петок, 26 февруари 2021
Свет 26.02.21 | 23:51

Извештај на американското разузнување: Саудискиот принц го одобрил убиството на новинарот Џамал Кашоги

Во извештај изработен од американското разузнување се наведува дека саудискиот принц Мухамед бин Салман го одобрил, а можеби и го нарачал убиството на саудискиот новинар...

Свет 26.02.21 | 23:39

Нови 427.000 луѓе во светот се заразиле со корона вирус во изминатите 24 часа

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека во изминатите 24 часа повеќе од 427.000 луѓе во светот се разболеле од Ковид-19, со што бројот на заразени од почетокот...

Македонија 26.02.21 | 23:30

Брутално претепан Академик Илија Чашуле: Ме следат и малтретираат затоа што сум македонист

Академик Илија Чашуле, како што соопшти во официјално соопштение на Фејсбук бил следен од три лица кои му го попречувале патот враќајки се од Прилеп за на крај да биде...

Македонија 26.02.21 | 23:10

Судијката Ристова до власта: Не се фалете со пресудата за „Таргет-Тврдина“, тоа е независна судска одлука, а не ваше дело

Судијката во Кривичниот суд, Оља Ристова, ги повика политичарите од власта, да не ја прикажуваат како свој успех објавената пресуда за случајот „Таргет – Тврдина“,...

Македонија 26.02.21 | 22:57

Цуцуловски: Организатор на 27 април е тој што најмногу доби од настаните, тие што се осудени никако не смее да одговараат за тероризам

Професорот Љубомир Цуцуловски, во гостување на ТВ „Канал 5“ говороше за случувањата на 27 април при што истакна дека организатор на случувањата на 27 април е тој што најмногу...

Фудбал 26.02.21 | 22:41

Алиоски не игра на неговата позиција, не верувам дека ќе остане во Лидс, смета поранешниот англиски репрезентативец

Поранешниот долгогодишен голман на Лидс и на англиската фудбалска репрезентација, Пол Робинсон, во изјава за британските медиуми истакна дека не очекува клубот да...

Свет 26.02.21 | 22:35

Уапсени 280, а покрената постапка против 300 луѓе за упадот во американскиот Конгрес

Министерството за правда на САД покрена постапка против повеќе од 300 лица за упадот во Конгресот на 6 јануари, а уапсени се најмалку 280 лица. Одговорните мора да бидат...

Балкан 26.02.21 | 22:29

Дозволен премин само за 400 лица на ден: Грција ги заострува мерките на граничните премини Евзони и Какавиа

Грција дополнително ги зајакнува мерките за заштита од корона вирусот на граничните премини Евзони и Какавиа, кои ќе работат од 7 до 19 часот, наместо до 23 часот, а дневно...

Свет 26.02.21 | 22:18

Русија почна со производство на вакцината „Спутник“ во форма на спреј за нос

Заменик-градоначалничката на Москва за социјален развој, Анастасија Ракова, соопшти дека е развиена назална верзија на вакцината против корона вирусот „Спутник“. Оваа...

Свет 26.02.21 | 22:05

Сиромашните во Мексико ставени на приоритетна листа за вакцинирање

Откако заврши вакцинацијата на медицинските работници и старите лица во Мексико, државата почна со масовна вакцинација на најсиромашните граѓани, иако здравствените...

Свет 26.02.21 | 21:52

Oбезбедени се 22 милиони дози: Канада ја одобри вакцината на „АстраЗенека“

Канадската здравствена регулаторна институција ја одобри вакцината против Ковид-19 развиена од британско-шведската компанија „АстраЗенека“ и Универзитетот Оксфорд. Со...

Свет 26.02.21 | 21:38

Фаучи се пофали: По една година конечно ќе можам да ја гушнам ќерка ми

Водечкиот американски имунолог, Ентони Фаучи, соопшти дека Белата куќа имала „сериозни разговори“ со Центарот за превенција и контрола на болести (ЦДЦ) во врска со...

Македонија 26.02.21 | 21:23

Тасевски: Овој камшик што го снајде Мијалков, значи дека кога ќе паднат од власт, челниците на СДСМ ќе одговараат за велепредавство

Актерот Сашо Тасевски на социјалните мрежи ја коментираше драконската казна која денеска му беше изречена на Сашо Мијалков. Овој камшик што го снајде Мијалков, драконската...

Македонија 26.02.21 | 21:16

Врие во ДУИ: Oд Ахмети се бара да ги тргне Груби и Османи од партијата и од Владата

Внатрешни судири и борба за доминација помеѓу различни групации ја тресат партијата на Али Ахмети, а тие судири се рефлектираат врз работата на Собранието, велат извори...

Македонија 26.02.21 | 21:06

Николоски: По „мастер сценариото“ на власта Мијалков требаше да организира пуч во ВМРО-ДПМНЕ

Во вечерашното издание на „Што не е јасно“ во Алфа телевизија, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, во врска со бегството на Сашо Мијалков истакна...

Балкан 26.02.21 | 20:54

Режимот на Евзони се заострува: На сите задолжително ќе им се прави брз тест, вклучително и на возачите на камионите

На граничните премини, на сите задолжително ќе им се прави брз тест, вклучително и на возачите на камионите, а при позитивен резултат нема да биде дозволен влез, додека...

Македонија 26.02.21 | 20:43

Николоски: Очекувам да се потпишат повеќе од 150,000 граѓани против законот за попис

Во вечерашното издание на „Што не е јасно“ во Алфа телевизија, потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски, во врска со законот за попис истакна дека очекува...

Македонија 26.02.21 | 20:34

Маричиќ не чувствува одговорност: ЈО треба да и соопшти на јавноста каде потфрлил системот

Ова е голем ден за правната држава и за владеењето на правото, вака министерот за правда Бојан Маричиќ го оцени денешното донесување пресуда за слуачјот „Таргет-Тврдина“. Според...

Економија 26.02.21 | 20:27

Со денешната одлука на НБРМ, власта директно признава дека Македонија е пред банкрот

Во вечерашното издание на дебатната емисија “Што не е јасно?” гостуваше потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски кој се осврна на моменталната политичка...

Македонија 26.02.21 | 20:20

Цуцуловски: Господинот Заев треба да каже каде биле службите кои не успеале да го детектираат болниот или неболниот Мијалков

Господинот Заев треба да каже каде биле службите кои не успеале да го детектираат болниот или неболниот Мијалков, изјави за „Само Интервју“ на Канал 5, универзитетскиот...