вторник, 2 март 2021
Македонија 02.03.21 | 23:59

Монова: Не цела Бугарија е на став дека не постои македонски јазик, национализмот ја држи власта

Миладина Монова, доктор по социјална антропологија oд Бугарската академија на науките и уметностите БАНУ, е гостинка вечерва во ТВ21 во дебатниот магазин „Клик Плус“....

Македонија 02.03.21 | 23:54

Менкиноски: Ова што се случува со Бугарија е очекувано и наследено од 1941 година

Последните пораки од официјална Софија се со цел да се откажеме од Македонците во Бугарија кои имаат добиено повеќе пресуди од судот во Стразбур, а поради кои официјална...

Македонија 02.03.21 | 23:32

Селами: Шест лица се обиделе од Македонија да се регистрираат како дијаспора

Во текот на вчерашниот ден, кога започна процесот на регистрација на дијаспората, забележани се 6 обиди за регистрација со ИП адреси од Македонија, посочува заменик-директорот...

Македонија 02.03.21 | 23:29

Жерновски кандидат за амбасадор во OН

Андреј Жерновски, член на Централниот одбор на СДСМ и поранешен заменик-министер за надворешни работи, е најсериозен кандидат за нов македонски амбасадор во седиштето...

Здравје 02.03.21 | 23:27

Бразилскиот сој инфицира луѓе со прележан ковид-19

Откриениот бразилски сој на ковид-19 може да предизвика реинфекција кај 61отсто од луѓето кои веќе имале коронавирус, покажува новата студија објавена од Империјал колеџ...

Македонија 02.03.21 | 23:23

Коцарев упорно: Структурата на Филолошки се менува, ќе се укине матичната катедра – Катедрата за македонски јазик

Претседателот на МАНУ, Љупчо Коцарев, не се повлекува пред “баражниот оган” од провладини активисти и новинари кои го обвинија дела лаже за опасноста од укинување...

Македонија 02.03.21 | 22:59

Селами: Зборот дебакл за апликацијата за попис е побиен со денешните бројки

„Ако влегувате со IP адреса наводно од странство, а всушност се од Македонија, вие сте направиле кривично дело, кое е казниво и за кое се лежи затвор најмалку од 3 години“,...

Економија 02.03.21 | 22:54

Драстичен пад на БДП за 2020 година

Бруто домашниот производ за четвртото тримесечје од 2020 година изнесува минус 0,7 отсто, а за целата 2020 година минус 4,5 отсто, објави Државниот завод за статистика. Според...

Македонија 02.03.21 | 22:50

Георгиевски: Гоце Делчев, Груев, Тошев, Ѓорче, Карев биле учители на бугарската егзархија

„Гоце Делчев, Даме Груев, Пере Тошев, Ѓорче, Никола Карев биле учители на бугарската егзархија. Факт е дека ние тоа го криеме во македонската историја. Во македонската...

Македонија 02.03.21 | 22:45

Kинеската амбасада се понуди да помогне во набавката на вакцините од „Синофарм“

Пекинг сака да му помогне на македонскиот народ што побрзо да се вакцинира, а кинеските интитуциите се подготвени за комуникација со македонските, одговориле од кинеската...

Свет 02.03.21 | 22:34

Амбасадорка ја тепала својата помношничка во резиденцијата

Филипинската амбасадорка во Бразил е разрешена откако било откриено дека со месеци тепала една од своите куќни помошнички во официјалната резиденција. Нејзините напади...

Македонија 02.03.21 | 22:00

Веќе не се ни кријат: Николовски очекува телевизиите да го фалат, затоа што Владата им дава помош

Генералниот секретар на СДСМ и министер за борба со корипцијата Љупчо Николовски вечерва во Топ тема со невидена леснотија ги обвини националните телевизии дека не...

Македонија 02.03.21 | 21:28

Николовски: Сè е нормално во парламентарното мнозинство, ќе продолжи да расте

Парламентарното мнозинство ќе продолжи да расте и да работи и во наредниот период, изјави вечерва Љупчо Николовски во својство на генерален секретар на СДСМ. Во емисијата...

Свет 02.03.21 | 21:23

Првпат во британската историја: Државната обвинителка ќе земе породилно отсуство и ќе ја задржи функцијата

Државната обвинителка Суела Брејверман денеска стана првата членка на британската Влада која го искористува породилното отсуство, а притоа ја задржува својата работа,...

Македонија 02.03.21 | 21:12

Замислете да не се попишат 100.000 Македонци како Бугари – паднаа вода тврдења за бугарскиот карактер на Македонија

Коалицискиот партнер на Заев Тито Петковски смета дека нервозата во Бугарија е резултат на пописот во Македонија. Кога прочитав дека бугарскиот претседател итно ги...

Македонија 02.03.21 | 20:55

Симовски: Пристапот преку VPN апликација се регистрира и се чува како доказ за упаѓање во системот

Тврдењето дека многу граѓани се попишале преку користење на VPN апликација е невозможно, бидејќи тоа се регистрира и тие податоци не одат во базата каде се складираат...

Македонија 02.03.21 | 20:51

Проблеми и за Албанците: Косово не е во листата држави, апликацијата преведена со Гугл транслејт

Многу граѓани кои живеат во странство имале проблем со попишувањето, сведочат иселеници. Иселениците се жалат: Полесно се пристапува за регистрирање од Македонија,...

Македонија 02.03.21 | 20:39

Заврши општиот претрес по предлог-законот за дополнување на Законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа

Собранието го заврши општиот претрес за предлог-законот за дополнување на Законот за финансирање на единиците на локалната самоуправа, по скратена постапка. Гласањето...

Естрада 02.03.21 | 20:33

Талат и Мартија заедно – тој на трактор, таа кај кравите

Актерот Дритон Вејсели и пејачката Мартија Станојковиќ, наскоро ќе ги видиме во заеднички прокет. Барем, по фотографиите кои ги објавија популарниот рецепционер Талат...

Македонија 02.03.21 | 20:26

Владата го одобри Предлог-законот за прогласување на дел од Шар Планина за национален парк

На денешната седница е утврден текстот на Предлог законот за прогласување на дел од Шар Планина за Национален парк, подготвен од Министерството за животна средина и...