недела, 28 февруари 2021
Балкан 28.02.21 | 23:59

Нови Сад доби мурал посветен на Балашевиќ

Пред едно кафуле во Нови Сад „никна“ мурал посветен на покојниот музичар Ѓорѓе Балашевиќ. Како што пишуваат српските медиуми, уметникот Урош Штрбоја покрај портретот...

Економија 28.02.21 | 23:46

Февруарските студови предизвикаа големи штети во пчеларството

Екстремно ниските температури што ја зафатија земјава пред две недели направија големи штети на пчеларите во одредени региони во Кичевско. Ниските температури кои...

Вести 28.02.21 | 23:38

Кинезите и аванс ни вратија – Па за ваков резултат треба да си ултраспособен

Како последни сиротињи питавме кај Бугарите за вакцини, добивме компир. Србите сами се понудија, па ЕДВАЈ ги дотеравме двата пакети вакцини. Руснаците се нудеа со месеци,...

Македонија 28.02.21 | 23:21

Мисајловски: 100 илјади потписи, благодарност до цела Македонија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Владо Мисајловски, ја истакна бројката од 100 илјади потписи против Законот за попис. 100.000 потписи !!! БЛАГОДАРНОСТ ДО ЦЕЛА МАКЕДОНИЈА –...

Македонија 28.02.21 | 23:15

Има бугарска врска во македонскиот попис: Софтвер инжер со скандалозно откритие

Македонски софтвер инжинер кој работи во Виена открива скандалозна информација според која страницата на која е поставена платформата преку која ќе се работи македонскиот...

Македонија 28.02.21 | 23:07

Изет Меџити не се откажува од интерпелацијата за Артан Груби

Изет Меџити се враќа во Собранието, но нема да се откаже од интерпелацијата најавена против вицепремиерот за политички систем, Артан Груби. Меџити вели дека неговиот...

Македонија 28.02.21 | 23:00

Мицкоски: Нема да избегате од одговорноста за тоа што не успеавте четири месеци да нарачате вакцини

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, реагираше за враќањето на авансот за вакцините од страна на кинеската влада, нешто што власта го соопшти дури откако...

Свет 28.02.21 | 22:50

За да се намали апсењето Афроамериканци: Во Вирџинија слободно ќе се продава марихуана

Претставниците на двата дома на Парламентот на американската сојузна држава Вирџинија гласаа за легализација на рекреативната консумација на марихуана од 2024 година,...

Свет 28.02.21 | 22:33

Папата Франциск одржа молитва за киднапираните 317 девојчиња во Нигерија и повика на нивно ослободување

Папата Франциск, по молитвата Ангелус во Свети Петар во Ватикан, го осуди „грозоморното киднапирање“ на 317 нигериски ученички. Драги браќа и сестри, им се придружувам...

Свет 28.02.21 | 22:25

Бројот на оздравени од Ковид-19 во светот надмина 90 милиони

Бројот на луѓе во светот коишто ја оздравеле по инфекцијата со корона вирус надмина 90 милиони луѓе. Според податоците на веб-страницата „Ворлдметерес“, од почетокот...

Македонија 28.02.21 | 22:13

Илиевски: Како последни сиротињи питавме кај Бугарите за вакцини, добивме компир

Богдан Илиевски ја коментира неспособноста на власта да набави вакцини за граѓаните на Македонија да се заштитат од Ковид-19. Како последни сиротињи питавме кај Бугарите...

Свет 28.02.21 | 21:58

Иницијатива за истрага против гувернерот на Њујорк за сексуално вознемирување

Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки, истакна дека администрацијата на Џо Бајден смета дека треба да се спроведе независна истрага за наводите за сексуално вознемирување...

Македонија 28.02.21 | 21:48

Ги немаше на масата на Ахмети: Меџити и Беџети на средба со Муса Џафери

Во јавноста се појасни се раздорот, подделеноста и несогласувањата во редовите на ДУИ. Предводник на таа подделеност е поранешниот градоначалник на Чаир и координатор...

Свет 28.02.21 | 21:21

Борел: ЕУ ќе преземе мерки против насилството на хунтата во Мјанмар

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел, ја повика воената хунта во Мјанмар да престане со насилството за време на...

Балкан 28.02.21 | 21:06

Во Албанија само денеска се вакцинирани 1.028 лица, утре пристигнува пратка од 15.000 вакцини од „Фајзер“

Албанското Министертво за здравство и социјална заштита информира дека денеска вакцина против Ковид-19 примиле 1.028 лица, главно здравствени работници, но и постари лица...

Економија 28.02.21 | 20:47

Рокот за откуп на уште 1.500 тони тутун ќе се пролонгира до 31 март

Рокот за откуп на тутунот ќе се пролонгира до 31 март за да се докупат уште околу 1 500 тони што како вишок останаа, а набрзо ќе се знае кој ќе ги преземе количините. Ваква...

Црна хроника 28.02.21 | 20:35

Две момчиња нападнити од група пред казино на „Рузвелтова“ во Скопје

Две 20-годишни момчиња биле нападнати од група лица пред казино на улица „Рузвелотва“ во Скопје. На 27.02.2021 во 12.00 часот во Полициската станица Центар, М.В.(20) од Скопје...

Црна хроника 28.02.21 | 20:26

Краделе од магацин на Македонски железници: Приведени тројца велешани

Тројца велешани се уапсени поради упад и кражба во магацин на макеоднски железници во градот. На 27.02.2021 во 12.30 часот во Велес, полициски службеници ги лишиле од слобода...

Свет 28.02.21 | 20:20

Совет на Европа: Неопходна е соработка со Русија за обезбедување на човекови права и демократија

Советот на Европа (СЕ) смета дека соработката со Русија е неопходна во поглед на обезбедување на човекови права и демократија. Ваквиот став на генералната секретарка...

Свет 28.02.21 | 20:14

Навални ќе го одлежи затворот во казнена колонија на 200 километри од Москва

Рускиот опозиционер, Алексеј Навални, е префрлен во казнена колонија, што се наоѓа на 200 километри источно од Москва. Како што соопшти москвската Јавна комисија за надзор...