четврток, 4 март 2021
Колумни 04.03.21 | 23:59

Кога „војводата“ Љубчо станува гејша на Заев

Слушам, деновиве најбарана личност за интервју во македонските медиуми бил екс-премиерот и лидер на ВМРО-НП, Љубчо Георгиевски. Бидејќи тој лично не се јавувал на неговиот...

Македонија 04.03.21 | 23:50

Вчера беше Фајзер, а денеска АстраЗенека: Филипче го смени ставот која вакцина ќе дојде прва

Министерот за здравство Венко Филипче нагласи дека на некои работи едноставно не можеле и не можат да влијаат, а причината, како што рече, е многу јасна. Нема доволно...

Македонија 04.03.21 | 23:44

Османи нема проблем и Бугарите да ги внесе во Уставот

Бујар Османи истакна дека ако им значи на Бугарите, би можеле да бидат додадени во Уставот, иако тоа никој не го побарал во официјалните разговори. „Бугарите во Северна...

Македонија 04.03.21 | 23:36

Османи призна дека ДУИ е партија произлезена од војна

Бујар Османи коментираше дека ДУИ е единствената партија која има 13 победи по ред, и дека е специфична уникатна партија настаната од војна, а денеска модерна партија. „ДУИ...

Македонија 04.03.21 | 23:25

Бројките се сериозни, повторно е активирана модуларната болница во Клиничкиот центар

Со оглед на тоа што инфективната клиника после еден сериозно долг временски период целосно се исполни, еве денеска веќе ќе започне со работа повторно и модуларната...

Македонија 04.03.21 | 23:13

Петров: Се грижиме за ЛГБТ зашто така треба, а не за добивање политички поени

Потпретседателот Петров на конференција во Белград: Постојано преземаме системски чекори за унапредување на правата на маргинализираните заедници и ЛГБТИ луѓето Потпретседателот...

Македонија 04.03.21 | 23:08

Судбината на Мијалков ќе ви се чини како Црвенкапа во споредба со она што ве чека

Aктерот Сашо Тасевски на Фејсбук ги набројува сите „глупости“ што ги направи власта изминатиот период како што носењето бугарска телевизија, враќањето на Фрчковски...

Македонија 04.03.21 | 22:53

Kojзнае кое по ред ветување: Филипче најави дека почнуваме со вакцинација

Во текот на овој месец сигурно ќе почне имунизацијата на населението, заради тоа што очекуваме, според најавите, една одредена количина преку Ковакс системот и ги очекуваме...

Македонија 04.03.21 | 22:44

Османи демантира дека Фрчковски бил предложен за амбасадор во САД

Во своето гостување во емисијата „Клик Плус“ на ТВ21, вечерва министерот за надворешни работи Бујар Османи, истакна дека сите информации околу Фрчкоски и неговата номинација...

Македонија 04.03.21 | 22:34

И ВМРО на Александров плаќало за школување на деца, но на загинати комити, а не на министри и пратеници како Димитров и Локвенец

Од Записнкот од заседанието на ЦК на ВМРО од 17 јануари 1919 година се гледа дека ЦК одлучил да и помогне со вкупно 780 лева на ученичката Ратка К. Пејкова од Велес, ќерка...

Македонија 04.03.21 | 22:23

Комисијата за надворешни работи на ЕП констатира напредок на Македонија

Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент ги усвои извештаите за напредокот на Македонија и Албанија на патот кон ЕУ, информира европратеникот и известувач...

Твитови 04.03.21 | 22:21

Се сеќавате кога Филипче велеше дека од Фајзер го замолиле да не кажува колку вакцини ќе му пратат


Музика 04.03.21 | 22:12

На пејачка едната ноздра била позитивна, а од другата негативна

Американската пејачка и текстописец, Ерика Баду, откри дека се тестирала за корона, но дека резултатите ја збуниле, оти од едната ноздра била позитивна, а од другата...

Македонија 04.03.21 | 22:01

Короната незапирливо се шири: Неготино пред воведување полициски час, алармантно и во Прилеп

Неготино ќе побара од републичкиот Кризен штаб дозвола за воведување полициски час на територија на општината на неопределено време, јавува Канал 5. Полицискиот час...

Македонија 04.03.21 | 21:55

Коцарев и Котеска биле во право, постои план за укинување на Катедрата за македонски јазик

Претседателот на МАНУ Љупчо Коцарев и професорката Јасна Котеска било во право дека на Филолошкиот факултет Блаже Конески постои документ во кој се најавува промена...

Македонија 04.03.21 | 21:40

Николов го кани Филипче на дуел за тоа како се справува со короната

Игор Николов од ВМРО-ДПМНЕ испрати покана до министерот за здравство Венко Филипче за да продискутираат за сите проблеми со короната. Тој вели дека  перцепција е дека...

Балкан 04.03.21 | 21:37

На оваа улица во Софија „живеат“ неколку илјади Македонци со бугарски пасош

Адресата на улица „Леге“ број 6 во софиската општина Средец е регистрирана како „живеалиште“ на десетици илјади бугарски државјани по потекло од странство, меѓу кои...

Македонија 04.03.21 | 21:25

Спасовски апелира до родителите да ги тргнат децата од Тик-Ток

Министерот Оливер Спасовски на неговиот фејсбук-прифил наведе дека Министерството за внатрешни работи добило информации од Интерпол дека на профили на социјалната...

Ракомет 04.03.21 | 21:15

Крајот во ЛШ е близу: Вардар очаен, во втората фаза ќе игра против силниот Веспрем

Во името на Вардар на прес-конференцијата по поразот од Мешков Брест (32-36) говореше капитенот на клубот, Столе Стоилов. Еден од најискусните играчи во таборот на „црвено-црните“...

Свет 04.03.21 | 21:06

Заев прави попис а Италија поради короната ги одложува изборите

Поради пандемијата на коронавирусот Италија ги одложи локалните и регионалните избори, што требаше да се оддржат до крајот на пролетта,  соопштија денеска владини...