четврток, 28 јануари 2021
Свет 28.01.21 | 19:55

Мадрид ја прекина вакцинацијата: Ја обвини ЕУ поради доцнењето на вакцините

Шпанското Министерство за здравство ја обвини ЕУ поради одложувањето на испораката на вакцините против Ковид-19, поради што главниот град Мадрид мора да ја прекине натамошната...

Македонија 28.01.21 | 19:46

Шекеринска: За што да дадам оставка, зашто влеговме во НАТО?

Mинистерката за одбрана, Радмила Шекеринска, на собраниската седница за пратенички прашања, изјави дека претпоставува оти ВМРО-ДПМНЕ од неа очекува оставка. Таа праша...

Македонија 28.01.21 | 19:37

Д-р Беќаровски: Што побрзо мора да почнеме со вакцинација

Проф. д-р. Нико Беќаровски, интернист-токсиколог смета дека појавата на британската мутација на корона вирусот се случила брзо и дека е потребно потврда и од референтна...

Македонија 28.01.21 | 19:27

Вицепремиерот Николовски наместо оставка, со изјава „оваа дупка не е дупка“

Власта на СДСМ вети бесмилосна борба со корупцијата и криминалот и конечно ресторирање на институциите задолжени да го спроведат владеењето на правото. Се отиде дотаму,...

Филм 28.01.21 | 19:14

Ѕвездата од „50 нијанси сиво“ се бори со депресијата: Веројатно цел живот ќе одам на терапии

Американската актерка, Дакота Џонсон, која се прослави со улогата на Анастасија Стил во филмскиот серијал „50 нијанси сиво“ работени според книгите на британската...

Македонија 28.01.21 | 19:04

Висок полициски службеник со закани до портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ: Може ли Спасовски се по список да ти е..

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 38-годишен охриќанец, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење расистички и ксенофобичен материјал...

Економија 28.01.21 | 18:50

Петтиот пакет мерки ќе ги опфати најсиромашните граѓани, медиумите, угостителите

Премиерот Зоран Заев попладнево во Собранието одговарајќи на пратенички прашања сподели дел од мерките предвидени со петтиот пакет за поддршка на граѓаните,  работниците,...

Црна хроника 28.01.21 | 18:43

Сопствeник на ресторан во Дебар Маало претепан од гости: Не сакале да си одат во 21 часот

На 27.01.2021 во 16.30 часот во СВР Скопје, З.В.(53) од Скопје пријавил дека во 14.20 часот, додека бил во неговиот угостителски објект во Дебар Маало, едно лице физички го нападнало,...

Македонија 28.01.21 | 18:35

Д-р Даниловски: Голема е веројатноста дека има повеќе случаи на британскиот сој кај нас

Веројатноста да има и повеќе случаи на британскиот сој е голема. Прашање е како тој го стекнал вирусот тука кај нас дома, изјави доктор Даниловски во интервју за Сител. Доктор...

Црна хроника 28.01.21 | 18:27

Избришана е групата „Јавна соба“

Избришана е групата „Јавна соба“ на социјалната мрежа Телеграм, потврдија за МИА од МВР. Претходно, премиерот Зоран Заев и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски...

Црна хроника 28.01.21 | 18:16

Спасовски: Се трага по креаторите на „Јавна соба“, можна блокада на Телеграм

Четири лица, две од Битола, едно од Велес и едно од Штип се проиведени денеска во врска со случајот „Јавна соба“, информира министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски. Тој...

Македонија 28.01.21 | 18:03

Пренџов со прашања до Шекеринска: Дали и кога ќе си поднесете оставка поради меѓународниот срам кој што и се случува на Р. Македонија во НАТО?

На денешната седница каде пратениците имаат можност и право да поставуваат пратенички прашања до претставниците од власта, своето право го искористи и пратеникот Љупчо...

Свет 28.01.21 | 17:54

Истрага во белгиската фабрика на АстраЗенека поради намалувањето на испораки на вакцини за ЕУ

На барање на Европската унија, Белгиската медицинска агенција почна истрага за фабриката на АстраЗенека во близина на Брисел, поради ескалацијата во намалувањето на...

Свет 28.01.21 | 17:47

Се подготвува механизам за надзор на извозот на вакцини од ЕУ

Европската комисија се подготвува да предложи механизам за надзор на извозот на вакцини што се произведуваат во ЕУ преку кој ќе може, доколку оцени дека е потребно,...

Економија 28.01.21 | 17:45

Средбата со претставници на НУК не е откажана, велат од Владата

Од Владата демантираат дека бараната средба на Независната угостителска комора (НУК) со владини претставници е откажана. На барањето на Независната угостителска комора...

Македонија 28.01.21 | 17:40

Заев: Верувам во решение со Бугарија без оспорување на македонскиот идентитет и јазик

За македонскиот идентитет и јазик ниту се разговарало и преговарало ниту ќе се разговара и преговара. Може да добиеме уште 100 ултиматуми, уште 10 пати вето и блокада, на...

Балкан 28.01.21 | 17:35

Унгарија ги продолжува рестрикциите поврзани со коронавирусот до 1 март

Владата ги продолжува рестрикциите поврзани со коронавирусите до 1 март, изјави шефот на кабинет на Унгарскит премиер Виктор Орбан, Гергели Гулијаш, на денешниот брифинг...

Здравје 28.01.21 | 17:29

Нови 336 случаи со Ковид-19, починаа 10 пациенти, оздравеа 385

Министерството за здравство информира согласно податоците од Инситутот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 1.964 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи...

Македонија 28.01.21 | 17:06

Ласовска до Царовска: Врз основа на која анализа дојдовте до идејата да се спојат предметите географија и историја

Благица Ласовска, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ на денешната седница посветена на пратенички прашања постави три од областа на образованието и науката. „Средношколската...

Македонија 28.01.21 | 17:00

Пренџов до Јовески за случајот Монструм: Вие не им служите на правото, редот и правдината, туку на политиката и лагите на Заев

Поигрувањето со чувствата, болката и емоциите на македонската јавност во врска со Монструм започнуваат во време на циркусот со објавување на разговори стекнати на...