вторник, 23 февруари 2021
Фудбал 23.02.21 | 23:47

ЛШ: Победи на Баерн и Челзи

Актуелниот европски првак Баерн Минхен е пред сигурен пласман во четвртфиналето во Лигата на шампиони (ЛШ), откако вечерва убедливо го совлада Лацио со 4:1, а „гостински“...

Скопје 23.02.21 | 23:35

Град Скопје ја усвоил листата на имињата на улиците, се враќаат „Мексичка“, „Ленинова“, „Железничка“

Градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов вечерва информираше дека Советот на Град Скопје ја усвоил листата на регистарот на имиња на улици во главниот град. Заврши...

Технологија 23.02.21 | 23:21

Илон Маск загуби 15 милијарди долари

Илон Маск повеќе не е најбогат човек на светот по неодамнешниот пад на цената на акциите на компанијата „Тесла“ која е главен извор на неговата империја. Акциите на...

Балкан 23.02.21 | 23:18

БиХ ни во март нема да добијат вакцини од Ковакс-системот

Босна и Херцеговина ниту во март нема да добие вакцини преку заедничкиот механизам Ковакс, според документ што го примило Министерството за цивилни работи на БиХ од...

Здравје 23.02.21 | 23:05

Филипини им нудат на Британија и Германија медицински сестри, во замена за вакцини

Филипини ќе пушти илјадници нивни медицински сестри за да добијат работа во Велика Британија и Германија, ако двете земји им донираат вакцини против коронавирус, изјавил...

Музика 23.02.21 | 22:49

Ако не реагирате, музичката историја на оваа земја ќе згасне!

Познатиот музичар, автор и диригент Љупчо Мирковски, кој е и поранешен директор на Музичката продукција на МРТ и шеф и диригент на Танцовиот оркестар на МРТ , во отворено...

Останати спортови 23.02.21 | 22:32

Страшна сообраќајка: Тајгер Вудс е тешко повреден, го извлекувале противпожарни служби

Тој се здобил со повеќекратни повреди на нозете и од уништениот автомобил бил извлечен со помош на противпожарните служби и лекарите пред да биде префрлен во болница...

Здравје 23.02.21 | 22:19

Кога ќе дојде крајот? Откриени нови 240 мутации на коронавирусот

Индиски научници открија 240 нови мутации на коронавирусот, пишува The Citizen. Индиските медиуми денес објавија дека Индискиот институт за медицински науки (AIIMS) вчера открил...

Вести 23.02.21 | 22:07

Нов удар од „АстраЗенека“ за ЕУ, ќе испорача помалку од половината договорени дози

„АстраЗенека“ очекува да испорача помалку од половина од вакцините за Ковид-19 за кои беше склучен договор за снабдување на Европската унија во вториот квартал, изјави...

Филм 23.02.21 | 21:55

Актерот Жерар Депардје обвинет за силување колешка

Познатиот француски актер Жерар Депардје (72) е обвинет за силување и сексуално насилство што наводно го извршил врз млада актерка во летото 2018 година, но тој ги негираше...

Музика 23.02.21 | 21:36

Почина легендарниот композитор Војкан Борисављевиќ автор на безвременските „Одисеја“, „А сад адио“…

Познатиот композитор и диригент Војкан Борисављевиќ почина во Белград на 73-годишна возраст, пишува Новости. Него го паметиме како автор на бројни безвременски хитови...

Македонија 23.02.21 | 21:19

Мицковски: Закани врз семејство, најмалку од страна на премиер, не би требало да се случуваат

За кој и да се работи, експлицитни или имплицитни закани врз семејство, од страна на никого, најмалку од страна на премиер, не би требало да се случуваат. Секој човек одговара...

Калеидоскоп 23.02.21 | 21:11

Шешељ: Балашевиќ е предавник на српскиот народ

Лидерот на Српската радикална партија (СРС) Војислав Шешељ изјави дека е рамнодушен поради смртта на Ѓорѓе Балашевиќ и дека е разочаран што медиумите го слават кантавторот,...

Црна хроника 23.02.21 | 21:03

Приведен скопјанец- ќе лежи 2 години во затвор за измама

Полициски службеници денеска привеле скопјанец за издржување казна затвор од две години за сторено кривично дело „измама“, аоопшти вечерва МВР. Денеска во 13:30 часот...

Црна хроника 23.02.21 | 20:51

Запален автомобил на Агенцијата за примена на јазиците

Утрово било пријавено за запалено возило „мерцедес“ во селото Визбегово, сопственост на Агенцијата за примена на јазиците. Од МВР информираат дека пожарот е изгаснат...

Македонија 23.02.21 | 20:44

МВР ја повлече меѓународната потерница за Мијалков

Министерството за внатрешни работи вечерва ја ажурираше веб страницата и ја повлече меѓународната потерница за екс директорот на УБК, Сашо Мијалков од веб страницата. Ваквата...

Македонија 23.02.21 | 20:37

Мијалков испратен во куќен притвор

По појавувањето во Обвинителството каде му било врачено Решение за определена мерка куќен притвор Сашо Мијалков во придружба со полиција е испратен во домашен притвор. Основниот...

Македонија 23.02.21 | 20:35

Русковска: Се израдував што се појави Мијалков, ни прати порака преку други луѓе

„Исркрено се радувам што обвинетиот Сашо Мијалков реши самиот да се пријави. Нѝ прати порака, преку други луѓе, дека би сакал да се пријави исклучиво во Обвинителството...

Македонија 23.02.21 | 20:21

Пандов: Еве го, доаѓа, му спаднала температурата!

Системот ни е во полна готовност, еве го доаѓа, му спаднала температурата! Вака коментира на Фејсбук Александар Пандов, откако обвинетиот Сашо Мијалков денеска по 40...

Македонија 23.02.21 | 20:18

Дека лажете – по ликовите ви се познава, дека е пазар – од небо се гледа

Ова е еден неуспешен обид за бегство, а големи се сомнежите и за договор, кој на момент малку застранува, но непријатностите се решаваат. 1. Два дена Мијалков е во бегство...