четврток, 28 јануари 2021
Свет 28.01.21 | 23:52

Мадрид ја обвинува ЕУ за доцнењето на вакцините

Шпанското Министерство за здравство ја обвини ЕУ поради одложувањето на испораката на вакцините против ковид-19, поради што главниот град Мадрид мора да ја прекине натамошната...

Македонија 28.01.21 | 23:44

Секогаш кога е СДСМ на власт, државата бележи поразителни рангирања на листата на „Транспаренси Интернешнл“

Владимир Нелоски, претседателот на градскиот комитет Скопје на ВМРО – ДПМНЕ во гостување во емисијата „Заспиј ако можеш“ кажа дека секогаш кога е СДСМ на власт државата...

Калеидоскоп 28.01.21 | 23:25

35 години бил на лажно боледување па отишол директно во пензија

Звучи како да е дело на Балканец, но всушност станува збор за рудар од Италија по име Карло Кани. Тој уште во 1980-тата година, заминал на боледување и никогаш не се вратил...

Македонија 28.01.21 | 23:12

Македонска докторка се вакцинирала против ковид-19 во Србија

Докторката Ирена Витановска со срспки документ и со пријавување од српски телефонски број вчера во Бујановац примила кинеска вакцина против Ковид-19, објави Сител. Сѐ...

Македонија 28.01.21 | 22:51

Мизрахи: Законот за попис не личи на ниту еден во светот, Владата два пати да размисли пред да го спроведе на сила

Во вечерашното издание на „Прашањето ми е следно” на Инфомакс пратеничката и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Рашела Мизрахи истакна дека во Македонија има владеење на човекот,...

Македонија 28.01.21 | 22:41

Василевска: Во „Јавна соба“ имало и полицајци, а власта ги крие

Во вечерашната дебатна емисија „Клик плус” на ТВ21 гостуваше пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Иванка Василевска, која се осврна на актуелните политички случувања,...

Здравје 28.01.21 | 22:30

Аналните брисеви за ковид-19 ќе се воведат и во Европа

Веста дека Кина започнала со анални брисеви како дел од тестирањето на коронавирус, одекна во Европската Унија, па затоа портпаролот на Европската комисија денеска...

Црна хроника 28.01.21 | 22:23

„Јавна соба“ избришана, ама се појавила уште една слична група

Од Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика ме информираа дека групата „Јавна соба“ е затворена, информира вечерва министерот за внатрешни работи...

Македонија 28.01.21 | 22:10

Во време кога имаме негирање на историјата, концепцијата на интегрирање на предмети отвора сомнеж дека е диригирана од други центри

Професорката Весна Јаневска која е претседател на Комисијата за образование и наука на ВМРО-ДПМНЕ, во врска со новата концепција за реформи во образованието, вечерва...

Економија 28.01.21 | 21:55

Лукаревска: Секој месец има компании кои ги злоупотребуваат парите од Владата

Директорката на Управата за јавни приходи (УЈП) Сања Лукаревска вечерва посочи дека компаниите немаат никаква можност да не ја исплатат државната помош за исплата на...

Фудбал 28.01.21 | 21:48

Купи билет за спас на Вардар, „Комити“ ја почнаа акцијата

Најверните навивачи на Вардар, „Комитите“ вечерва ја започнаа претходно најавената акција за спас на најтрофејниот фудбалски колектив во Македонија кој има огромни...

Калеидоскоп 28.01.21 | 21:39

Собрале 25.000 евра за да го отплатат станбениот кредит на доктор кој почина од ковид-19

Во хуманитарна акција во Чачак, Србија, собрани се пари за отплата на станбениот кредит на покојниот лекар Слободан Благојевиќ кој пред еден месец починал од компликации...

Свет 28.01.21 | 21:26

Надминат сопственикот на „Алибаба“: Жонг Шаншан стана најбогатиот Кинез

Кинескиот магнат во бизнисот со минерална вода, Жонг Шаншан ,го симна основачот на „Алибаба“, Џек Ма, од врвот на најбогати луѓе во Кина. Според листата на списанието...

Калеидоскоп 28.01.21 | 21:21

Вредно 80 милиони долари: Ремек-делото на Ботичели „Млад човек со диск“ на аукција во Њујорк

Сликата „Млад човек со диск“ на Сандро Ботичели, се очекува да достигне 80 милиони долари на наддавање на аукциската куќа „Сотби“, што се одржува во Њујорк Уметничкото...

Македонија 28.01.21 | 21:12

Герила акција на Бихаќка: Македонија земја со премиер аболициран криминалец

По објавувањето на извештајот на „Транспаренси интернешенал“ во кој Македонија бележи пад од пет места во однос на лани и сега е на 111 место на на глобалниот индекс...

Македонија 28.01.21 | 20:54

Димовски: Јавноста не слушна кои се правните експерти со кои се консултирал Пендаровски за Законот за попис

Поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, во гостување во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 телевизија истакна дека нема нелогичности во Законот за попис,...

Македонија 28.01.21 | 20:41

ВМРО-ДПМНЕ: Спасовски да се извини и да го суспендира инспекторот кој му се заканува на Димче Арсовски

Од ВМРО-ДПМНЕ бараат од Оливер Спасовски веднаш да се извини и да го суспендира полицаецот кој преку социјалните мрежи му се заканува на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, а...

Македонија 28.01.21 | 20:33

Николоски за изјавата на Николовски: Криминалци сте од прв до последен, од најдолу до најгоре

„Генијално“! Како ли им текнува вакви глупости да тресат? Реално е не е само перцепција! Криминалци сте од прв до последен, од најдолу до најгоре! – пишува потпретседателот...

Македонија 28.01.21 | 20:21

Арсовски: Додека вакви работат во МВР, не „Јавна соба“, да има случај и „Јавна куќа“, нема да се реши

Откако полициски службеник, за кого лидерот на СДСМ, Зоран Заев, е икона, како што самиот напиша во 2019 година, на социјалните мрежи напиша коментар полн со омраза и закана...

Естрада 28.01.21 | 20:07

„Ниси сама“: Песна на Бајага и Бранко Ѓуриќ посветена на сексуално злоставуваните актерки

„Ниси сама“ е песна посветена за сексуално злоставуваните актерки Милена Радуловиќ и Ива Илинчиќ од страна на професорот по глума Мика Алексиќ, скандал што ја тресе...