понеделник, 8 март 2021
Свет 08.03.21 | 23:46

Сирискиот претседател и неговата сопруга имаат корона

Претседателот на Сирија Бапар Ал Асад и неговата сопруга Асма се заразени со коронавирусот, но се добро и нивната состојба е стабилна, објави денес претседателството,...

Здравје 08.03.21 | 23:33

Мерките против ковид-19 го искоренија грипот во светот

Мерките преземени од земјите за борба против пандемијата на коронавирус ја искоренија инциденцата на грип, изјави денеска шефот на одделот за пандемии и епидемични...

Балкан 08.03.21 | 23:25

Не сакаме локдаун, набавете вакцини, порачаа насобраните сараевчани пред зградата на Кантонот

Неколку десетици граѓани се собрале вечерва пред зградата на Кантонот Сараево за да изразат незадоволство поради новата одлука за карантин во време на викендот. Насобраните...

Здравје 08.03.21 | 23:17

Филипче: Со измените на Законот за абортус, волјата на жената е ставена на прво место

Министерот за здравство Венко Филипче, по повод денот на жената 8 Март беше во посета на органзацијата на жени на СДСМ во скопската општина Гази Баба каде говореше за...

Македонија 08.03.21 | 23:05

Тасевски: Гилиптери, ве знаат од Бардовци дека сте во Влада?

Гилиптери, ќе воведете полициски час и во исто време убедувате дека да ти влезат тројца непознати дома за попис е безбедно!!! Ве знаат од Бардовци дека сте во влада?, прашува...

Македонија 08.03.21 | 22:56

Рашковски купил софтвер за казнување сообраќајни прекршоци, МВР не планира да го користи

Владиниот Генерален секретаријат, во времето на Драги Рашковски, набавил софтвер за сообраќајни прекршоци, кој не е во употреба и осум месеци откако е платен, објави...

Македонија 08.03.21 | 22:46

Владата е во сериозна криза, тешко ќе продолжи да функционира, смета Африм Гаши

Лидерот на опозициската Алтернатива, Африм Гаши, на ТВ 21 изјави дека Владата е во сериозна криза и тешко ќе продолжи да функционира. Со Заев сме разговарале неколку години...

Македонија 08.03.21 | 22:41

Гаши контра Заев: Немало преговори со СДСМ, нема ниту еден пратеник од опозицијата кој ќе се приклучи на актуелното мнозинство

Наши пратеници нема да преминат во владиното мнозинство, ниту пак имало преговори со СДСМ, рече вечерва ексклузивно во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, лидерот на...

Здравје 08.03.21 | 22:33

Осум граѓани на возраст од над 100 години се пријавиле за вакцинација

Осум граѓани на возраст од над 100 години се пријавиле за вакцинација против ковид-19, објави Канал 5. Преку „Вакцинација.мк“ вкупниот број на пријавени е 75.900 граѓани,...

Останати спортови 08.03.21 | 22:20

Ѓоковиќ пречекан како „крал“ во Белград

Најновото ранигање на АТП го потврди ракордот на Новак Ѓоковиќ кој влезе во историјата на тенисот како единствениот кој 311 недела е светски број еден. Ѓоковиќ го надмина...

Балкан 08.03.21 | 22:08

Бебе од 37 дена е најмладата жртва од ковид-19 во Грција

Бебе старо 37 дена е најмладата жртва од Ковид-19 во Грција, откако помина 17 дена приклучено на апарати на интензивна нега во детска клиника, а синоќа ја загуби битката...

Калеидоскоп 08.03.21 | 22:03

Босанка болна од ковид-19 ги плукала медицинските сестри за да ја шири болеста

Oбвинителствоto на кантонот Зеница-Добој во БиХ поднесе обвинение против Адмира Башиќ за кривично дело „Пренесување на заразна болест“. Според обвинението, таа е обвинета...

Економија 08.03.21 | 21:44

За ССМ, работодавачите се робовладетели, заради ставовите недела да е неработен ден

Соузот на синдикати на Македонија жестоко реагираше на ставовите на работодавачите за недела како неработен ден, поистоветувајќи ги со робовладетели. Реакцијата доаѓа...

Балкан 08.03.21 | 21:32

Викендов Сараево во карантин

За викенд се затвора Кантонот Сараево, за да се спречи ширењето на коронавирусот. Затворањето почнува во петок во 20 часот и ќе трае до понеделник во 7 часот наутро. Ова...

Останати спортови 08.03.21 | 21:26

Ѓоковиќ го прослави рекордот со спектакуларен огномет пред стотици навивачи

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ вечерва со своите навивачи го прослави соборувањето на рекордот според најмногу недели минати на АТП листата, со спектакуларен...

Македонија 08.03.21 | 21:11

Сопругата на Претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска прими вакцина против Ковид-19

Сопругата на Претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓоргиевска денеска прими вакцина против Ковид-19. Ѓоргиевска веста ја сподели на социјалните мрежи а објави...

Свет 08.03.21 | 20:59

Во Унгарија 1.002.714 дози на вакцина биле искористени до пладне

Унгарија досега прими милион дози вакцина за коронавирус, соопштија официјалните претставници на земјата на денешната виртуелна прес-конференција. Водечкиот лекар...

Македонија 08.03.21 | 20:48

На петтиот Марш за женски права активистките потсетија – Држава што не постапува е држава што силува

Стотици активистки и активисти, денеска по повод Меѓународниот ден на жената, се собраа пред Министерството за внатрешни работи (МВР), означувајќи го почетокот на петтиот...

Македонија 08.03.21 | 20:31

Oваа Влада е политички и кадровски истрошена, министри со скандали, кои не пласираат проекти и не може да го истера целиот мандат

Во денешното гостување во Телевизија 24 поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски истакна дека оваа Влада е политички и кадровски истрошена, министри со скандали,...

Македонија 08.03.21 | 20:23

Селмани: Заев избрза со понудата за широка влада

Имер Селмани во вечерашното гостување на телевизија Телма оцени дека премиерот Зоран Заев избрзал со понудата за широка влада. Премиерот избрза само после 2- 3 дена откако...