четврток, 25 февруари 2021
Свет 25.02.21 | 23:53

Бројот на жртви на пандемијата надмина 2,5 милиони луѓе

Најновиот биланс што се однесува на починати од Ковид-19 во светот покажуваат дека од почетокот на пандемијата во декември 2019 година животот го загубиле повеќе од 2,5...

Фудбал 25.02.21 | 23:37

Случајот застаре: ФИФА ја прекина истрагата против Бекенбауер за давање мито

Етичкиот суд на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА), поради застареност на случајот ја затвори истрагата против германската фудбалска легенда, Франц Бекенбауер,...

Свет 25.02.21 | 23:28

Меркел: Дигиталните сертификати за вакцинација ќе бидат достапни пред летово

Германската канцеларка, Ангела Меркел, најави дека дигиталните сертификати за вакцинација, кои ќе им овозможат на луѓето да патуваат во Европа и покрај пандемијата...

Свет 25.02.21 | 23:23

Претседателот на Европскиот совет порача дека неважните патувања остануваат ограничени

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел ги повика земјите-членки на ЕУ да ги почитуваат заедничките принципи кога станува збор за ограничувањата на патувањата,...

Свет 25.02.21 | 23:15

Oбвинителите во Њујорк ги добија даночните документи на Трамп

Њујоршкото обвинителство по долготрајна правна борба ги доби даночните документи на поранешниот американски претседател, Доналд Трамп. Барањето за документите, испратени...

Здравје 25.02.21 | 23:05

Апел за помош за Ристе Гиевски за лекување од рак на желудник

Семејството и пријателите на Ристе Гиевски испраќа апел за помош за негово лекување од рак на желудникот. Почитувани пријатели. Да бидеме хумани, мој пријател се бори...

Црна хроника 25.02.21 | 22:56

Синот на битолски началник извршил тешко насилство, МВР го крие инцидентот

Син на началник на СВР Битола во четвртокот предизвикал инцидент кој во дневниот интерен билтен е заведен со минимизирање на квалификациите за делото, велат полициски...

Свет 25.02.21 | 22:45

Лидерите на ЕУ бараат строги ограничувања поради ширењето на новите мутации на корона вирусот

Лидерите на Европската Унија се заложија за „задржување на строгите ограничувања“ и забрзување на вакцинацијата против корона вирусот поради зголемената опасност...

Македонија 25.02.21 | 22:19

И Изет Меџити им врти грб на Заев и на ДУИ

Попради несогласувања во скопското крило на ДУИ има потешкотии во функцинирањето на владејачкото мнозинство во Собранието. Поранешниот градоначалник на Чаир, Изет...

Македонија 25.02.21 | 22:00

Илиевски: На се шо се случува – уште се зеза, на сета одговорност – нему му е смешно

Богдан Илиевски ја коментира изјавата на Зоран Заев, кој наместо да одговори на поставено пратеничко прашање каде е бил Сашо Мијалков додека беше во бегство, почна да...

Свет 25.02.21 | 21:42

Алексеј Навални преместен од затворот во Москва

Притворениот руски опозициски политичар, Алексеј Навални, е преместен од затворот во Москва, соопшти неговиот адвокат Вадим Кобзев на Твитер. Алексей Навальный этапирован...

Балкан 25.02.21 | 21:32

Борисов предлага електронски пасош за слободно патувањe на вакцинирани и луѓе што прележале Ковид-19

Бугарскиот премиерот, Бојко Борисов, смета дека граѓаните на Европа кои се вакцинирале против корона вирусот, како и за тие што прележале и имаат антитела треба да се...

Култура 25.02.21 | 21:11

Директорката да не го спушта нивото на МНТ на ниво на драмска секција од Кадрифаково: Актерите против програмата на театарот

Македонските актери го кренаа гласот против предложената програма на Македонскиот народен театар (МНТ). Како што реагираат, институција со реноме, каква што е МНТ, не...

Црна хроника 25.02.21 | 20:58

Изработувале и активирале импровизирани бомби и вежбале со зољи во кумановско: Обвинение за тројца терористи на ИСИС

Три лица, следбеници на ИСИС, се обвинети за формирање терористичка организација и за кривично дело тероризам од Обвинителството за организиран криминал и корупција....

Македонија 25.02.21 | 20:45

Силјановска: ВМРО-ДПМНЕ има полн легитимитет да собира потписи против лошиот закон за попис

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, професорката д-р Гордана Силјановска Давкова, во вестите на „Сител“ зборуваше за потписите кои ВМРО-ДПМНЕ ги собира против...

Македонија 25.02.21 | 20:29

Милошоски: Повозрасни доктори специјалисти буквално молат за вакцина… Толку за способноста на Заев и Венко

Антонио Милошоски алармира дека повозрасни доктори специјалисти не може да дојдат до вакцина против корона вирусот, а од Лекарскаа комора молчат. Повозрасни доктори...

Македонија 25.02.21 | 20:22

Николоски: Во која европска земја кандидатите за попишувачи се бираат преку општинските организаци на владејачката партија

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ на денешната собраниска седница постави прашање до премиерот Зоран Заев во врска со конкурсот за попишувачи на претстојниот попис, кој...

Македонија 25.02.21 | 20:06

Мицковски: Штом Заев така вика, Мијалков може навистина беше во белава палата

Аналитичарот Ивор Мицковски ја коментира изјавата на Зоран Заев дека Сашо Мијалков се криел во белата палата. Заев: Сѐ си мислам дека Мијалков беше во белата палата. Што...

Македонија 25.02.21 | 19:58

Куновска: Има и светла страна на немањето вакцини – Нема вакцини, нема провизии

Има и светла страна на немањето вакцини. Нема вакцини, нема провизии. #црнхумор– коментира Софија Куновска на социјалните мрежи.

Македонија 25.02.21 | 19:51

Заев: Сѐ си мислам дека Мијалков беше во белата палата

Кај беше Мијалков, тоа вие треба да ми кажете. Сѐ си мислам во белата палата беше. Зошто да не, слушам до ден-денес за него се чуваат простории. И за него и за Груевски. Дефинитивно,...