петок, 5 март 2021
Економија 05.03.21 | 23:59

„Фајнанс тинк“: Хотелиерството едно од најпогодените од кризата

Во четвртиот квартал од 2020 година, БДП се намали за -0,7 отсто, што е во линија со иницијалната проекција од Фајнанс тинк од -0,8 отсто. Во овој квартал, продолжи растот на...

Свет 05.03.21 | 23:50

Засега никој не ја презеде одогороноста за експлозијата на автомобил-бомба во Могадишу

Најмалку 20 лица загинаа, а 30 се повредени вечерва во експлозија на автомобил-бомба пред ресторан во близина на пристаништето во сомалиската престолнина Могадишу, соопштија...

Естрада 05.03.21 | 23:43

Ибрахимовиќ повторно ја направи популарна: Ова е Нада Топчагиќ, омилената пејачка на Златан од детството

Српската пејачка Нада Топчагиќ беше популарна во поранешна Југославија во осумдесеттие и деведесеттите години. Но, оваа подзабораврна пејачка повторно е звезда благодарение...

Естрада 05.03.21 | 23:28

Работи како шминкерка: Ова е новата снаа на Брена

Синот на Лепа Брена и Боба, Виктор реши да се жени.Негова избраничка е Сандра Миљаковиќ.Таа работи како шминкерка во фирмата на Брена. Сандра и Виктор планираа да прават...

Естрада 05.03.21 | 23:16

Не е за мажи со слабо срце: Нивес со градите напред

Хрватската пејачка и актерка Нивес Целзиус реши да ги израдува мажите. Со првото сонце таа излезе надвор и позираше во смело издание. Таа позираше во жолт корсет а во...

Македонија 05.03.21 | 23:00

Героски: ВМРО-ДПМНЕ стои подобро од СДСМ на анкетите

Според информациите што ги добив од одредени уредници од медиумите според нивните анкети, партијата ВМРО-ДПМНЕ стои подобро од СДСМ. Релевантен е истражувачот, тој...

Македонија 05.03.21 | 22:43

Фуркан Салуи до Џабир Дерала: Во паника се, се може да спречат освен времето и вистината

Новинарот Фуркан Салиу остро реагираше на својот фејсбук профил поради тужбата и барање за извинување и повлекување на објавата од страна на Џабир Дерала. Салиу изјави...

Македонија 05.03.21 | 22:40

Героски: Ако пописот е политичка операција, ако има пазар, зошто да ги пуштам луѓето да ми влезат дома, и да го ризикувам моето здравје

Граѓаните не веруваат во пописот, и ако е политичка операција, ако има пазар, зошто да ги пуштам луѓето да ми влезат дома „Гледам дека постои сила волја кај власта да...

Македонија 05.03.21 | 22:25

МПЦ бара пописот да се одложи

Поради влошување на епидемиолошката состојба со ковид кризата кај нас, Синодот на МПЦ изразува загриженост и препорачува времено, по примерот на другите европски земји,...

Балкан 05.03.21 | 22:16

Унгарија очекува меѓу 15,000 и 20,000 заболени неделно

Бројот на заболени од коронавирус во Унгарија може да се искачи меѓу 15,000 и 20,000 неделно, предупреди премиерот Виктор Орбан. Во неговото неделно радио интервју, Орбан...

Фудбал 05.03.21 | 22:11

Ново правило: Случајното играње со рака на напаѓачот нема да значи прекинување на акцијата

Телото задолжено за креирање на фудбалските правила (IFAB) одлучи денеска да воведе измени во одредбата поврзана со случајно играње со рака на напаѓач во акција што резултира...

Интима 05.03.21 | 21:55

Истражување: Maкедонците најслабо „надарени“ од поранешна Југославија

Списанието „Мens Healts“ објави истражување за тоа каде мажите имаат најголеми половни органи. Резултатите се очекувани односно со најголема машкост се оние во Африка,...

Македонија 05.03.21 | 21:43

Филипче нема датум за ниту една вакцина

Ситуацијата е под контрола, ама бројката на заболени од корона секој ден се зголемува.Ситуацијата е под контрола, ама ќе ја ставиме во функција Модуларната болница.За...

Фудбал 05.03.21 | 21:31

Македонија пред пласман на ново Европско: И футсалците одат по патот на Пандев и Барди

Македонската футсал репрезентација го освои вториот бод во квалификациите за пласман на Европското првенство во 2022 година, откако вечерва на гостински терен одигра...

Свет 05.03.21 | 21:27

Земјите со дебело население имаат поголема смртност од ковид-19, се апелира обезните граѓани да се приоритетни при вакцинација

Стапката на смртност е десет пати поголема во земјите во кои што повеќе од половина од возрасните имаат индекс на телесна маса поголем од 25, точка во која нормалната...

Свет 05.03.21 | 21:21

СЗО до средината на март нема да ги објавува првичните резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина

Светската здравствена организација (СЗО) се откажа од плановите за објавување на првичните резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина и најави дека...

Македонија 05.03.21 | 21:11

Влада: Нема барање од Бугарија бугарската етничка заедница да биде вметната во нашиот Устав

Досега во преговорите со Република Бугарија не е разговарано бугарската етничка заедница да биде вметната во нашиот Устав и нема такво барање од бугарските власти,...

Македонија 05.03.21 | 21:06

Спасовски: Исплатена бонус плата за вработените во МВР за 2018 година

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски со објава на својот фејсбук-профил информира дека денеска е исплатена бонус плата за 2018 година. Тој посочува дека ова...

Македонија 05.03.21 | 20:59

Филипче: Сите кинески вакцини ќе стигнат наеднаш, но не сакам да се обврзувам со рокови кога би пристигнале

Во гостување на Телевизија Сител министерот за здравство Венко Филипче рече дека се надминати проблемите со документацијата поради кои Кина го врати капарот за набавка...

Македонија 05.03.21 | 20:42

Пендаровски не гледа потреба од промена на Уставот

Претседателот Стево Пендаровски не гледа потреба од какви било измени на Уставот. Такво нешто ниту е побарано од бугарска страна, ниту претседателот очекува воопшто...