вторник, 26 јануари 2021
Свет 26.01.21 | 23:40

Џонсон: Преземам целосна одговорност за жртвите од корона

Повеќе од 100.000 Британци починале од ефектите на ковид-19, покажуваат денешните официјални податоци, додека владата се обидува да ја забрза вакцинацијата и да го спречи...

Свет 26.01.21 | 23:28

По вакцинацијата во Израел, се заразиле само 0,01 процент од луѓето

Прилиминарните податоци објавени од HMO Maccabi, водечка агенција за осигурување во Израел, покажуваат дека помалку од 0,01 процент, или само 20 од 128.600 лица кои ги примиле обете...

Балкан 26.01.21 | 23:10

Поранешен министер за образование на Република Српска осуден за педофилија

Окружниот суд во Бања Лука го осуди поранешниот министер за образование на Република Српска и универзитетски професор Ненад Сузиќ на девет години затвор поради сексуално...

Македонија 26.01.21 | 23:04

Царовска: Со новата концепција училиштето и учењето треба да стане интересно

Образованието е систем којшто се подготвува подолг период и реформите не се прават од денес за утре. Сега дојде времето за оваа промена со којашто фокусот на образованието...

Астро 26.01.21 | 22:49

Три хороскопски знаци кои ќе кажат „да“ оваа пролет

Ако тајно сонувате да го сослушате заветот на вашиот/вашата сакан/а, тогаш подобро да не размислувате, но проверете дали сте меѓу среќните што ќе „Кажат да“ оваа пролет. Лав Вие...

Балкан 26.01.21 | 22:37

Црна Гора одбила донација од 10.000 кинески вакцини

Црногорската влада одбила донација од 10.000 вакцини од кинескиот производител „Синофарм“, а опозицијата ја нарече владината одлука политички мотивирана. Во Црна Гора...

Македонија 26.01.21 | 22:30

Мила Царовска, проектот на Заев, мува не ја лази за проблемите на 37.000 ученици

Најпромовираниот проект на Зоран Заев, Мила Царовска, моментно на позиција министер – реформатор на образованието за потребите на Заев, мува не ја лази за учениците,...

Македонија 26.01.21 | 22:13

Срушија фиктивен режим, донесоа вистински

Каналот на Инфомакс е избришан на Јутубе…страната на Република исто така, Булеварко го дрндате за ташлаците, цели тимови праќаат репорти до шекеровскибег…И тоа...

Македонија 26.01.21 | 21:51

Им требаше една година да го препишат проектот, решение е да падне Владата!

Им требаше една година да го препишат проектот, со оваа динамика колку ли децении ќе им треба до првата лопата? Решението е да падне владата за да изградиме иднина!, коментира...

Македонија 26.01.21 | 21:34

Милошоски: Во Собранието имаме пратеник-колега кој силувал жена

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски на собраниската седница за Предлог-закон за спречување и заштита од насилство врз жените и семејно насилство...

Скопје 26.01.21 | 21:26

Пукна цевка за вода во близина на МНР

Пукнала цевка за вода во близина на Министерството за надворешни работи, а екипи на Водовод и Улици и патишта веќе работат на санација на дефектот. Дефект на водоводна...

Свет 26.01.21 | 21:15

Во Велика Британија од последици од Ковид-19 починаа над 100.000 луѓе

Во Велика Британија бројот на починати од последиви од Ковид-19 од почетокот на пандемијата надминаа 100.000 и сега изнесуа100.062 жртви, покажуваат најновите податоци. Велика...

Свет 26.01.21 | 21:03

Путин му се јавил на Бајден, еве како течел разговорот

Претседателот на САД, Џо Бајден и неговиот руски колега Владимир Путин, првпат по изборот на Бајден одржале телефонски разговор. Од Белата куќа изјавија дека разговорот...

Македонија 26.01.21 | 20:58

На пописот му се заканува политизација, смета Силјановска Давкова

Пратеничката од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давнова во 24 Аналлиза на ТВ 24, каде се дебатираше за пописот истакна дека тоа што нема методологија за законот...

Македонија 26.01.21 | 20:46

Неспособност која се плаќа со живот: Починаа 21 пациент, а Филипче и Заев го оставија народот без вакцини

Само денес починаа 21 лицe од КОВИД 19. Тоа се 21 семејства завиени во црно. Тоа се 21 лице чии животи можеа да бидат спасени, ако Заев и Филипче набавеа вакцини навраме, се...

Македонија 26.01.21 | 20:45

На Македонија ѝ е потребен фер попис во кој ќе веруваат граѓаните

На Македонија ѝ е потребен фер попис во кој ќе веруваат граѓаните, смета Никола Груевски, поранешен премиер на Македонија. Според него, потребен е попис и многу е важна...

Македонија 26.01.21 | 20:17

Филипче: Преговараме за набавка на 200.000 дози на вакцини од Кина

Министерот за здравство Венко Филипче попладнево изјави дека во тек се преговори за набавка на 200.000 дози од кинеските вакцини. Очекуваме детали да имаме во наредните...

Твитови 26.01.21 | 20:00

Владата донесе одлука за вакцинацијата, во првата фаза ќе нема вакцини

“Владата донесе одлука: вакцинацијата ќе се одвива во три фази” – денес ова Во прва фаза ќе нема вакцини. Во втора фаза ќе нема персонал да вакцинира. Во трета фаза...

Македонија 26.01.21 | 19:47

Системот „Мој термин“ ќе одреди кој прв ќе се вакцинира

Министерот за здравство, Венко Филипче во емисијата „10 минути“ на ТВ21 изјави дека системот „Мој термин“ ќе одреди кој прв ќе се вакцинира против ковид-19. Системот...

Вести 26.01.21 | 19:37

Владата донесе повеќе одлуки за именувања на директори на јавни институции

На денешната седница Владата ги прифати предлог решенијата на владината Комисија за именувања и донесе повеќе одлуки. Меѓу одлуките за именувања се следните: Александар...