недела, 11 април 2021
Македонија 11.04.21 | 23:36

Героски: Тешко е да се отфрли одговорноста на првите луѓе на Владата и на СДСМ за случајот Мафија. Просто невозможно

Ревносно ги објавуваме сите деманти на Владата на обвинувањата од страна на ВМРО-ДПМНЕ. Тоа е професионална обврска на новинарите.   Иако, не ми е баш јасно што точно...

Македонија 11.04.21 | 23:27

Странци кои транзитираат низ Македонија не можат да излезат од земјава поради полициски час, ќе чекаат до изутрина

Српски граѓани и други странски државјани кои транзитираат низ Македонија, се жалат дека вечерва заглавиле на македонско-српската граница за излез од државата затоа...

Здравје 11.04.21 | 23:22

Имунитетот од вакцината трае шест месеци, се истражува дали ќе биде потребна уште една доза

Главниот американски епидемиолог Антони Фаучи смта дека имунитетот стекнат по природната зараза со ковид -19 трае најмалку шест месеци и тоа е периодот кога лицата кои...

Калеидоскоп 11.04.21 | 23:14

Откриено зошто само Хари ќе присуствува на погребот на принцот Филип

Шпекулациите за враќање во кралската палата на војводата од Сасекс, Хари и неговата сопруга Меган Маркл, беа завршени со информациите што пристигнаа од портпаролот...

Свет 11.04.21 | 22:59

Путин забрани геј бракови во Русија

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша уставен амандман со кој во земјата се забрануваат истополови бракови. Истополовите бракови веќе се нелегални во Русија,...

Македонија 11.04.21 | 22:53

Владиците Петар и Агатангел хоспитализирани поради ковид 19

Владиците Петар и Агатангел се хоспитализирани во приватната болница „Систина“ откако добиле позитивен тест на ковид-19, објави Сител. Владиката Петар за телевизијата...

Скопје 11.04.21 | 22:50

Маж става дете во контејнер за донации кај „Сити мол“

Видео на кое се гледа како маж става дете во контејнер за донации во потрага по донирани средства се појави денеска на социјалните мрежи. Настанот, како што се вели во...

Здравје 11.04.21 | 22:40

Само еден од 28.000 луѓе кои примиле вакцина против корана има сериозни несакани ефекти

Помалку од еден во 28.000 лица кои примиле вакцина против ковид-19, што е помалку од 0,004 проценти, имале сериозни реакции, покажуваат податоците од Министерството за здравство...

Здравје 11.04.21 | 22:33

Даниловски: Само со национална стратегија ќе се сузбие секоја идна масовна закана по здравјето на граѓаните

„Само со изготвување на национална стратегија за менаџирање со биолошки закани и детални акциски планови (конкретни задачи) на сите нивоа – индивидуално (секој граѓанин),...

Македонија 11.04.21 | 22:24

Почина д-р Ичева од Негорски Бањи

Почина докторката Билјана Ичева од ковид-19 на 61-годишна возраст. Ичева, која беше вработена во Негорски Бањи беше хоспитализирана на Инфективната клиника во Скопје,...

Македонија 11.04.21 | 22:18

Заев, Села и Гаши утре ќе го договараат Законот за државјанство

Утре треба да бидат познати законските олеснувања за добивање македонско државјанство. Решението ќе се бара на лидерска средба меѓу премиерот Зоран Заев и лидерите...

Црна хроника 11.04.21 | 22:10

Акцијата на Сопот не била рутинска – спектакуларно апсење дилери на херион

Во полициска акција на патарината кај Сопот попладнево се уапсени двајца дилери на хероин од Прилеп. Како што информираат за МИА од МВР, повеќе детали ќе бидат соопштени...

Македонија 11.04.21 | 21:55

Владиците Петар и Агатангел се лекуваат од ковид-19 во болница

Владиката Петар и Владиката Агатангел се на болничко лекување во Систина, откако добиле позитивен тест на Ковид-19, потврди Владиката Петар за Сител, кој веќе 20-ти ден...

Здравје 11.04.21 | 21:49

Дали мртов вирус може да ве зарази – сите дилеми околу вакцините на едно место

Епидемиологот Предраг Кон од Кризниот штаб на Србија вели дека од почетокот на вакцинацијата во Србија е забележан само еден случај на тромбоза и бесмислено е тој еден...

Здравје 11.04.21 | 21:31

Дали чајот и кафето се сметаат како внесување вода?

Одржувањето на хидратацијата е клучно за целокупното здравје и обичната вода е најдобриот начин да се направи тоа. Дневно се препорачува внесување на околу два литра...

Астро 11.04.21 | 21:29

Колку часа сон му се потребни на секој хороскопски знак?

Мноштво научни истражувања потврдуваат дека квалитетниот сон е клучен за човековото здравје. Но, што вели астрологијата на оваа тема? Кои важат за најголеми спанковци...

Калеидоскоп 11.04.21 | 21:17

Зoшто никогаш не смеете да наздравувате со чаша вода?

Иако едноставното наздравување со чаша вода кога немате друг пијалак во близина можеби ви делува како сосема обично делување, зад изреката дека треба да го избегнувате...

Мода и убавина 11.04.21 | 21:14

Малку смрди и лошо изгледа, но неверојатно е евтина оваа делотворна маска против брчки

Иако стареењето е природен и убав процес, нема ништо лошо во намалувањето на видливоста на брчките на лицето. Маската што ќе ви ја претставиме една од многуте делотворни...

Калеидоскоп 11.04.21 | 21:03

Рецептите на баба Ванѓа од А до Ш – за лекување на сите болести постои билка

Баба Ванѓа, иако била слепа, видела повеќе отколку што виделе другите – детали од минатото и детали на иднината. Нејзините пророштва сè уште се случуваат и денес. Сè...

Патувања 11.04.21 | 20:58

Дознајте за што плаќате: Која е разликата меѓу хотел со две и пет ѕвезди

Што означува секоја од ѕвездичките кои се наоѓаат покрај името на хотелот? Зад тие ѕвезди се кријат одредени стандарди кои хотелите треба да ги задоволат. На ниво на...