среда, 20 јануари 2021
Македонија 20.01.21 | 19:52

Заев со честитка до Бајден и Харис: Верувам дека ќе го продлабочиме сојузништвото

Премиерот Зоран Заев им го честита стапувањето на должност на претседателот на САД, Џо Бајден и на потпретседателката, Камала Харис. Им посакува мандат исполнет со успешни...

Балкан 20.01.21 | 19:40

Пет часа траеше сослушувањето на Радуловиќ: На моменти беше навистина тешко

Во Вишото обвинителство во Белград повеќе од пет часа актерката Милена Радуловиќ даваше изјава за случајот против професорот по глума Мирослав Мика Алексиќ, осомничен...

Македонија 20.01.21 | 19:27

ЕК за „Република“: Потребен е попис во согласност со стандардите на ЕУ

Европската комисија бара од власта пописот да биде одржан во согласност сo регулативите и стандардите на ЕУ. Ана Писонеро, портпаролот на ЕК во изјава за „Република“...

Македонија 20.01.21 | 19:22

Средба Мицкоски-Јанша: Поддршка од Словенија за евроинтеграцијата на Македонија, дополнително развивање на сестринските односи со ВМРО-ДПМНЕ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски заедно со потпретседателот на партијата, Александар Николоски, во рамките на својата регионална дипломатска иницијатива...

Вести 20.01.21 | 19:05

Македонците трета најтажна нација во светот

Македонија е трета во светот по незадоволство од својот живот, покажува истражување на „Брима Галуп“. Според истражувањето спроведено во 42 држави, околу една третина...

Свет 20.01.21 | 18:59

Бајден во својот прв претседателски говор: Денеска е ден на демократијата, на историјата, на надежта

Во својот прв говор како претседател на САД Џо Бајден на Америјканците и светот му порача дека денеска е ден на Америка, ден на демократијата, ден на историјата и надежта,...

Македонија 20.01.21 | 18:52

Бунт на администрацијата во болницата „8-ми Септември“

Вработените во администрацијата во градската болница „8-ми Септември“ се незадоволни што иако се дел од најголемиот ковид-центар, сепак не добиле награда што се дел...

Македонија 20.01.21 | 18:27

Второто полугодие продолжува со истите мерки и протоколи

Министрите за здравство, Венко Филипче, и за образование, Мила Царовска, денеска на состанок со претставниците на Сојузот на средношколци порачаа дека наставата во...

Свет 20.01.21 | 18:02

Џо Бајден положи заклетва како 46. американски претседател

Со раката положена врз 127 години стара Библија што ја држеше неговата сопруга Џил,а пред претседателот на Врховниот суд на САД, новоизбраниот американски претседател...

Свет 20.01.21 | 17:58

Германија засега нема да ги затвори границите

Германската Влада во моментов не прави конкретни подготовки за воведување гранични контроли и се надева дека тие нема да бидат потребни, изјави денеска портпаролот...

Свет 20.01.21 | 17:46

Евакуација на Врховниот суд на САД поради закана со бомба

Во моментов во Вашингтон е во тек евакуација на Врховниот суд на САД поради закана за поставена бомба, пренесува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на службено лице запознаено...

Македонија 20.01.21 | 17:40

Заев: Со Бугарија се разговара за краткото и долгото име, за малцинствата, говорот на омраза…

Секаде каде што има какви било коментари, а задираат во нашиот македонски идентитет и македонски јазик, апсолутно не разговараме, изјави денеска на прес-конференција...

Македонија 20.01.21 | 17:27

Денешен биланс: 72 нови случаи, но повторно висока бројка на починати

Во последните 24 часа се направени 793 тестирања, а регистрирани се 72 нови случаи на Ковид-19, починати се 13 пациенти, оздравеле 1.023, информира Министерството за здравство. Од...

Ракомет 20.01.21 | 17:16

Трет пораз за македонските ракометари на СП во Египет

Македонската ракометна репрезентација попладнево го забележа третиот пораз на Мундијалот во Египет и прв во Главната фаза. Подобри од избраниците на селекторот Данило...

Свет 20.01.21 | 17:11

Експлодираше зграда до училиште во Мадрид, неколку загинати и повредени лица

Најмалку две лица загинаа, а неколку се повредени во силната експлозија во зграда во центарот на Мадрид, на улицата „Толедо“ во главниот шпански град. Breaking: Reports of a...

Свет 20.01.21 | 17:00

Трамп: Довидување, ви благодарам, ќе се вратам

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на присутните во воената база Ендруз дека ќе се врати на некаков начин и секогаш ќе се бори за нив. Тој во базата, која...

Македонија 20.01.21 | 16:54

Никола и Боркица Груевски: Heкои пoлитичapи сè yштe ни ce плaшaт oд ceнкaтa

Поранешниот премиер Никола Груевски и неговата сопруга Боркица за „Инфомакс“ ја коментираат последната аудиоснимка која протече во јавноста, а на која за време на...

Свет 20.01.21 | 16:37

ВО ЖИВО: Инаугурација на 46. претседател на САД

Следете во живо од Вашинтон – инаугурација на Џо Бајден, 46. претседател на САД:

Македонија 20.01.21 | 16:31

Заев е убеден дека податоците од пописот ќе бидат 100% точни

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека СДСМ и другите коалициски партнери, вклучувајќи ја и ДУИ, остануваат целосно посветени на успешно спроведување на пописот....

Македонија 20.01.21 | 16:16

Заев: Измените во законите за пасошите и личните карти важат за сите

Измените на законите за пасошите и за личните карти се усогласување согласно Уставот, каде се впишува уставното име на државата. За да биде појасно законите во нашата...