понеделник, 1 март 2021
Здравје 01.03.21 | 23:56

Вакцините на АстраЗенека и Фајзер го намалуваат ризикот од хоспитализација за 80 отсто

Една доза од вакцините на АстраЗенека/Оксфорд или Фајзер/БиоНТек против Ковид-19 ги намалува шансите за болничко лекување за повеќе од 80 отсто, покажува анализата спроведена...

Балкан 01.03.21 | 23:31

Родителите на исчезнатите млади момчиња апелираат Вучиќ да не објавува фотографии од монструозните убиства на Веља Невоља

Родителите на младите мажи кои исчезнаа за време на криминалните судири во претходните две години, апелираат до претседателот на Србија, Александар Вучиќ да не објавува...

Свет 01.03.21 | 23:14

Германците против враќање на навивачи во Бундеслигата

Мнозинството Германци сметаат дека актуелната сезона во Бундеслигата треба да се доигра без присуство на фудбалски навивачи на стадионите, покажува испитувањето на...

Астро 01.03.21 | 22:54

Дали вие сте меѓу нив: Овој март ќе биде посебен за три хороскопски знаци

Нов месец, нови предизвици, нови возбудливи денови особено за овие три хороскопски знаци ЛАВ Токму во март ќе се ослободат од предрасудите и конечно ќе дишат со полни...

Здравје 01.03.21 | 22:44

Пановски: Со седење во канцеларија не се наоѓаат вакцини

Сите средства треба да се употребат при набавка на вакцини, сите методи, па дури да се употребат и луѓе кои што играат и голф со газдите на фармацевтските компании или...

Македонија 01.03.21 | 22:20

Ме познавате ли сега: Џaбиp Дepaлa фaтeн на дело!

Таканаречениот НВО активист Џабир Дерала, истиот човек кој на речиси сите митинзи на СДСМ беше меѓу главните говорници, е фатен во кражба, но наместо да ја признае вината...

Култура 01.03.21 | 22:10

Праз на култура: Културните работници го креваат својот глас, во среда ќе протестираат


Свет 01.03.21 | 21:50

Вонтед: Велика Британија е во потрага по непознат ширител на бразилскиот сој на корона

Велика Британија денес повика да се јави непознатото лице заразено со високо преносливата бразилска варијанта на коронавирусот, повеќе од две недели откако е тестирано...

Македонија 01.03.21 | 21:34

Фатени во лага: Русковска му кажала на Маричиќ во петокот дека Мијалков спрема бегство

Вилма Русковска, шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал е обвинителот со кој министерот за правда, Бојан Маричиќ се сретнал во петокот и од кого...

Македонија 01.03.21 | 21:05

Тасевски до Симовски: Знаеш кога ќе ги пуштиме дома попишувачите, мало сутра!!!

Кажете му на овој главниот попишувач да престане да се заканува со казни за оние кои нема да сакаат да ги примат дома попишувачите. Зашто со прст не мрднавте да донесете...

Македонија 01.03.21 | 20:42

Пановски и Даниловски: Владата ги одби првпат Русија и Кина за вакцини, сега македонските граѓани страдаат поради неспособноста на власта

Вечерва во емисијата „Само Вистина“ гостуваа Драган Даниловски и Никола Пановски кои укажаа дека поради грешките на власта, одбивањето на Русија и Кина за вакцини,...

Естрада 01.03.21 | 20:33

Карлеуша како од мајка родена: Се срамат и оние што ја гледаат

Музичката ѕвезда Јелена Карлеуша(42)со новите фотографии ги сруши социјалните мрежи, а таа на нив речиси е гола. Пејачката позирала во топлес, а градите ги покрила со...

Македонија 01.03.21 | 20:21

Стоилковски: „Можеле да сокријат“ значи само едно – Сокриваат многу

Нема ден да нема нов скандал и ново забегување во самобендисните изјави на државниот политички врв. Министер за одбрана, втор чин во партијата на власт вели: „Можеше...

Естрада 01.03.21 | 19:55

Ружна си под малтерот: Ѓорѓе Давид им ја затвори устата на хејтерите

Водителката на „Ѕвездите на Гранд“, Сања Кужет секогаш изгледа скоцкано од глава од петици, а сега објави фотографија на „Инстаграм“ на која нема ни грам шминка и...

Кошарка 01.03.21 | 19:33

Тажна вест го потресе спортскиот свет: Легендарниот кошаркар ја изгуби битката со ковид

Поранешниот кошаркар Миленко Савовиќ почина на 61 година. Савовиќ беше примен во болницата пред околу еден месец по проблеми предизвикани од коронавирусот, а понатамошните...

Македонија 01.03.21 | 19:09

Јорданов: Власта го одби и предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за електронски попис, тоа отвора дополнителен сомнеж за самата операција

Да не оставиме впечаток дека ние ги кочиме процесите во Република Македонија и дека ние само нудиме критика, дадовме предлог до власта, за тоа што објективно Македонија...

Естрада 01.03.21 | 19:00

Виктор застанува на лудиот камен: Брена добива втора снаа

Синот на Лепа Брена, Виктор одлучи да се жени, но веселбата ќе мора да се одложи поради ситуацијата. Тој може и сега да се венча со Сандра Миљковиќ, но младиот Живојиновиќ...

Свет 01.03.21 | 18:38

Германија последиците од пандемијата ќе ги чуствува најмалку до 2025 година

Негативните ефекти од пандемијата на коронавирусот германската економија ќе ги чувствува најмалку до 2025 година, соопшти денеска Институтот за истражување на вработувањата...

Свет 01.03.21 | 18:36

Вакцините морале да бидат фрлени: Украински лекари не се вакцинираа против Ковид-19

Во Украина фрлени се неискористени вакцини против Ковид-19 откако лекарите што требало да се вакцинираат не се појавиле во договорените термини. Во Украина денеска почна...

Црна хроника 01.03.21 | 18:25

Нема веќе одложување: Бобан Илиќ, кој го прегази малиот Алмир, мора веднаш во затвор

Основниот суд Куманово ја уважи жалбата на кумановското Обвинителство изјавена против решение на судија за извршување на кривични санкции, донесено на 19 февруари 2021...