среда, 3 март 2021
Балкан 03.03.21 | 23:57

Интерпол предупредува: На „Тик-ток“ се шири најава за групно самоубиство на деца

Министерството за внатрешни работи на Република Српска било известено од страна на Интерпол дека на социјалната мрежа „Тик-ток“ е најавено масовно самоубиство на...

Македонија 03.03.21 | 23:34

Тасева: Високата корупција е во високите ешалони на власта

Кога и да се објавеше индексот секогаш одеше како коментар од Владата дека тоа е само перцепција, и тоа така остануваше, вели претседателката на Транспаренси Интернешенал...

Македонија 03.03.21 | 23:27

Трет бран веќе постои, вели Пановски и апелира брисеви да се земаат на отворено оти просториите се гнезда за вирусот

Трет бран веќе постои, не очекувам да биде посилен од вториот, вели микробиологот и професор на Медицинскиот факултет, Никола Пановски за „А1он“. Тој постојано предупредува...

Мода и убавина 03.03.21 | 23:19

Белграѓанки унаказени во салон за убавина: Како жртви од пожар сме!

Застрашувачки фотографии на унаказени Србинки кружат на социјалните мрежи. Сите тие после таканаречениот бразилски естетски зафат добиле страшни красти, изгореници...

Свет 03.03.21 | 23:15

Принцезите Елена и Кристина се вакцинирале во Абу Даби – Шпанија бесна

Медиумските информации дека сестрите на кралот Фелипе Шести биле вакцинирани против коронавирус во ОАЕ, денеска предизвикаа бурни реакции во Шпанија, каде крајно...

Скопје 03.03.21 | 23:07

Уставниот суд ја укина забраната за градење во Центар

Уставниот суд денеска ја укина одлуката за забрана за градење на територијата на Општина Центар, која претходно го замрзна спроведувањето на Деталните урбанистички...

Балкан 03.03.21 | 23:03

Стејт департмент: Албанија не стори ништо да го сузбие перењето пари и финансирањето на криминалот

Во годишниот извештај американскиот Стејт департмент наведува дека Албанија треба уште многу да стори во спречувањето на перењето пари кои доаѓаат од организиран...

Свет 03.03.21 | 22:46

Лажни вакцини против ковид-19 откриени во Јужна Африка

Властите во Јужна Африка запленија повеќе стотици ампули лажни вакцини против ковид-19, по глобалното предупредување издадено од Интерпол дека вакцините станале примарна...

Калеидоскоп 03.03.21 | 22:45

Кога очекувавме дека дојде крајот на маките на Кристијан, се случи уште полошо: Мајка со апел за помош за малиот син

Кога очекувавме дека дојде крајот на маките на Кристијан, после сите поминати операции, третмани, голготи… кога очекувавме дека Кристијан ќе биде подобро, се случи...

Македонија 03.03.21 | 22:44

Николовски на градоначалниците од СДСМ: Да не крадете и мито да не земате!

Генералниот секретар на СДСМ, Љупчо Николовски вечерва одржа редовен работен состанок со градоначалниците од редовите на СДСМ. На состанокот се разговараше за повеќе...

Македонија 03.03.21 | 22:35

Заев денес само го превоспитуваше мнозинството

Со барањето на Зоран Заев денес да се гласа за недоверба на Влада, тој само купи три месеци, бидејќи според Уставот најкратко во рок од 30 дена може да се потави прашањето...

Македонија 03.03.21 | 22:30

Петровска: Денешното гласање за доверба на Владата покажа дека мнозинството е стабилно

Со денешното гласање за доверба на Владата покажавме дека сите тврдења за некакво ново парламентарно мнозинство од страна на ВМРО-ДПМНЕ не било ништо друго освен една...

Македонија 03.03.21 | 22:28

Што го натера Заев на кукавички потег? Се правдаше пред граѓаните, му докажуваше на Мицкоски или си го превоспитуваше мнозинството?!

Шпекулациите не можат да бидат причина да се преброиме, туку некој сака да прати психолошка порака – посочи Халил Снопче од Алијанса на Албанците во денешното издание...

Македонија 03.03.21 | 22:25

Крмов: Целта на власта е да се пробуткаат што може повеќе закони додека имаат кворум

Денес, од една културно закажана седница на крај завршивме со дури 7 седници, од кои 6 беа закажани за исто време во 15:30!, алармира пратеникот од Левица Борисислав Крмов. Секако,...

Македонија 03.03.21 | 22:22

Лефков: Со изгласување доверба не се покриваат големите задолжувања, катастрофалниот попис и тоа што нема вакцини

Владејачкото мнозинство не можеше да се собере и сега по цел месец кога едвај се собраа Зоран Заев побара гласање за недоверба. И што направи го покри новото задолжување...

Калеидоскоп 03.03.21 | 22:14

На сон му се јавил лекот за корона: Во Делчево се протнуваат под ореов корен за спас од вирусот

Откако лекот му се јавил на сон, 70-годишниот Страшо Димитровски од Делчево решил да го испроба и во реалноста. Како што пренесува регионалната Мнет телевизија, голем...

Македонија 03.03.21 | 22:01

Јаневски: Забраната од 90 дена за уривање на Владата не важи ако соберете мнозинство од 61 пратеник

Првичните реакции по потегот на Заев, денеска, веднаш и итно, очигледно во договор со ДУИ, да и се изгласа доверба на неговата Влада, се дека со тоа Заев си купил 90 дена...

Македонија 03.03.21 | 21:50

Систем „Купи ден помини“: Што доби Заев со изгласувањето на довербата?

Ја расчистивме маглата, се соочивме со реалноста. Вака премиерот Зоран Заев триумфално ја објави климавата победа по изгласувањето на доверба на неговата влада. И доколку...

Балкан 03.03.21 | 21:36

Земјотрес од 5,1 степен вечерва пак ја стресе Лариса

Нов земјотрес со јачина од 5,1 степен со епицентар од 30 километри западно од Лариса вечерва во 19.24 часот беше регистриран во Грција. Најмалку 20 земјотреси имаше денеска...

Македонија 03.03.21 | 21:23

Триумф или бегство од крајот – доверба, но не и верба кај народот

Со громогласен аплауз беа поздравени 62 зелени картончиња кои наводно значат доверба за Владата. Премиерот Зоран Заев сам побара да се гласа доверба, без расправа, без...