четврток, 25 февруари 2021
Македонија 25.02.21 | 19:43

Џолев: Очекувам дека обвинителката Русковска направи лапсус кога ме спомена за притворот на Мијалков

Претседателот на Кривичниот суд, Иван Џолев, за „Фокус“ вели дека тој не побарал од обвинителството да ја повлече жалбата за притворот на Сашо Мијалков. Џолев појаснува...

Македонија 25.02.21 | 19:33

Николоски: До кога платената војска на бегалецот ќе ги тероризира Скопје и неговите граѓани?

Потпретседалот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, на седницата за пратенички прашања го праша Министерството за внатрешни работи поврзано со насилниците кои, како...

Црна хроника 25.02.21 | 19:21

Кривична за охриѓанец што изградил куќа на диво

Охриѓанец доби кривична пријава поради тоа што без дозвола изградил куќа на улица „Железничка“ во градот. СВР Охрид поднесе кривична пријава против Б.К.(55) од Охрид,...

Црна хроника 25.02.21 | 19:08

Непознато која ги внел во затворот: Во Штип пронајдени различни видови дрога

Во дворот на затворот во Штип била пронајдена дрога од различни видови, но засега е непознато кој ја внел дрогата во рамки на затворот. На 24.02.2021 во 20.30 часот во СВР Штип,...

Црна хроника 25.02.21 | 19:00

Сакале да влезат во Македонија со фалсификувани ПЦР тестови: Уапсени двајца Турци и двајца македонски државјани

Двајца турски и двајца македонски државјани биле уапсени откако од Бугарија се обидело да влезат во Македонија со фалсификувани ПЦР тестови. На Граничен премин „Делчево“...

Свет 25.02.21 | 18:49

Вакцината на германската компанија „КјурВак“ е ефикасна против новите мутации на корона вирусот

Директорот на германската фармацевтска компанија „КјурВак“, Франц-Вернер Хас, соопшти дека прелиминарните тестови врз животни покажале дека нивната вакцина против...

Македонија 25.02.21 | 18:40

Тринаесет починати, најмладиот на 48-годишна возраст, 582 нови позитивни на Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се направени 2.972 тестирања, а се регистрирани 582 нови случаи на Ковид-19 во: -Скопје 274 -Прилеп 55 -Кавадарци 40 -Куманово 24 -Гевгелија 23 -Неготино...

Останати спортови 25.02.21 | 18:28

Рафаел Надал нема да настапот во Ротердам поради повреда на грбот

Вториот светски тенисер, Шпанецот Рафаел Надал, поради болки во грбот го откажа учеството на АТП турнирот од серијата 500 во Ротердам, што ќе се игра од 1 до 7 март. Болките...

Балкан 25.02.21 | 18:21

Во Тирана убиен познат наркобос, сопственик на многу бизниси во Албанија и Швајцарија

Во центарот на Тирана е убиен 65-годишен човек, познат како наркобос кој шверцувал хероин од Турција во Албанија. Бехар Суло Софиа, по потекло од Берат, познат на полицијата...

Македонија 25.02.21 | 18:14

Пола булевари ќе бидат блокирани поради протест за „Монструм“: Скопје утре под посебен режим на сообраќај

Министерството за внатрешни работи соопшти дека утре, поради најавениот протест, од 13 часот затворени за сообраќај ќе бидат улиците: „Христијан Тодоровски-Карпош“,...

Македонија 25.02.21 | 18:05

Мицкоски: И јас и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош, колку повеќе лажат, толку повеќе ќе удираме по мафијата

И јас, и мојата сопруга имаме единствено македонски пасош. И ќе продолжам да се борам за македонските национални интереси.   Колку повеќе лажат, толку повеќе ќе удираме...

Балкан 25.02.21 | 17:57

Не обезбедила соодветно чување: БиХ нема да ги добие најавените вакцини од Ковакс

Од механизмот Ковакс соопштија дека БиХ е виновна што не ја добила ветената количина вакцини против корона вирусот од компанијата „Фајзер“ затоа што не ги исполнила...

Македонија 25.02.21 | 17:44

Спасовски: Сериозен одговор на насилството може да се даде само преку жестока реакција на институциите

Mинистерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, порача дека на стратешко ниво е направена многу поинаква приоритетизација на состојбите за да може да се дојде до конкретни...

Македонија 25.02.21 | 17:34

Конзерваторски центар: Албанките Александра и Ангелина имаат право да бидат што сакаат

Од Националната установа Конзерваторски центар – Скопје, велат дека, согласно Хелсиншката конвенција, секој граѓанин има право да  се изјасни за етничка припадност....

Македонија 25.02.21 | 17:23

Човек за неносење маска почина во полициска станица, а Мијалков наводно им се „изгубил, па им се појавил пред очи“

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски истакна дека секој нов ден во Македонија носи нова епизода од циркузот co пазарењето со правдата што го приредуваат СДСМ...

Свет 25.02.21 | 17:09

„АстраЗенека“ ќе испорача 150 милиони вакцини за ЕУ

Шведскиот координатор за вакцини, Ричард Бергстром, најави дека шведско-британската компанија „Астра Зенека“, во вториот квартал, ќе може да достави 150 милиони дози...

Економија 25.02.21 | 17:02

Сојуз на синдикати: При крај е договорот за прогласување на недела за неработен ден

Сојузот на синдикатите на Македонија (ССМ) информира дека неговата повеќегодишна иницијатива, недела да биде неработна, е 90 отсто прифатена од социјалните партнери.  Тоа...

Македонија 25.02.21 | 16:55

Алаѓозовски разговараше за пописот со претставници на српската заедница

Важноста од спроведување на успешен попис, во контекст на заложбите на Владата интегрирани во Националната стратегија за развој на концептот за едно општество и интеркултурализмот...

Свет 25.02.21 | 16:46

Словачка бара европски систем за позајмување вакцини

Словачка води разговори со другите земји-членки на ЕУ за воспоставување механизам што ќе овозможи позајмување вакцини против Ковид-19. Минатата недела ја минав делумно...

Свет 25.02.21 | 16:33

Во ЕУ за 10 години ќе има недостаток од 11 милиони работници во здравството

Заедничкиот истражувачки центар на Европската комисија проценува дека во Европската Унија ќе има недостаток од 11 милиони здравствени работници и вработени за нега...