недела, 24 јануари 2021
Балкан 24.01.21 | 23:50

Познато е од што умрело 11-годишното момче заболено од корона во Хрватска

Хрватска ја потресе веста дека во црниот корона биланс се впишува и името на 11-годишно момче које ноќеска почина во Загреб по тешки компликации предизвикани од корона...

Балкан 24.01.21 | 23:26

Вучиќ: Не одлучувам само јас дали повторно ќе се кандидирам за претседател

Претседателот на Србија Александар Вучиќ денеска изјави дека се уштене размислува за избориите кои се најавени за следната година и дека не знае дали повторно би се...

Музика 24.01.21 | 22:59

Бајага и Ѓура направија песна за поддршка на силуваните актерки Милена и Ива „Ниси сама“

Момчило Бајагиќ Бајага и Бранко Ѓуриќ направија песна која го носи називот „Ниси сама“. Песната е посветена на актерките Милена Радуловиќ и Ива Илинчиќ, кои во текот...

Црна хроника 24.01.21 | 22:54

Автомобил се заби во автобус под Железничка

Автомобил се забил во меѓуградски автобус, вечерва на автобуската станица под Железничката станица, дознава 24 Инфо. Во моментов трае увид на полицијата, а не е познато...

Македонија 24.01.21 | 22:44

Текстот за Елена Митева не им се допаднал на Висар Вишка и на неговата поранешна сопруга

Посебниот советник на премиерот за организирање на медиумски настани, Елена Митева, преку смс порака ja навредила новинарката која пишува за нејзиниот ангажман во Владата,...

Македонија 24.01.21 | 22:32

Дење го советува Заев, навечер рекламира „Самсунг“ телефони

Елена Митева до лани ја водеше утринската емисија на телевизијата Телма, за набргу да влезе во нова улога – владина водителка. Со стартот на пандемијата таа снимаше...

Здравје 24.01.21 | 22:14

Ковид биланс за недела: 183 нови случаи, 6 починати, 1731 излекуван

Во последните 24 часа се направени 1466 тестирања, а регистрирани се 183 нови случаи на ковид-19. Починати се 6 лица, еден пациент од Скопје (90г), еден од Куманово (51г), еден од...

Здравје 24.01.21 | 21:59

Заболени од 18 до 60 години со температура од 38 степени ќе се лекуваат со колхицин

По едногласната позитивна одлука на Комисијата на епидемиолози од Министерството за здравство на Грција, колхицинот се вклучува во протоколот за третман на Ковид-19...

Македонија 24.01.21 | 21:51

Тасевски: Велепредавството кога-тогаш завршува со национална трагедија

Актерот Сашо Тасевски повикува за екскомуникација на членовите од македонска страна на Мешовитата комисија со Бугарија за историски и образовни прашања, ако продолжат...

Скопје 24.01.21 | 21:26

Скопје утрово: Ова ли е „една поинаква приказна“?

Петре шилегов се фали дека од Скопје создава една поинаква приказна ставајќи клупи по геадот. Но, ова ли е таа поинаква приказна со која ја обезбеди довербата на скопјани? Гласаа...

Балкан 24.01.21 | 21:17

Мило Ѓукановиќ останува претседател на ДПС

Мило Ѓукановиќ денеска е реизбран за претседател на Демократската партија на социјалистите во Црна Гора, одлучено е на вонредниот конгрес на партијата. За Ѓукановиќ,...

Фудбал 24.01.21 | 21:10

Трагедија во Бразил: Се урна авион со фудбалери, преживеани нема

Aвион со членови на Фудбалскиот клуб Палмас ФР се урна во Бразил. Нема преживеани. Екипата на Ф.А. Палмас, која се натпреварува во четвртата лига од бразилскиот шампионат,...

Свет 24.01.21 | 20:52

Убиени и запалени најмалку 19 луѓе во Мексико во близина на границата со САД

Најдени се најмалку 19 јагленисани тела во Мексико, недалеку од границата со САД, во област каде што се чести конфликтите меѓу нарко-картелите, објави канцеларијата на...

Балкан 24.01.21 | 20:43

Корона во домот на Ципрас

Лидерот на Сириза Алексис Ципрас, преку социјалните мрежи објави дека неговиот син Орфеас е позитивен на Ковид-19, односно како што напиша „коронавирусот денеска го...

Македонија 24.01.21 | 20:26

Зошто македонските офицери не можат да добијат топ сикрет сертификат од НАТО?

Според досегашните публикувани информации по спроведената НАТО-проверка, точно 600 припадници на армијата ќе добијат безбедносен сертификат. Тој сертификат ќе има четири...

Свет 24.01.21 | 20:12

Фаучи: Планот за вакцинација на Бајден е тешко остварлив

Американскиот епидемиолог Ентони Фаучи денеска изјави дека е тешко да се постигне целта на претседателот Џо Бајден да спроведе 100 милиони вакцинации во првите 100 дена,...

Здравје 24.01.21 | 20:02

Еден симптом е клучна разлика меѓу стариот и новиот коронавирус

Британски научници истакнаа дека е од клучно значење што е можно побрзо да се препознаат симптомите на зараза со новата мутација на коронавирусот, која брзо се шири...

Македонија 24.01.21 | 19:54

Муцунски: Бугарија ја користи попусливоста и аматеризмот во нашата надворешна политика

Разговорите кои се случуваат со Бугарија, а се само за идентитетски прашања, се уште еден доказ за аматеризмот на власта кој што го имаме на секој степен на владеење,...

Црна хроника 24.01.21 | 19:47

Намерно се фрла пред автомобил, па бара оштета, доколку не добие пари вика полиција!

Очевидец на необичен настан во Струмица за редакцијата на „Струмица денес“ раскажува како вчера негов сограѓанин намерно се фрлил пред автомобил во движење, а потоа...

Македонија 24.01.21 | 19:41

Може ли Македонија да се заштити од новата мутација на Ковид-19?

Иако по направените испитувања во МАНУ од Министерството за здравство тврдат дека досега во Македонија не е откриена британската мутација на коронавирусот, според...