вторник, 19 јануари 2021
Балкан 19.01.21 | 23:51

Брисел: Западен Балкан ќе треба да почека, пари има, ама нема вакцини

Потпретседателот на Европската Комисија, Маргаритис Схинас, изјави дека ЕУ работи интензивно на тоа да им овозможи на земјите партнери на западниот Балкан да ги добијат...

Свет 19.01.21 | 23:32

Прошталниот говор на Трамп: Горд сум бидејќи сум првиот претседател во последните неколку децении кој не почнал војна

Американскиот претседател Доналд Трамп, денеска одржа проштален говор преку кој ги повика Американците да се помолат за успех на новата администрација на новоизбраниот...

Македонија 19.01.21 | 23:18

Д-р Даниловски: Продолжувањето на работното време на угостителските објекти е прерано

Продолжувањето на работното време на угостителските објекти е можеби прерано, затоа што епидемијата сè уште не е поразена, но веројатно нема да предизвика големо зголемување...

Скопје 19.01.21 | 23:06

Манијак ги вознемирува жителите на Влае

Во петокот од 19 до 23:00, на улица Иван Цанкар во Влае е забележан манијак кој во неколку наврати сексуално ги вознемирувал, демнел по дворови и манијачел преку прозор жителите...

Свет 19.01.21 | 22:53

Неверојатни снимки од ерупцијата на вулканот Етна

Вчера вечер имало нова ерупција на вулканот Етна на Сицилија. Според италијанскиот Национален институт за геофизика и вулканологија, во близина на кратерот на југоистокот...

Македонија 19.01.21 | 22:34

Се сретнаа Џафери, Беџети, Меџити и Дураку: Не провоцираме

Градоначалникот на општина Сарај, Блерим Беџети, на фејсбук објави фотографија од неформална средба во ресторан со пратеникот Изет Меџити, како и поранешните вицепремиери...

Ракомет 19.01.21 | 22:20

Сите му се смееја за дебелината, ИХФ го прогласи за играч на мечот

Пикерот на Конго, Готие Мвумби кој поради својот гарабит веднаш го привлече вниманието на спортската јавност која го следи Светското првенство кое е во тек во Египет. Мвумби...

Македонија 19.01.21 | 22:14

Средба Заев – ЕУ дипломати: Да продолжат разговорите со Бугарија

Шефовите на дипломатските мисии на земјите-членки на ЕУ во земјава предводени од евроамбасадорот Дејвид Гир, денеска, на редовниот годишен состанок со премиерот Зоран...

Музика 19.01.21 | 22:06

Jапонскиот оперски пејач Казухиро Казухиро со прекрасна изведба на песната „Ако умрам ил’ загинам“

Јапонскиот оперски пејач, Казухиро Котецу, кој имаше прекрасна изведба на „Македонско девојче“, сега ја изведе и легендарната песна од Јонче Христовски – „Ако умрам...

Македонија 19.01.21 | 22:03

Матурантите најавуваат бојкот на наставата од 21 јануари, министерката Царовска „не ги ферма“

Утре завршува зимскиот распуст на учениците, а средношколците од четврток 21 јануари најавуваат бојкот на наставата. Како што велат средношколците бојкотот на наставата...

Здравје 19.01.21 | 21:56

Еве кои лекови и средства помагаат против Ковид-19, а кои не се ефикасни

Пандемијата на корона вирусот влезе во втората година од своето појавување, а во светски рамки, се уште нема универзално прифатена терапија. Има неколку лекови лекови...

Македонија 19.01.21 | 21:42

Стоилковски: Коки, имаш путер на главата, си лапал багатела имот, а?

Го молам присутниот џган да не го реди во уста ВМРО-ДПМНЕ. Туку интересно е како се почуствува повикан да одговори? Куќа во Струмица, стан во Скопје, кола, нов мотор, викендица,...

Македонија 19.01.21 | 21:33

Заменик министерот за правда се пофали со новите табли на албански јазик во Министерството: Работите се менуваат

Заменик министерот за правда, Агим Нухиу, обајви дека во Министерството се поставени табли со албански превод Нухиу објави статус на Фејсбук во кој напиша дека „работите...

Калеидоскоп 19.01.21 | 21:26

Срѓан Керим доби ангажман во Хрватска: Ќе ја прави Опатија меѓународен конференциски центар

Срѓан Керим е назначен за да го претставува хрватскиот град Опатија, каде што тој има адреса на живеење, во развивање на меѓународни соработки и партнерства со институции...

Македонија 19.01.21 | 20:59

Кој е Коки Поки и како изгледа новата рекетарска шема во СДСМ?

Kако може луксузна вила во резиденцијалниот дел на Водно, на површина од 1.658 квадратни метри, со сопствен базен, претходно користена како резиденција на шведската амбасада...

Свет 19.01.21 | 20:40

Калифорнија бара да се повлечат вакцините на „Модерна“ поради голем број несакани ефекти

Одделот за јавно здравје во Калифорнија бара да се повлечат од пазарот вакцините против Ковид-19 на компанијата „Модерна“ поради, како што наведуваат, големиот број...

Ракомет 19.01.21 | 20:34

Хрватска го совлада Катар за прво место во групата и носи три бода во втората фаза

Во дуел за првото место во Групата Ц на Светското ракометно првенство во Египет, Хрватска го совладаа Катар со 26:23. Со оваа победа, Хрватите ќе продолжат во наредната...

Скопје 19.01.21 | 20:18

Скопје има речиси 200 нови случаи на Ковид-19 за 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа шитум Македонија се направени 2327 тестирања, регистрирани се 400 нови случаи на Ковид-19, од кои на територија...

Македонија 19.01.21 | 20:11

Направен отвор во форма на крст во замрзнатото Плетварско езеро

За прв пат во Македонија млади спортисти од Прилеп годинава го одбележаа празникот Богојавление или Водици со капење во планински води, на замрзнатото Плетварско езеро,...

Македонија 19.01.21 | 20:04

Барање матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие

Средношколскиот сојуз ги повика матурантите да го бојкотираат почетокот на второто полугодие кое стартува во четврток. Средношколците, како образложение го наведуваат...