелов: До каде е случајот со Смилковско Езеро, со Младенов и сите други случаи кои беа користени за манипулација?

Богдан Илиевски од ВМРО-ДПМНЕ, во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ зборуваше за Шарената револуција која беше формирана пред 5 години и посочи дека од нивната...