среда, 27 јануари 2021
Здравје 27.01.21 | 23:58

Новите соеви се шират, од корона во последните 24 часа починале рекордни над 18.000 луѓе

Пандемијата на „ковид-19“ предизвикува сé поголем број жртви ширум светот, а новиот црн рекорд е повеќе од 18 000 смртни случаи во изминатите 24 часа, додека соевите на многу...

Естрада 27.01.21 | 23:54

Памела Андерсон го изговори судбоносното „да“… петти пат! Се омажи за телохранителот

Најпопуларната плејбој-зајачица Памела Андерсон петти пат го изговори судбоносното „да“. Таблоидот „Пејџ сикс“ објави дека 53-годишната актерка тајно се омажила...

Здравје 27.01.21 | 23:35

Италијански лекар убивал пациенти со Ковид-19 за ослободување кревети

Лекар од италијанскиот град Монтикјари, кого медиумите го идентификуваат како Карло Моска, е осомничен за убиства на пациенти со коронавирусот со цел да ослободи болнички...

Свет 27.01.21 | 23:30

Американските власти предупредија на опасност од можен домашен тероризам

Министерството за безбедност на САД издаде итно предупредување за опасност од можен домашен тероризам, односно насилство од страна на противниците на администрацијата...

Ракомет 27.01.21 | 23:26

Македонија заврши на 23 место на СП во ракомет

До крајот на СП во Египет останаа уште само четири средби, двете полуфинални, таа за третото место и големото финале. Денеска стана познат и победникот на Президент Купот,...

Македонија 27.01.21 | 23:21

Иако нејзината СДСМ ја има и локалната власт Царовска се жали дека општините „не ја слушале“

Во време кога СДСМ ја држи централната власт и најголемиот дел од општините, а и директорите на училиштата се поставени од СДСМ, министерката за образование Мила Царовска...

Македонија 27.01.21 | 23:15

Полицијата била на трага на дел од членовите на групата „Јавна соба“ на телеграм

Полицијата од секторот за компјутерски криминал длабоко е влезена во групата на апликацијата Телеграм и одамна веќе ја фатила трагата на дел од вулгарните вознемирувачи,...

Македонија 27.01.21 | 23:06

Трајанов: Да се вакцинираат попишувачите

Пaвле Трајанов, претседател на Демократскиот сојуз, во „Анализа“ на 24 Вести, посочи попишувачите на претстојниот попис на населението задолжително да се вакцинираат,...

Македонија 27.01.21 | 23:02

Борисов: Почит за повеќе од 11.000 Евреи депортирани од „ Вардарска Македонија“ и Тракија

Премиерот на Бугарија на дипломатски начин оддаде почит на депортираните Евреи од како што ја нарекува тогашна „Вардарска“ Македонија, извршен од страна на Бугарската...

Македонија 27.01.21 | 22:47

Мила Царовска води политика „јас тебе војводо, ти мене сердаре“

Николоски: Царовска со најавената реформа предложува да се укинат учебниците во училиштата, како ќе учат децата ако учебници нема? Александар Николоски вечерва во Алфа...

Македонија 27.01.21 | 22:39

Мицковски за „Јавна соба“: Има ли кој да даде одговор на тешки прашања или постоите само за себе

Кога ќе размислиш колку интервјуа на министерот за Внатрешни, колку ПР, слики од настани, гостувања во вести, посети на цркви, колку непотребно внимание за ништо, само...

Македонија 27.01.21 | 22:32

Царовска: Академиците ми рекоа да имавме вакви дебати за образованието пред 25 години сега ќе бевме развиена држава

Министерката за образование Мила Царовска вечерва објави дека досега во историјата на Македонија немало вакви дебати за основното образование, а ако ги имало пред...

Здравје 27.01.21 | 22:27

Полицискиот час во Франција не е доволна заштита против ширење коронавирус

Полицискиот час што беше воведен пред 12 дена во Франција не е доволен за забавување на ширењето на коронавирусот. Тоа го соопшти на на денешната прес-конференција пoртпаролот...

Македонија 27.01.21 | 22:24

Владата ја започнува постапката за набавка на 200 илјади кинески вакцини

Владата на вечерашната, 42 редовна седница, ја разгледа и ја усвои Информацијата за набавка на САРС-КоВ-2 инактивирана вакцина против КОВИД-19. Со заклучок на Владата Министерството...

Македонија 27.01.21 | 22:19

Насер Зибери: Политичките амбиции на Албанците се големи, па и премиер Албанец

Насер Зибери кој беше кандидат за првиот премиер Албанец на ДУИ, а е избран за Народен правобранител вели дека политичките амбиции на Албанците не завршуваат со отворање...

Балкан 27.01.21 | 22:13

Вучиќ свечено откри огромен споменик во Белград: „Стефан Немања е голем, тежок и убав, исто како и Србија“

Вечерва, во Белград беше откриен грандиозен споменик на српскиот средновековен владетел Стефан Немања. На настанот присуствуваа претседателот на Србија, Александар...

Здравје 27.01.21 | 21:58

Норвешка се затвора од петок: Влез во земјата ќе биде невозможен, освен за исклучоци

Властите во Норвешка од петок ќе ги затворат границите за сите патници чие патување не е неопходно, изјави денеска премиерката Ерна Солберг. Таа на прес-конференција...

Македонија 27.01.21 | 21:53

Андреј Ковачев очекува Заев да го врати изучувањето на бугарскиот јазик во училиштата во Македонија

Бугарскиот европратеник Андреј Ковачев даде иронична и исмејувачка забелешка во врска со денешната најава на македонскиот премиер Зоран Заев дека учениците во земјава...

Балкан 27.01.21 | 21:49

На загрепската Академија поднесени 27 пријави за злоставување

До Државното обвинителство на Хрватска (ДОРХ) поднесени се 27 пријави за сексуално злоставување, малтретирање и други форми на несоодветно однесување на Академијата...

Балкан 27.01.21 | 21:44

Албанија: Инфектолог со примена прва доза вакцина заразен со Ковид-19

Познатиот албански инфектолог Пелумб Пиперо, кој пред две недели ја прими првата доза вакцина од компанјата „Фајзер“потврдено е дека е заразен со Ковид-19. Тој првата...