сабота, 27 февруари 2021
Калеидоскоп 27.02.21 | 23:58

Во близина на Буенос Аирес се појави торнадо од комарци

Возачи во Аргентина снимиле необично торнадо од комарци. Според Хуан Хозе Гарсија, истражувач во Центарот за паразитолошки и векторски студии (ЦЕПАВЕ), обилните дождови...

Естрада 27.02.21 | 23:45

Нова епизода од разделбата: Игор отишол во Загреб да ја види Северина, таа не го пуштила дома

Како што пренесуваат медиумите, Игор Којиќ (33) бил виден пред станот на неговата сè уште сопруга Северина Којиќ (48) во Загреб. Двајцата се немаат видено лице в лице од...

Ракомет 27.02.21 | 23:33

Ракометарите на Еурофарм Пелистер убедливи против Татран Прешов

Ракометарите на Еурофарм Пелистер лесно и убедливо го совладаа словачкиот претставник во СЕХА-лигата, Татран Прешов со резултат 28:16 (11:7). Битолскиот тим подготвен влезе...

Свет 27.02.21 | 23:21

Зголемен е бројот на пациенти во болниците: Премиерот на Белгија најави дека нема олабавување на мерките

Премиерот на Белгија, Александар Де Кро, истакна дека рестриктивните епидемиолошки мерки во земјата ќе останат засилени, додавајќи дека последната недела е зголемен...

Фудбал 27.02.21 | 23:16

Конте: Лукаку е еден од најневообичаените напаѓачи, тој е како играч на американски фудбал

Пред неделниот натпревар против Џенова, тренерот на Интер, Антонио Конте го спореди напаѓачот Ромелу Лукаку со играч на американски фудбал. Да се ​​каже дека Лукаку...

Македонија 27.02.21 | 23:05

Ванковска: Зошто на зомби политичари упорно им се придава значење – и секогаш на сопствена штета

Никогаш не разбрав зошто на зомби политичари упорно им се придава значење – и секогаш на сопствена штета! Дал предлог (неписмен и налудничав) на ФЕЈСБУК!?!? – коментира...

Скопје 27.02.21 | 22:54

Костовски до Смилевски: Тоа што не живееш во општина Бутел не значи дека треба да направиш општина со бетонски чирови на секој ќош

Кога веќе ништо добро не направи за општина Бутел, немој да го уништуваш и тоа што го имаме, му порача пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Дарко Костовски, на градоначалникот на...

Здравје 27.02.21 | 22:41

Апел за помош на бебе со нарушување на бубрезите

Семејство од Делчево има потреба од помош за лекување на нивното бебе, поради што на социјалните мрежи се шири апел за помош. Нивното бебе боледува од втор степен нарушување...

Свет 27.02.21 | 22:31

Илјадници луѓе евакуирани поради детонација на бомба од Втората светска војна

Неексплодирана бомба од Втората светска војна откриена во англискиот град Ексетер на приватно земјиште во близина на локален студентски дом предизвика евакуација...

Балкан 27.02.21 | 22:22

Опозицијата бара, власта размислува: Бугарија ќе ја разгледа можноста за набавка руската вакцина против Ковид-19

Комисијата за здравство во бугарскиот Парламент следната недела ќе го разгледа предлогот на опозициската Социјалистичка партија (БСП) за почнување преговори за набавка...

Свет 27.02.21 | 22:11

САД се штити од ебола: Ќе воведе специјални мерки за патниците од африканските земји

Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) соопшти дека ќе воведе специјални мерки за патниците кои пристигнуваат од африканските земји погодени...

Балкан 27.02.21 | 22:03

Во и околу Балканот се шири нов бран на корона вирусот, Унгарија најпогодена

Бројот на пациенти заразени со корона вирус во земјите од регионот бележи пораст во споредба со претходните денови, а најтешка е состојбата во Унгарија, каде што во...

Свет 27.02.21 | 21:45

„Модерна“ ќе испитува вакцинa наменета против јужноафриканската мутација на корона вирусот

Водечкиот епидемиолошки стручњак во САД, Ентони Фаучи, најави дека кон средината на март, во САД ќе почнат испитувања на вакцина развиена од лабораторијата на компанијата...

Балкан 27.02.21 | 21:29

Вучиќ шокиран од идејата на ЕУ за ковид пасоши: Кој смее некому да му го ограничи правото на движење?

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека е шокиран од идејата на европските лидери за воведување ковид пасоши во Европа и дека го смета тоа за срамна и...

Свет 27.02.21 | 21:11

Епидемиолошки семафор: Италија со различни бои ќе ги обележува зоните со ризик од корона вирусот

Италија ги заостри ограничувањата во пет од 20 региони на земјата во обид да го спречи ширењето на новите мутации на корона вирусот.  Земјата воспостави четиристепен...

Естрада 27.02.21 | 21:03

Пронајдени украдените булдози на Лејди Гага

Најдени се двата француски булдога на Лејди Гага и вратени на претставници на пејачката, објави Би-Би-Си. Шетачот на кучињата на Гага, Рајан Фишер, беше застрелан пред...

Свет 27.02.21 | 20:46

Иран добива 250.000 кинески вакцини од „Синофарм“

Иранското Министерство за здравство соопшти дека во земјата ќе пристигнат 250.000 дози од вакцината на кинеската компанија „Синофарм“. Заменик-министерот за здравство...

Свет 27.02.21 | 20:41

Повеќето земји во Европа воведуваат или го продолжуваат затворањето

Повеќето европски земји повторно воведуваат целосно или делумно затворање во рамки на борбата против зголемувањето на бројот на нови инфекции и смртни случаи од Ковид-19. Франција,...

Црна хроника 27.02.21 | 20:31

Ако бил доволно голем да седне во моќна кола и да вози без дозвола, доволно е голем и да му се суди како на полнолетен

По одлуката на скопското јавно обвинителство на 16-годишникот којшто со „БМВ“ го прегази хирургот Ѓорѓи Јота да му се суди како на „дете во ризик постаро од 14 години“,...

Економија 27.02.21 | 20:16

Бесими: Економската криза завршува, годината ќе ја завршиме со позитивна стапка на раст

Министерот за финансии, Фатмир Бесими, очекува по првото тримесечје од 2021 да почнат да слабеат ефектите од здравствената криза и соодветно на тоа да почне да се враќа...