среда, 20 јануари 2021
Естрада 20.01.21 | 23:48

Ме силуваа уште кога бев дете, молчев 15 години, потоа беше предоцна…

Oткако српската актерка Милена Радуловиќ јавно проговори за силувањето од учителот по глума Мирослав Мика Алексиќ, кому во моментов му се суди за сексуално вознемирување...

Свет 20.01.21 | 23:38

Евростат: Околу 300.000 луѓе повеќе починале за осум месеци во 2020 година

Вкупно 297.500 луѓе повеќе починаа во Европската унија од март до октомври минатата година отколку во истиот период од 2016 до 2019 година, покажуваат податоците на Евростат...

Астро 20.01.21 | 23:32

Нив ги чека љубов во февруари

Три хороскопски знаци може да очекуваат февруари полн со позитивни љубовни вибрации и промени на подобро во љубовниот живот. Лав Жените родени во знакот на Лав, кои...

Македонија 20.01.21 | 23:18

Симовски: Целата методолигија за спроведување на попис не може да оди во закон, тоа е стручна работа

Пописот е важен во секое општество и е алатка, инструмент за да обезбеди огромен сет на податоци кои се потребни за креирање на развојни политики од централно, локално...

Свет 20.01.21 | 23:08

Каква порака испраќа со капутот Камала Харис?

На инаугурацијата на 46 американски претседател, првата потрпетседателка на САД Камала Харис носеше креации на Кристофер Џон Ројџерс и Серџо Хадсон од модната куќа...

Балкан 20.01.21 | 22:52

Со огромно мнозинство грчкиот Парламент го изгласа законот за проширување на територијалните води

Со поддршка од сите опозициски партии, со исклучок на Комунистичката, која гласаше „присутна“, грчкиот Парламент го изгласа законот за проширување на територијалните...

Балкан 20.01.21 | 22:46

Уште еден командант од УЧК повикан во Хаг, истрагата се проширува и во Албанија

Хашките специјални истражители ја прошируваат истрагата и во Албанија, испрашувајќи поранешни албански војници кои и се приклучиле на ОВК, јави „Топ чанел телевизија“. Повикувајќи...

Балкан 20.01.21 | 22:34

Ципрас: Без договорот од Преспа на север ќе имавме непријател и сојузник на Ердоган

Ако Владата на СИРИЗА тогаш отстапеше пред задушувачките притисоци на сегашниот премиер Кирјакос Мицотакис и радикалната десница и ако немаше сериозност, одговорност,...

Свет 20.01.21 | 22:26

Бајден со сопругата пешки пристигнаа во Белата куќа

По церемонијата на полагање венец на Гробот на незнајниот војник на Националните гробишта Арлингтон, американскиот претседател Џо Бајден вечерва пешки дојде до Белата...

Економија 20.01.21 | 22:11

„Со туѓи пари може да усреќите многу луѓе“, вели Славески за популистичките мерки на владата

Поранешниот министер за финансии Трајко Славески, смета дека некои од антикризните мерки кои ги донесе владата за справување со коронавирусот, се популистички. Во емисијата...

Свет 20.01.21 | 22:01

Америка го доби првиот Втор господин

Сопругот на американската потпретседателка Камала Харис, Даг Емхоф денеска официјално стана Втор господин, првпат во историјата на САД. Сопружникот на потпретседателот...

Македонија 20.01.21 | 21:45

Мицкоски со честитка до Бајден: Граѓаните очекуваат мостови на соработка, стабилност и перспектива

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ испрати честитки за 46-от претседател на САД, Џо Бајден. Одговорен предизвик, но и исклучителна можност за зачувување на мирот, заштита на...

Црна хроника 20.01.21 | 21:37

Институциите се изживуват со мене, а детето од март незаконски не ми е дома

Радовишанката Верица Донева пред неколку дена преку „Фејсбук“ ја раскажа голготата низ која поминува со институциите откако нејзиниот син незаконски ѝ е одземен...

Кариера 20.01.21 | 21:11

Студент избркан од приемен испит откако седум пати одбил да ја стави маската над носот

Студент, кој во саботата го полагал стандарниот приемен испит за Универзитетот во Токио, бил дисквалификуван откако одбил да го покрие носот со маската и со тоа ги прекршил...

Свет 20.01.21 | 20:56

Иако е под сојузна истрага, синот на Бајден во прв ред на инаугурацијата

Хантер Бајден, синот на новиот американски претседател Џо Бајден, присуствуваше денеска на церемонијата за инаугурација, и покрај сојузната истрага која се води против...

Македонија 20.01.21 | 20:47

Реформи во образованието треба, ама не по моделот на Царовска

Иако образованието е еден од најсензитивните сегмени во едно општество, министерката за образование Мила Царовска не преставува да експериментира и да предизвикува...

Македонија 20.01.21 | 20:40

Ковачки: Шекеринска и Пендаровски да кажат кој и зошто ги прекршил процедурите при испраќање претставници во НАТО

Шекеринска и Пендаровски не се охрабруваат да кажат кој и зошто ги прекршил процедурите при испраќање претставници во НАТО, рече денеска полковникот Драган Ковачки...

Македонија 20.01.21 | 20:24

Пендаровски со честитка до Бајден: САД е нашиот стратешки партнер

Претседателот Стево Пендаровски денеска на својот фејсбук-профил упати честитка до новоизбраниот американски претседател Џо Бајден. Според претседателот, САД е нашиот...

Македонија 20.01.21 | 20:14

Угостителските објекти од утре ќе работат до 21 часот

Владата на 40. седница по препорака на Комисијата за заразни болести, донесе измени на одлуката за работното време на рестораните и другите угостителски објекти, со која...

Македонија 20.01.21 | 20:02

Aхмети до Бајден: Заедно постигнавме сè, Бог да го благослови албанско-американското пријателство

Претседателот на ДУИ Али Ахмети, по повод денешната инаугурација на 46-от претседател на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, во Вашингтон, упати честитка до новиот...