понеделник, 25 јануари 2021
Македонија 25.01.21 | 23:53

ДИК испланира 263 милиони денари за локалните избори

Државната изборна комисија (ДИК) на првата јавна седница во новиот состав ја усвои финанскиската програма за јавни набавки за 2021 година за спроведување на Локалните...

Македонија 25.01.21 | 23:48

Пендаровски не очекува изборите во Бугарија да го променат ставот кон Македонија

Претседателот Стево Пендаровски во интервју за ТВ „Клан“ вели дека и власта и опозицијата во Бугарија имаат тврд став кон Македонија, што би значело дека кој и да дојде...

Свет 25.01.21 | 23:34

Администрацијата на Бајден побара итно ослободување на Алексеј Навални

Администрацијата на новиот американски претседател, Џо Бајден, ја повика Русија веднаш да ги ослободи опозицискиот лидер Алексеј Навални и неговите приврзаници, кои...

Македонија 25.01.21 | 23:12

Се доделуваат стипендии за студии и истражувања во Словенија во академската 2021/2022 година

Врз основа на Протоколот меѓу министерствата за образование на Македонија и Словенија од 2016 година, словенечкото Министерство за образование, наука и спорт доделува...

Скопје 25.01.21 | 22:42

Трајановски: Проектот за Луна паркот е завршен во 2018 година, но Шилегов го чува во фиока

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски, во гостување во емисијата „Филибастер“ на Радио Лидер, изјави дека доколку градоначалникот на Скопје,...

Свет 25.01.21 | 22:30

Европската Комисија контра „АстраЗенека“: Одговорите на компанијата не се задоволителни

Европската комисија соопшти дека најавата за значително намалување на снабдувањето со вакцини на „АстраЗенека“ на пазарот на ЕУ е „неприфатлива“ и бара од компанијата...

Скопје 25.01.21 | 22:23

Трајановски: На Шилегов му оставив полна каса пари и готова комплетна документација за проекти со коi тој сега се фали

Членот на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Коце Трајановски, во вечерашното интервју во емисијата „Филибастер“ на Радио Лидер, изјави дека кога заминал од градоначалничката...

Македонија 25.01.21 | 22:13

Синдикатот за образование обвинува за политички притисоци од директори на училишта за отчленување од синдикатот

Потпретседателот на Независниот синдикат за образование и наука (НСОН) Енвер Ајдини реагира дека директори во училишта од политички позиции вршат притисок врз нивни...

Македонија 25.01.21 | 22:03

Василевска: Царовска го менува образовниот систем не за да се поправи образованието, туку да се исполнат желбите на други држави, што е ветено од Заев

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Иванка Василевска, во вечерашното издание на дебатната емисија „Јади Бурек“ на ТВ Сонце зборуваше за историските прашања во однос на спорот...

Македонија 25.01.21 | 21:41

Груби: Колку проценти се Албанци ќе покаже пописот, нема политички договор

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, во гостување во емисијата „Топ тема“, во врска со пописот, истакна дека апсоултно не постои никаков...

Вести 25.01.21 | 21:32

Русија испраќа 24 милиони вакцини во Мексико

Мексико ќе добие 24 милиони дози од руската вакцина против Ковид-19 „Спутник 5“. Разговаравме со рускиот претседател Владимир Путин и му се заблагодарив на неговата одлука...

Македонија 25.01.21 | 21:10

Груби: Една третина од рамковните административци од утре се на работа

Првиот вицепремиер и министер за политички систем, Артан Груби, соопшти дека една третина од рамковните административци или вкупно 349 од нив, ги потпишале решенијата...

Економија 25.01.21 | 20:48

Димитриеска-Кочоска: Граѓаните и фирмите немаат доверба во државата, повеќе бруто инвестиции имало за време на воениот конфликт, отколку денес

Членката на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Димитриеска-Кочоска, во вечерашното издание на „24 Анализа“ на ТВ 24изрази сомнеж дека економијата ќе закрепне и дека оди во нагорна...

Македонија 25.01.21 | 20:36

Царовска: МОН има обврска да им обезбеди матура на средношколците

Министерската за образование и наука, Мила Царовска, одговарајќи на новинарско прашање за бојкотот на наставата од дел на средношколците, изјави дека Министерството...

Македонија 25.01.21 | 20:26

Арсовски: Коста Петров јавно, без грам совест, призна дека сторил кривично дело, обвинителството треба да реагира

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски, во вечерашното издание на „24 Анализа“ на ТВ 24 го праша директорот на Фондот за иновации Коста Петров дали му е забранет влез...

Македонија 25.01.21 | 20:10

Меџити: Нема потреба од дилеми, Албанците на пописот ќе бидат над 25 отсто

Потпретседателот на ДУИ и координатор на пратеничката група, Изет Меџити вели дека нема дилеми за бројот на Албанците, тие на пописот ќе бидат над 25 отсто. Според бројот...

Економија 25.01.21 | 20:03

Милевски: РЕК Битола го доведува под прашање снабдувањето со струја среде зима

Пеце Милевски од ВМРО-ДПМНЕ, истакнува дека РЕК Битола работи со минимален капацитет со што се доведува под прашање снабдувањето со струја среде грејна сезона т.е. среде...

Економија 25.01.21 | 19:56

Димитриеска-Кочоска: Манипилураат дека има една милијарда евра, Ковид-мерките изнесуваат 344 милиони евра

Во емисијата „24 Анализа“ на ТВ 24, Гордана Димитриеска – Кочоска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ во дебата со директорот на Фондот за иновации, Коста Петров, посочи дека...

Скопје 25.01.21 | 19:47

Протест против урбаната мафија и неконтролираното градење во Карпош

Во Карпош се одржа граѓански протест на кој жителите побараа да се прекине со градба на станбени згради, а јавниот простор да се пренамени во парк. Тука сме бидејќи градоначалникот...

Сервиси 25.01.21 | 19:25

Oд 1 февруари целосно ќе се затвори сообраќајот на патот Лакавица-Неготино

Од 1 февруари 2021 година целосно ќе се затвори сообраќајот на регионалниот пат P1103, делница Лакавица-Неготино, со времетраење од пет месеци. ДГТ ЖИКОЛ ДООЕЛ Струмица известува...