недела, 7 март 2021
Македонија 07.03.21 | 23:41

Заев призна – владата била блиску до паѓање по бегството на Мијалков

Владата ќе паднеше по бегството ма Мијалков, па мораше да се тропне на маса, ги стегнавме институциите или ќе имаше оставки, вели премиерот Зоран Заев во интервју за...

Македонија 07.03.21 | 22:54

И пак Русите ни пратија вакцини…Тоа е таа прозападна ориентација на заевци, што не приближува кон ЕУ

Немаме потреба од руски вакцини. Нашите бугарски браќа и сестри ќе ни дадат вакцини! Нашата ЕУ ќе ни даде вакцини. НАТО пријателот ќе ни даде вакцини На крајот ни од Бугарите...

Балкан 07.03.21 | 22:36

Брнабиќ за фотографиите од злосторствата на Невоља: Тоа што го покажавме не е ништо во споредба со она што е пронајдено

Премиерот на Србија, Ана Брнабиќ, истакна дека на вчерашната прес-конференција биле прикажани „помалку застрашувачки фотографии“ кои се доказ за убиствата на групата...

Македонија 07.03.21 | 22:26

Спасовски: Ќе формираме посебна единица за борба против родово насилство

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски вечерва се обрати на онлајн трибина организирана од Форумот на жени каде најави дека наскоро ќе се форимира посебна единица...

Калеидоскоп 07.03.21 | 22:22

Ова е првата објава на „Твитер“, а сега за неа се нудат 2,5 милиони долари

Шефот и основачот на „Твитер“, Џек Дорси, одлучи да го продаде првиот твит, напишан во март 2006 година. „Само го поставувам мојот твитер“, гласи првиот твит објавен некогаш...

Здравје 07.03.21 | 22:11

Штипскиот градоначалник во седумдневна самоизолација

Градоначалникот на Општина Штип, Сашко Николов во наредните седум денови е во самоизолација. Информацијата попладнево ја сподели на фејсбук профилот, а на кој пишува...

Естрада 07.03.21 | 22:08

Џамбазов: Мојата Илина е доказ дека човек никогаш не смее да се откаже од мисијата да ја најде својата сродна душа

-Е што сега, требаше да се вљубам во некоја од мојата генерација? Ама сепак, промените кај мене јас си ги започнав многу сериозно уште пред три години и скоро три месеци,...

Македонија 07.03.21 | 22:00

Царовска: Ако државата носи закони за недискриминација на жените, тогаш и образованиот систем треба да се менува

Ако споредиме што се е направено во овој период зад нас, ние сме светлосни години понапред во делот на женските права во однос на 2015 или 2016 година, денес ние живееме во...

Македонија 07.03.21 | 21:48

Четворица советници на СДСМ во Центар добиле општински пари, меѓу нив и синот на Фрчкоски

Читам четири советници од актуелниот Совет на Општина Центар, земале пари за лечење за свој член од фамилија од буџетот на Општина Центар. Овие одлуки се донесени од...

Кошарка 07.03.21 | 21:41

Ембид и Симонс исклучени од Ол-стар натпреварот

Кошаркарите на Филаделфија 76-ерс, Џоел Ембиид и Бен Симонс се исклучени од Ол-стар натпреварот во Атланта поради контакт со позитивно лице на коронавирус, објави НБА-лигата. Ол...

Семејство 07.03.21 | 21:38

Обраќање на Кралицата неколку часа пред интервјуто на Хари и Меган

Британската кралица Елизабета денес го одбележа Денот на Комонвелтот само неколку часа пред американското интервју на нејзиниот внук, принцот Хари и неговата сопруга...

Сервиси 07.03.21 | 21:22

Март ќе игра топло-ладно

Месец март ни носи речиси непредвидливо пролетно време. Времето утре ќе биде претпладне сончево со мала до умерена облачност и со слаба магла по одделни котлини. Попладне...

Македонија 07.03.21 | 21:18

Шекеринска: За првпaт во нашата земја имаме феминистички претседател

Општеството се менува само тогаш кога храбри лидери и лидерки ќе се одлучат да се обидат, ќе имаат решителност и волја за промени. Ниту нашата земја, ниту СДСМ досега...

Црна хроника 07.03.21 | 21:01

Растурена свадба во Тетово, приведен сопственикот на локалот

Во Тетово вечерва е затворен хотелот „НБ” каде се одржувала свадбена веселба. Според информациите кои ги објави Државниот пазарен инспекторат бил приведен и управителот. Од...

Економија 07.03.21 | 20:54

Трипуновски до СДСМ: Го доведовте земјоделецот до питачки стап, работејќи само за својот личен интерес

Го слушам како Зоран Атанасов се фали дека исплатиле субвенции на земјоделците, а притоа заборава да каже дека тоа не се субвенции кои што СДСМ ги дава, туку тоа е обврска...

Здравје 07.03.21 | 20:45

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено се случува во затворен...

Свет 07.03.21 | 20:33

Во хеликоптерска несреќа загина еден од најбогатите Французи

Шеесет и деветгодишниот француски милијардер, Оливие Дасо, најстар син на Серж и внук на Марсел Дасо, денеска загина во хеликоптерска несреќа. Дасо беше пратеник од...

Македонија 07.03.21 | 20:11

Заев: Политките на СДСМ се во духот на целосна родова еднаквост и еднаква застапеност на жените

Претседателот на СДСМ Зоран Заев вечерва се обрати на онлајн конференција на Форумот на жени на СДСМ организирана по повод Меѓународниот ден на жената – 8 Март, соопштија...

Калеидоскоп 07.03.21 | 20:00

Со ора, чочеци и жива музика, Македонците во Мелбурн прославуваа 8 Март

Стотици Македонки, но и Македонци со оро и чочек го прославија Денот на жената, 8 Март во ресторанот „Емералд Рецепција“ во Мелбурн, Австралија. Фотографии и видеоснимки...

Свет 07.03.21 | 19:49

Швајцарците ја изгласаа забраната за носење на никаб и бурка

Граѓаните на Швајцарија на денешниот референдум го поддржаа предлогот на екстреманата десница во земјата за забрана за носење никаб и бурка, што ги носат одредени муслиманки...