понеделник, 18 јануари 2021
Македонија 18.01.21 | 23:53

Ленка: Синот на Ѓорѓи Спасов во време на криза добил 93.000 евра за фамозни консултански услуги

Додека државата се задолжува до степен на должничко ропство, Никола Спасов, сопственик на агенцијата Рејтинг и син на поранешниот генсек на СДСМ Ѓорѓи Спасов, во време...

Македонија 18.01.21 | 22:59

Грозданов: Од преголем страв СДСМ со сета сила го руши Мицкоски од чело на ВМРО-ДПМНЕ

Од владејачката структура играат со сета сила да го срушат Христијан Мицкоски од лидер на ВМРО-ДПМНЕ. Христијан Мицкоски има два изборни порази кои што не поминуваат...

Балкан 18.01.21 | 22:51

Министерот за здравство прв ќе ја прими кинеската вакцина

Министерот за здравство на Србија Златибор Лончар утре прв ќе ја прими првата доза од кинеската вакцина против ковид 19. Агенцијата за лекови на Србија издала решение...

Скопје 18.01.21 | 22:42

Шилегов: Ние не спиеме, Скопје наскоро ќе има автобуско метро

Не спиеме, Скопје дефинитивно ќе има БРТ, објави градоначалникот Петре Шилегов на Фејсбук, најавувајќи го проектот „трамвај со гумени тркала“, односно автобуско метро. Не...

Балкан 18.01.21 | 22:26

Наместо да чека да се реши косовското прашање, Харадинај најавува референдум за обединување со Албанија

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово (АБК) Рамуш Харадинај денеска најави организирање референдум за обединување со Албанија. За време на презентацијата...

Црна хроника 18.01.21 | 22:19

Судир на две патнички возила кај Длабочица го прекина сообраќајот кон бугарската граница

Две патнички возила се судрија вечерва во атарот на селото Длабочица, Кривопаланечко, поради што сообраќајот на патот Куманово – Крива Паланка- Деве Баир е целосно...

Македонија 18.01.21 | 22:17

СДСМ ќе го пребројува членството и ќе дели дигитални партиски книшки

Од денеска до 25 февруари во СДСМ започнува постапката за ажурирање на членството и активна регистрација на секој член, потсетува генералниот секретар на партијата...

Економија 18.01.21 | 22:08

МТСП: Во согласност со Уставот жените и мажите се рамноправни

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд и социјална политика информира дека во согласност...

Свет 18.01.21 | 21:59

Камала Харис и официјално поднесе оставка од сенаторската функција

Новоизбраната потпретседателка на Соединетите држави Камала Харис поднесе оставка од функцијата сенатор на Калифорнија, пренесува Анадолија. За два дена Харис треба...

Ракомет 18.01.21 | 21:51

Стоилов: Жалам што не можевме подобро да се подготвиме

Македонија е во наредната фаза на Светското првенство. Победата над Чиле во последното коло ни ја отвори вратата во втората рунда каде што задачата ќе биде многу потешка....

Балкан 18.01.21 | 21:44

Јанез Јанша ја поддржа идејата за „ковид пасоши“

Премиерот на Словенија, Јанез Јанша ја поддржа идејата за воведување на „ковид пасоши“, оценувајќи дека тоа ќе се случи порано или подоцна. Јанша рекол дека потврдата...

Фудбал 18.01.21 | 21:42

Дали Меси ќе добие суспензија од 12 меча?

Правилата на Шпанската фудбалска федерација (РФЕФ) велат дека Лионел Меси може да добие драстична казна од 12 меча суспензија откако го доби првиот црвен картон во дресот...

Македонија 18.01.21 | 21:38

Царовска: Ако денес не направиме промени нема да го фатиме светскиот чекор

Ние во моментов дискутираме за образованието и за тоа какви промени ни се потребни. Без образование нема иднина. Денес со промени во образованието создаваме систем...

Балкан 18.01.21 | 21:33

Судот му определи притвор на Мирослав Мика Алексиќ

Судот во Србија му определи притвор на српскиот режисер, сценарист и учител по глума Мирослав Мика Алексиќ кој попладнево беше сослушан пред Вишото јавно обвинителство....

Црна хроника 18.01.21 | 21:28

Во прекин магистралниот пат Крива Паланка – Деве Баир поради сообраќајна несреќа

Магистралниот пат Крива Паланка – Деве Баир во близина на селото Мождовњак вечерва од 20:30 часот е во прекин. Причина за прекинот, како што соопшти Авто Мото Сојузот на...

Свет 18.01.21 | 21:24

Португалија со рекорден број починати за еден ден, се подготвуваат построги мерки

Португалија потврди рекордни 167 смртни случаи од коронавирус и рекорден број пациенти на интензивна нега, објавија денеска здравствените власти. Во земја со 10 милиони...

Калеидоскоп 18.01.21 | 21:22

Ноќта пред Водици е најмоќната ноќ во годината

Утре, деветнаесеттиот ден од јануари, православните верници го слават Богојавление, Водици. Големиот христијански празник се слави со традиционално фрлање на Светиот...

Естрада 18.01.21 | 21:07

Атиџе слави роденден – возење со моторна санка на Попова Шапка

Ѕвездата од Медена земја, Атиџе Муратова, има еден поинаков, необичен роденден. Нејзината пријателка, пејачката Сузана Турунџиева реши да и приреди неколку изненадувања,...

Ракомет 18.01.21 | 21:00

Познат распоредот на натпреварите на Македонија на СП во ракомет

Откако Македонија денеска успеа да го совлада Чиле на третиот натпревар во рамките на првата фазаод Светското ракометно првенство кое се игра во Египет, познат е и распоредот...

Здравје 18.01.21 | 20:56

Една третина од излекуваните од корона вирус повторно се разболуваат

Една третина од луѓето кои се лекувале од коронавирус по пет месеци морале повторно да бидат згрижени во болница. Според студија на британскиот универзитет Лестер и...