понеделник, 18 јануари 2021
Балкан 18.01.21 | 20:51

Харадинај во изборната програма најави референдум за обединување со Албанија

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово (АБК) Рамуш Харадинај денеска најави организирање референдум за обединување со Албанија. За време на презентацијата...

Интима 18.01.21 | 20:41

Заборавете на позата 69: Положбите 68 и 70 овозможуваат вистинско орално задоволство

Сите парови кои ја практикуваат позата 69 ќе бидат воодушевени кога ќе слушнат за позата 70, што всушност е изменета верзија на првата. Позата 69 имплицира дека мажот и...

Свет 18.01.21 | 20:31

Лажна узбуна во Капитол: Се запалил шатор на бездомници, пожарот експресно изгаснат

Портпаролот на противпожарната служба во Вашингтон изјави дека во близина на зградата Капитол Хил избувнал мал пожар, од запален шатор во кој живееле бездомници. Пожарот...

Македонија 18.01.21 | 20:29

Вакцините од Вучиќ не ги обезбедил Заев туку лидер на опозициска партија во Македонија

Лидерот на опозициската Демократска партија на Србите во Македонија Иван Стоиљковиќ е човекот кој ги обезбедил 8000 илјади вакцини кои што српскиот претседател Александар...

Македонија 18.01.21 | 20:23

Атанасов: Ова што го нуди Царовска за образованието е импровизација, не може со таква леснотија да се спојуваат предмети

Оваа идеја, ова не е ни концепт во јавноста многу тешко поминува. Најпрво реагираше стручната јавност, никој не е консултиран, реагираше Педагошки, сите катедри на Филозовски,...

Скопје 18.01.21 | 20:19

На истекот на мандатот Шилегов се фали: Скопје ќе добие автобуско метр

Пред истекот на неговиот мандат, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов на својата Фејсбук страница се пофали дека граѓаните ќе добијат БРТ (Бас рапид транзит)...

Економија 18.01.21 | 20:11

И жените ќе одат во пензија на 64 години

Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска на ТВ 24 посочи дека во собраниска процедура се наоѓаат четири закони и тоа Законот за работни односи, Законот...

Економија 18.01.21 | 20:03

Шахпаска: Јануарските пензии ќе бидат зголемени минималната за 134 денари, просечната за 185 денари

Пензиите ќе се исплаќаат редовно, а во јануари пензионерите ќе го добијат и законското усогласување, односно минималната пензија ќе биде зголемена за 134 денари, а просечната...

Македонија 18.01.21 | 20:02

Ново одложување – Законот за попис и денеска не стигна на гласање

Пратеник од власта позитивен на корона, како и уште еден пратеник чии резултати се чекаат одново ја блокираа работата на парламентот. Собраниската седница започна дури...

Свет 18.01.21 | 19:55

Калифорнија бара повлекување на вакцините на „Модерна“ од серијата „041L20A“

Одделот за јавно здравје во Калифорнија бара да се повлечат вакцините на „Модерна“ против коронавирус од пазарот поради, како што наведуваат, големиот број несакани...

Македонија 18.01.21 | 19:48

Вакцини на време нема затоа што нема процент од тендер за нив?

Македонија нема да добие вакцини навреме ниту од Атина ниту од Софија, а за маркетиншки цели премиерот Зоран Заев денеска посочи дека договорил вакцини од Србија. Со...

Филм 18.01.21 | 19:36

Судот му одреди притвор на Мирослав Мика Алексиќ

Српски Блиц дознава дека на професорот Мика Алексиќ му е одреден притвор. Порталот кој ексклузивно го објави сведоштовото на српската актерка Милена Радуловиќ, која...

Македонија 18.01.21 | 19:29

Филипче: Донираните фрижидери се царинат, а за вакцините од Србија договараме време и начин на испорака

Министерот за здравство Венко Филипче во денешното гостување во вестите на телевизија „Канал 5“, информираше дека по разговорот на премиерот Зоран Заев со претседателот...

Ракомет 18.01.21 | 19:25

Брестовац: Одличните бекови заслужни за победата

Со победата над Чиле на седмото учество на светските првенства Македонија се пласира во втората, главна фаза. Селекторот Данило Брестовац ги истакна најважните фактори...

Останати спортови 18.01.21 | 19:20

ИИХФ и го одзема СП на Белорусија

Меѓународната хокеарска федерација (ИИХФ) на својата официјална веб-страница објави дека Минск е лишен од правото да организира натпревари на Светското првенство во...

Економија 18.01.21 | 19:10

Шахпаска за недела неработен ден: Кравите мора да се молзат во недела, за да има млеко во понеделник

Во своето гостување на 24 анализа, министерката за труд и социјална политика, по вклучување на претставникот на Сојузот на синдикатите на Македонија, се осврна за законското...

Ракомет 18.01.21 | 19:01

„Клавајте голови“ од Брестовац на 8 минути до крај

На осум минути до крајот, кога македонската репрезентација имаше водство од +5, селекторот побара тајм-аут, а изгледа тоа беше поради неговите попуштени нерви. Немој...

Македонија 18.01.21 | 18:55

Амбасадорот Талески ги предаде акредитивните писма на генералниот секретар на НАТО

Амбасадорот Дане Талески денеска ги предаде акредитивните писма на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг со што и официјално започна неговиот мандат како...

Македонија 18.01.21 | 18:29

Уште една донација, сè некој мора нам да ни даде, а ние да набавевме нешто сами и први?!

Оценувајќи го како „голем чин на солидарност и пријателство“ претседателот на Владата Зоран Заев денеска објави дека Србија ќе ѝ помогне на Македонија со со итна...

Македонија 18.01.21 | 18:09

Мицкоски: Со Орбан зборувавме за блокираниот пат кон ЕУ, добивме недвосмислена поддршка од унгарските пријатели

Заедно со потпретседателот Александар Николоски се наоѓаме во главниот град на Република Унгарија, Будимпешта. Утрото го започнавме со работен појадок кај министерот...