четврток, 21 јануари 2021
Свет 21.01.21 | 23:49

Лидерите на ЕУ решија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Лидерите на ЕУ заклучиле на состанок посветен на пандемијата на ковид-19 дека внатрешните и надворешните граници на ЕУ мораат да останат отворени, но со примена на строги...

Свет 21.01.21 | 23:43

Бајден: Следниот месец во САД ќе има 500.000 починати од Ковид-19

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска изјави дека бројот на американски жртви од коронавирусот следниот месец најверојатно ќе достигне 500.000. На настан во...

Свет 21.01.21 | 23:35

Не е веќе претседател, ама и милионите му се тенчат: Огромен пад на приходите на хотелите на Трамп

Приходите на најпознатите хотели на поранешниот американски претседател Доналд Трамп паднале минатата година, кога пандемијата на ковид-19 силно ја погоди економијата,...

Црна хроника 21.01.21 | 23:12

Голема акција вечерва во Визбегово: Се апсат дилери на кокаин

Вeчерва во тек е голема полициска акција во Визбегово, дознава 24 Инфо. Неофицијално, се апсат членови на банда шверцери на кокаин. Според извори на 24 Инфо на терен, ангажирани...

Македонија 21.01.21 | 23:00

ВМРО ДПМНЕ: Зошто Заев лажеше и ја злоупотребуваше трагичната судбина на семејствата на убиените од Смилковско езеро за политички цели?

Фатиме Фетаи вели дека немало ништо во бомбите за случајот „Монструм“ барајќи казна за веќе обвинетите, велат од ВМРО ДПМНЕ. Заев велеше дека невини луѓе се во затвор...

Астро 21.01.21 | 22:36

Пролетта носи луда среќа и многу пари за овие два знака

Пролетта ќе биде извор на среќа за некои хороскопски знаци, велат астролозите На крајот на зимата, ѕвездите ќе бидат многу љубезни со нив и ветуваат многу позитивни...

Свет 21.01.21 | 22:25

Сите ја мислат за челична дама: На Меркел и се крши срцето кога ќе помисли колку многу луѓе умреа во самотија

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави дека е силно емотивно погодена од големиот број смртни случаи во домовите за стари лица, за време на пандемијата од коронавирусот. Срцето...

Калеидоскоп 21.01.21 | 22:04

Да не ме уништеше хероинот, ќе бев втор Ѓоковиќ: Животна исповед на најголемата надеж на југословенскиот тенис кој го победи и Федерер

Зедов хероин за прв пат на 21 година. Тогаш започнува мојот пекол. Западнав во долгови, во тешки кризи со наркотици, почнувам да крадам за да добијам дрога – ја започнува...

Македонија 21.01.21 | 21:51

Симовски се закани: Кој нема да се попише, пет години затвор

Нема поминато еден цел ден од изгласување на законот за попис, а власта започна да се заканува. Граѓаните не го прифатија законот за попис и имаше бурни реакции по социјалните...

Скопје 21.01.21 | 21:24

Мицковски до Марин: Абе како има лице да збори човек што изгради град во населба

Марин ќе ја носел Европа во Аеродром, ко Зоки што ја носи во Македонија. Извини Марин ама не те слушаме од зградите. Абе како има лице да збори човек што изгради град во...

Балкан 21.01.21 | 21:16

Децата во приватна градинка ги тепаат, ги заклучуваат во шпајз, ги малтретираат: Хорор снимки од изживување

Не стивнува згрозувањето и бесот од објавувањето од снимките од градинката „Замок“ во белградската населба Вождовац на кои се гледа како воспитувачка држи дете на...

Свет 21.01.21 | 20:48

Се запали најголемата фабрика за вакцини за ковид-19 во светот, петмина работници загинаа

Петмина луѓе загинаа во пожарот што избувна во индиската фабрика на Институтот за серуми (СИИ), кој е најголем производител на вакцини во Западна Индија, пренесуваат...

Македонија 21.01.21 | 20:47

Вистината е една и обелоденета – М О Н С Т Р У М И!

12 април 2012 година, ден четврток, Велики четврток… Стигна веста дека се убиени момчиња кај Смилковско Езеро. Желба да е само една патка, неточна вест, непроверена информација,...

Македонија 21.01.21 | 20:27

На онлајн конференција Филипче најави дека државата има капацитет да спроведе попис во живо

Пописот може да се изведе и да се заврши по сите здравствени протоколи. Консензус на ниво на Светската здравствена организација е дека ниту еден процес и постапка не...

Здравје 21.01.21 | 20:22

Граѓаните во Битола, Куманово и Тетово и вечерва дишат отров, а власта се крие

Секој ден се повеќе се зголемува концентрацијата на ПМ10 канцерогените честички по градовите низ Македонија. А, пак власта и министерството за животна средина не превземаат...

Калеидоскоп 21.01.21 | 20:11

Бракот ми беше во криза, беше да се биде или не: Сара Мејс си ја отвори душата

Сара Мејс си ја отвори душата и за прв пат во јавноста во емисијата „Жешко столче“, проговори за кризата во бракот со водителот Димитар Атанасовски. Не ни одеше. Да речам...

Калеидоскоп Естрада 21.01.21 | 20:04

Јелена Јованова за 2020 година: Секогаш ќе ја паметам по најубавиот подарок – Јаков

Македонската актерка Јелена Јованова, по подолго време објави семејна фотографија на социјалните мрежи. Јелена, која живее во ЗАгреб каде што е мажена за хрватскиот...

Ракомет 21.01.21 | 19:59

Унгарија продолжува и после Бразил сигурно чекори кон четврт финале

Репрезентацијата на Унгарија продолжи со добрите игри на Светското првенство во Египет и во првото коло од главната фаза во групата 1 без многу проблеми го совлада Бразил...

Калеидоскоп 21.01.21 | 19:35

Почина легендарната Бранка Станковска

Бранка Станковска, легендарната радио и тв спикерка и водителка, почина денеска во Скопје, потврди семејството.  Станковски почина на 90-годишна возраст, објави нејзината...

Калеидоскоп 21.01.21 | 19:19

Познатата актерка ја изгуби битката со ракот: Почина една од најубавите жени на светот

Познатата француска актерка Натали Делон почина во Париз, по долгогодишната и тешка борба со канцерот. Таа почина на 79-годишна возраст. Нејзиниот син Ентони Делон ја...