сабота, 23 јануари 2021
Скопје 23.01.21 | 19:44

Место да работат, во Град Скопје се шегачат на Фејсбук

На официјалните профили на град Скопје на социјалните мрежи Фејсбук и Твитер вчера беа објавени фотографии од нови клупи поставени низ градот, а некој од вработени...

Свет 23.01.21 | 19:40

За Меланија играта заврши и не ферма жива сила

За Меланија Трамп се зборува најгласно и кога е отсутна. Едноставно, зад неа секогаш се крева прашина, па дури и откако стана поранешна прва дама на САД. Поранешната прва...

Економија 23.01.21 | 19:38

Се проширува листата на граѓани на кои ќе им се плаќаат сметките за струја и греење

Ќе се проширува листата со ранливи потрошувачи кои ќе добијат државна помош за да си ги платат сметките за струја и парно или друго греење. Регулаторната комисија за...

Македонија 23.01.21 | 19:34

„Капиталните инвестиции“ на СДСМ: Штип, јануари 2021 година

Да не се заборави, потсетува лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, со фотографија од капиталната инвестиција на Владата на Заев во Штип. Фотографијата,...

Свет 23.01.21 | 19:30

Чесите ги отворија кафеаните во знак на протест поради ограничувањата

Кафулињата и рестораните во Чешка ги отворија денеска вратите во знак на протест поради владините ограничувања воведени поради пандемијата на Ковид-19, а кои се затворени...

Фудбал 23.01.21 | 19:17

Злоупотребено името на Александар Таневски: Македонија ЃП „регрутира“ играчи од Зимбабве

На млади фудбалери од Африка им било нудено за сума од околу 1000 евра можност да играат во Европа во пониските лиги. Во целата скандалнозна шема за злоупотреба на податоци...

Македонија 23.01.21 | 19:03

Кој е вакциниран преку ред и колку платиле луѓето за вакцинирање со врски?

Заев и Филипче треба да им објаснат на граѓаните што значи тоа илегално носење на вакцини, веднаш да излезе Комисијата за заразни болести да каже дали и колку се безбедни...

Македонија 23.01.21 | 18:51

Опозицијата мора полека, но сигурно да ги зема работите во свои раце

Поранешниот македонски амбасадор Ристо Никовски ја истакнува важноста на посетата на делегацијата на ВМРО-ДПМНЕ на Унгарија, Хрватска и Словенија во време кога расте...

Економија 23.01.21 | 18:40

Сметководителите најавија протест пред Владата

Барањето на сметководителите за пролонгирање на роковите за доставување на даночните и финансиските извештаи доставено до Владата е изгубено низ бирократските лавиринти,...

Македонија 23.01.21 | 18:32

Се брише придавката „македонски“ од официјалните записници на комисиите, ќе се користи „на Република Cеверна Македонија“

Уставното име „Република Cеверна Македонија“, наместо придавката „македонски“ ќе се користи во записниците на Мешовитата македонско-бугарска комисија. Ова е компромисот...

Ракомет 23.01.21 | 18:27

Ристовски: Ваква Македонија е резултат на брзоплета стратегија правена преку телефон

Голманот на македонската ракометна репрезентација Борко Ристовски, кој го пропушти Светското првенство во Египет, смета дека лошите резултати на македонската ракометна...

Економија 23.01.21 | 18:11

Две милијарди евра од лани не биле доволно: Нови 139 милиони евра задолжување во вториот квартал од 2021 година

Владата според календарот на емисија на државни хартии од вредност планира да се задолжи за огромни 139 милиони евра во вториот квартал од 2021 година. Задолжувањата не...

Македонија 23.01.21 | 17:59

Дипломатско-партиската офанзива на Мицкоски влог за државата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и потпретседателот на партијата Александар Николоски за каратко време направија неколку исклучителни средби со водечките...

Балкан 23.01.21 | 17:34

Албанија: Над 60 странски државјани, прогласени за „персони нон грата“,

Албанските власти во последните три години прогласиле повеќе од 60 странски државјани, меѓу нив и дипломати, за „персони нон грата“. Според податоците на Министерството...

Ракомет 23.01.21 | 17:15

Лазаров: Го допревме дното

Капитенот Кирил Лазаров оцени денеска дека македонската ракометна репрезентација со бледите изданија на Светското првенство го „допре дното“ и оти сега е потребна...

Црна хроника 23.01.21 | 17:03

Возел Тетово-Гостивар со 290 км на час и се фалел на Тик-ток

На социјалната мрежа Тик-ток објавено е видео снимено на автопатот Тетово-Гостивар, како млад возач вози автомобил со 290 км на час. Ммладиот возач, објави неколку снимки...

Македонија 23.01.21 | 16:53

За кого шпионирале и дали се генерали офицерите кои не добија безбедносни сертификати од НАТО?

Македонија пред нов срам, коментира потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски за веста што ја објави порталот МКД.мк дека уште четири старешини не добиле...

Македонија 23.01.21 | 16:35

Обвинителот на Специјалниот суд во Хаг го повика косовскиот амбасадор Ѓерѓ Дедај

косовскиот амбасадор во земјава Ѓерѓ Дедај објави на социјалите мрежи дека обвинител на Специјалниот суд во Хаг стапил во контакт со него. Според Дедај, целта на повикот...

Ракомет 23.01.21 | 16:23

Брестовац: Кузмановски е следниот Кире

Селкторот Данило Брестовац смета дека Филип Кузмановски може да биде новиот лидер на репрезентацијата по заминувањето на Кире Лазаров. Кузмановски полека се наметнува...

Македонија 23.01.21 | 16:07

Со евтини финти Заев го предизвикува Црвенковски да се кандидира за лидер на СДСМ

Зоран Заев во интервју за „Трилинг“ саркастично вели дена можно е фракцијата на Бранко Црвенковски да победи на конгресот на СДСМ. Како би кажал дали очекувам или не,...