недела, 17 јануари 2021
Останати спортови 17.01.21 | 23:45

Ѓоковиќ го предводи бунтот на тенисерите на Австралија опен

Најдобриот светски тенисер и бранител на титулата на Австралија Опен, Новак Ѓоковиќ побара од организаторите на првиот годинашен гренслем да обезбедат еднакви услови...

Свет 17.01.21 | 23:31

Протести во Амстердам поради новите мерки, полицијата употреби водени топови

Неколку илјади луѓе се собраа денеска во Амстердам на протест поради „локдаунот“ кој е продолжен за три недели поради спречување на ширењето на коронавирусот. Ваквите...

Ракомет 17.01.21 | 23:15

Червар: Вакво првенство не смее да се повтори!

Актуелниот селектор на Хрватска и екс-кормилар на Металург и на Македонија, Лино Червар после триумфот на „каубоите“ против Ангола со 28-20 за прва победа на Светското...

Скопје 17.01.21 | 23:09

Дел од Старата скопска чаршија утре без вода

Дел од Старата скопска чаршија утре ќе биде без вода. Од ЈП „Водовод и Канализација” – Скопје, информира дека поради дефект на противпожарен хидрант ф-80 милиметри на...

Свет 17.01.21 | 23:01

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по враќањето во Русија. Апсењето...

Калеидоскоп Патувања 17.01.21 | 22:49

Ковид пасоши ќе почнат да се користат од март?!

Како што беше најавувано од претходно, веќе станува и реално – за патување со авион ќе треба да се поседува Ковид пасош (IATA Travel Pass). Меѓународната асоцијација за воздушен...

Балкан 17.01.21 | 22:36

Вечерва нов земјотрес крај Петриња

Вечерва во 21.36 часот уште еден земјотрес ја потресе Петриња во Хрватска. Според Европскиот медитерански сеизмолошки центар потресот бил со јачина од 3,3 степени според...

Црна хроника 17.01.21 | 22:17

Застреланиот прилепчанец им подлегна на повредите

Денеска во 11.06 часот во ПС Прилеп било пријавено дека во атар на с. Витолиште, прилепско, Ѓ.Х.(25) од Прилеп бил погоден од куршум од ловечка пушка од едно лице од група која...

Македонија 17.01.21 | 22:07

Ново видео каде возач управува со возило со 255 километри на час

По вчерашното видео на „Тик-Ток“ каде граѓани користат полициски значки и палки за да поминат патарини денес е објавено ново видео каде возач управува со возило со...

Македонија 17.01.21 | 21:36

Мавровски: РЕК Битола работи со минимален капацитет и нема јаглен, се работи само со еден термо блок

РЕК Битола работи со минимален капацитет и нема јаглен, најлоша година за РЕК, се подготвува ли страшно сценарио за комплетно исклучување на РЕК Битола од електроенергетскиот...

Црна хроника 17.01.21 | 21:13

Растурени две домашни забави во Скопје

Полицијата синоќа растурила две домашни забави во Скопје.  Во првиот случај, полицајците по пријава за гласна музика и непочитување на мерките против ковид-19, со судска...

Калеидоскоп 17.01.21 | 21:03

По „Македонско девојче“, Казухиро Котецу ја изведе и „Ако умрам ил загинам“

По изненадувањето кое ни го приреди јапонски оперски пејач Казухиро Котецу со песната „Македонско девојче“, на самиот ден од дочекот на Новата 2021 год, денеска не воодушевува...

Музика 17.01.21 | 20:54

Музичкиот продуцент Фил Спектор почина од Ковид-19

Музичкиот продуцент Фил Спектор ,одговорен за некои од најголемите музички хитови, почина на 82-годишна возраст, пренесува ТМЗ. ТМЗ пишува дека тој починал од компликации...

Свет 17.01.21 | 20:42

Професор Арно Фонтане: Ќе се ослободиме од вирусот само ако играме на картата на глобален здравствен проблем и вакцините ако стигнат до сите земји

Епидемиологот и член на Научниот совет на Франција, професор Арно Фонтане за РТЛ изјави дека по пандемијата со Ковид-19, се надева на враќање на нормалниот живот во последниот...

Свет 17.01.21 | 20:33

Во Филаделфија се уапсени осомничените за убиството на Милан Лончар

Полицијата во Филаделфија објави дека се уапсени луѓето осомничени за убиството на 25-годишниот Милан Лончар кој во средата беше усмртен со истрел од пиштол додека го...

Црна хроника 17.01.21 | 20:23

Ловџија загина во Мариово застрелан од лице кое било на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец денеска им подлегнал на повредите откако бил погоден со куршум од ловечка пушка во атарот на селото Витолиште, Мариово. Според Сања...

Балкан 17.01.21 | 20:12

Несекојдневна сообраќајка: Се судрија свекор и снаа

Несекојдневна сообраќајна незгода се случла во Бјелина, пренесе локалниот медиум „ИнфоБјелина“. Имено, околу 11:30 часот се случила сообраќајна незгода на локалниот...

Свет 17.01.21 | 20:02

Повеќе од 95 милиони луѓе во светот се заразени со Ковид-19

Бројот на заразени со Ковид-19 во светот се искачи над 95 милиони, а од последици од заразата починале 2.034.623 луѓе, додека оздравеле приближно 68 милиони. Според податоци...

Свет 17.01.21 | 19:51

Навални приведен по слетувањето во Москва

Рускиот опозициски политичар, Алексеј Навални, слета на аеродромот Шереметјево во Москва, по што беше приведен. Неговиот авион беше пренасочен од аеродромот Внуково,...

Балкан 17.01.21 | 19:45

Децата на Бисера и Енедин виделе и слушнале сè: Татко им убиецот избегал со моторна санка

44-годишниот Енедин Т. е осомничен дека вчера ја убил својата поранешна сопруга, нејзините родители и го ранил брат ѝ во селото Расно, кај Сјеница. Убиени се 64-годишниот...