четврток, 28 јануари 2021
Здравје 28.01.21 | 16:51

Зголемен бројот на заболените лекари од Нефрологија, се чека МАНУ да потврди дали е британската мутација

Се шири кластерот на Нефрологија. Ковид 19 денеска со брзи тестови е потврден уште кај една медицинска сестра и лице одговорно за одржување на опремата, но бидејќи биле...

Економија 28.01.21 | 16:43

Заев ги изигра тутунарите: Истекува рокот за откуп, а решение се уште нема

Оваа година заглави откупот на тутунот. Тутунарите револтирани од пристапот на властите кои како што велат тие ги оставија на милост и немилост, а тоа е сами да се снаоѓаат...

Црна хроника 28.01.21 | 16:37

Наместо во изолација, жена од Дебар одела на работа

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Дебар поднесе кривична пријава против Џ.А.(52) од с.Отишани, дебарско, поради постоење основи на сомнение за сторено...

Македонија 28.01.21 | 16:21

Во последниве 18 години највисоко ниво на корупција се појавува кога на власт е коалицијата СДСМ и ДУИ

По објавата на последниот извештај на Транспаренси интренешнл дека Македонија падна за 5 места на индексот за корупција, опозицијата бара оставка од цела влада. Извештајот...

Психологија 28.01.21 | 16:09

Мрежа од над 30 лиценцирани психолози нуди бесплатно советување на сите девојки кои биле злоупотребени во „Јавна соба“

Разговор.мк , онлајн платформа за анонимно советување со лиценцирани психолози која што е мрежа од над 30 лиценцирани психолози се понуди да овозможи бесплатно советување...

Балкан 28.01.21 | 16:02

Каракачанов му врати на Заев: Помогни ми да се сетам кој го засилува српското влијание во Македонија?

Пријателе Заев, помогни ми да се сетам кој го засилува српското влијание во Македонија? Со ваква порака денеска се јави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана,...

Црна хроника 28.01.21 | 15:59

Се зголеми бројот на приведени за „Јавна соба“

Бројот на приведените поврзани со групата „Јавна соба“ на „Телеграм“ каде што се споделуваа дискредитирачки фотографии и непристојни коментари за стотици жени,...

Македонија 28.01.21 | 15:59

Алијансата за Албанците ја напушти седницата за пратенички прашања

Алијансата за Албанците во знак на револт се повлече од денешната собраниска седница за пратенички прашања, бидејќи нивниот лидер Зијадин Села не е меѓу првите пратеници...

Здравје 28.01.21 | 15:55

Д-р Кунгуловски: Британскиот сој на коронавирусот веројатно ќе стане доминантен

Треба да бидеме внимателни, да поимаме дека британскиот сој циркулира кај нас, дека поради неговите веќе откриени особености најверојатно ќе стане се подоминантен...

Економија 28.01.21 | 15:41

Мизо: Странските компании наместо да реинвестираат во Македонија одат во Србија

Странски компании кои веќе инвестирале во земјава, своите реинвестиции , наместо во Македонија, ги реализираат во соседна Србија. Во изминатиот период тие постојано...

Вести 28.01.21 | 15:32

Судбина: Марија од „Жикина Династија“ починала на ист начин како мајка и

Актерката Ријалда Кадриќ Шебек, позната по улогата на Марија од „Династијата на Жика“, почина ненадејно на 25 јануари, на 57-годишна возраст, во Атина, а како што сега...

Македонија 28.01.21 | 15:29

Од името до короната: Сите лаги на СДС(М) Заевистичка, најлошата партија што владеела со Македонија

Еве ги лагите на СДС(М) Заевистичка, најлошата партија што владеела со Македонија: 1. Името нема да го смениме!!! Го сменија. 2. Добивме Датум за влез во ЕУ!!! Датум не добивме. 3....

Македонија 28.01.21 | 15:09

Отворена е нова група по денешните апсења за „Јавна соба“

Администраторите на „Јавна соба“ обелоденија дека отвориле нова група по денешните апсења на едно лице во Битола и едно лице во Велес поради овој случај со незаконско...

Македонија 28.01.21 | 15:08

Филипче: Набавуваме најсофистицирана терапија за ковид-пациентите

Министерството за здравство информира дека вчера испратило писмо до Европската комисија за резервација на најсофистицираната моноклона комбинирана терапија на антитела...

Балкан 28.01.21 | 15:07

Вучиќ: Србија договори 6.5 милиони вакцини

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави денес дека е лут и нервозен секогаш кога размислува за вакцинирањето, бидејќи Србија досега договорила набавка од...

Македонија 28.01.21 | 14:50

Тасевски: Не смеете да прднете без да ги прашате ЕУ и НАТО

Коментирајќи го интервјуто на министерката за одбрана Радмила Шекеринска на „Сител“, актерот Сашо Тасевски вели дека таа ја дала најдржавничката изјава до сега. Ја...

Македонија 28.01.21 | 14:49

Мицкоски: Заев, четири години власт и безброј лажни ветувања

„Ние сме сериозна земја, имаме пари, ќе си платиме…” – Зоран Заев, 18.01.2021 Погледнете како изгледа амбулантата во Ѓорче Петров 2, по 4 години власт и безброј лажни...

Македонија 28.01.21 | 14:43

Заев молчи на провокацијата на Ковачев дека „северномакедонските“ Бугари како национален ден го слават Гоце Делчев?

Прославата на Св.Сава, националниот празник и на Србите во Македонија, и честитката на премиерот Зоран Заев уште еднаш ги разгоре страстите во меѓусебните македонско-бугарски...

Твитови 28.01.21 | 14:41

Починала жена од источна Македонија, три дена по погребот им јавиле дека оздравела

Во источно место во МК, починала жена. Наводно поради корона. Го презема семејството лимениот ковчег. Ја закопуваат. Погреб и сето. 3 дена подоцна за истата жена им се...

Македонија 28.01.21 | 14:36

Средношколците не отстапуваат од барањата: Hacтaвaтa ja бojкoтиpaaт 78 пpoцeнти oд мaтypaнтитe вo зeмjaвa

На денешниот протест пред Министерството за образование, незадоволните средношколци го искажаа својот став во однос на државната матура, каде се бара од нив наместо...