сабота, 16 јануари 2021
Македонија 16.01.21 | 20:29

Мнозинство од граѓаните не веруваат дека Владата има капацитет за справување со корупцијата

Поразителни резултати од анкетата во која емисијата ЕуроФокус на Телма и МЦМС испитувале колку граѓани веруваат во способноста на владата да се соочи со корупцијата. Само...

Свет 16.01.21 | 20:22

Кој е Армин Лашет, новиот претседател на ЦДУ: Избран ли е идниот Канцелар на Германија

Актуелниот премиер на германската провинцијата Северна Рајна-Вестфалија, Армин Лашет е избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија (ЦДУ). Со тоа Лешет...

Ракомет 16.01.21 | 20:19

Чешка се смешка на нашата грешка, наместо борба тешка – бело знаме и главата жешка

По поразот на ракометната репрезентација на социјалните мрежи беше објавена оваа песна: Чешка се смешка на нашата грешка, наместо борба тешка – бело знаме и главата...

Свет 16.01.21 | 20:05

Евакуиран аеродромот во Франкфурт поради закана со огнено оружје

Поради наводна закана со огнено оружје, полицијата нареди евакуација на сите присутни на аеродромот во Франкфурт. Неколку сектори на аеродромот беа затворени. Едно...

Црна хроника 16.01.21 | 20:03

Измамен старец во Драчево: Платил за огревни дрва, но не ги добил

Министерството за внатрешни работи информира дека вчера во 14:30 часот во Полициската станица Драчево, 81-годишен жител на Скопје пријавил дека бил измамен од едно лице...

Скопје 16.01.21 | 19:56

Кирков: Во „Лајка“ се вработени луѓе кои наместо да се грижат за бездомните, одгледуваат и продаваат скапи кучиња

Стефан Кирков од ВМРО-ДПМНЕ, обвинува дека ЈП „Лајка“, за кое годишно од секоја општина ќе се префрлаат по 32 илади евра, функционира само ка пи-ар фасада, со оглед на...

Ракомет 16.01.21 | 19:41

Светско првенство во ракомет: Египет – Македонија, многу на малку

Македонската ракометна репрезентација доживеа тежок пораз и во вториот натпревар на Светското првенство во Египет. Откако во дебито на Мундијалот загубивме со 32:20,...

Црна хроника 16.01.21 | 19:21

Во куќата на татко му чувал марихуана, пиштол и куршуми: Притворен жител на Сингелиќ

Во куќа во сопственост на таткото на 48-годишен жител на скопски Сингелиќ вчера биле пронајдени речиси 13 килограми марихуана во 39 пакувања, како и околу четири литри...

Свет 16.01.21 | 19:10

По британската, во Данска регистрирана и јужноафриканската мутација на корона вирусот

Данска го регистрира првиот случај на инфекција со позаразнaтa мутација на корона вирус, првично откриен во Јужноафриканската Република. Како што објави Државниот институт...

Семејство 16.01.21 | 18:58

Мајка му изрази поддршка за Роберт Орданоски: Боби, да се справиш со сите проблеми на надобар начин, со тебе сум

Јавната најава за развод на поранешниот директор на АЕК, Роберт Ордановски и неговата сопруга Агнеса, доби ново поглавје. Откако Ордановски на Фејсбук објави дека неговата...

Балкан 16.01.21 | 18:41

Самиот си пресуди: Србинот кој ги уби сопругата и нејзините родители не дозволи да биде уапсен

44-годишниот Енедин Т. кој денеска изврши масакр кај Сјеница, во Србија се самоубил кога бил опколен од полицијата. Тој е осомничен за убиството на неговата поранешна...

Македонија 16.01.21 | 18:28

Пендаровски: Без ЕУ нема да пропаднеме, но ќе напредуваме само со темпо на полжав

Претседателот Стево Пендаровски, во интервју за МИА, вели дека во моментов со Бугарија разговараме за, не неважни, меѓутоа странични прашања на главниот проблем. Зборуваме...

Фудбал 16.01.21 | 18:15

Кочо Анѓушев се откажува од ФК Борец: Вака ако се работи, ќе нема фудбал во Македонија

Велешкиот бизнисмен Кочо Анѓушев, кој е спонзор на македонскиот фудбалски прволигаш Борец, најави повлекување од клубот, поради тоа што, како што изјави, „оваа гарнитура...

Македонија 16.01.21 | 18:05

Мицкоски за изборот на Димовски за претседател на СПМ: Заедно да го победиме ова зло и да се избориме за Македонија

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан мицкоски, му го честита на Љупчо Димовски изборот за претседател на Социјалистичката партија. Честитки за изборот на Љупчо Димовски...

Црна хроника 16.01.21 | 17:53

Се судрија два автомобила и градски автобус: Тешка сообраќајка во Автокоманда

Тешка сообраќајна несреќа се случи вечерва во скопска Автокоманда во непосредна близна на студентскиотм дом „Стив Наумов“. Во сообраќајката учествуваа два автомобила...

Македонија 16.01.21 | 17:40

Починати 14 пациенти од кои најмладиот на 46-годишна возраст, 361 заразени со Ковид-19 во Македонија

Во последните 24 часа во Македонија се направени 2.176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на Ковид-19 во: -Скопје 164 -Куманово 17 -Тетово 12 -Прилеп 15 -Гостивар 16 -Штип...

Свет 16.01.21 | 17:34

Кина за само пет дена изгради монтажна болница за 1.500 пациенти со корона вирус

Кинa продолжува да гради монтажни болници за сместување на заразените со корона вирус и само во последните пет дена поставила специјализирана медицинска установа со...

Свет 16.01.21 | 17:22

Црн ден во Авганистан: Во три различни напади загинале најмалку 15 луѓе

Најмалку 12 лица загинале кога двајца припадници на паравоена група отвориле оган врз своите соборци во авганистанската провинција Херат. Во нападот загинале најмалку...

Семејство 16.01.21 | 17:13

Ордановски: Ме навредуваат, ме нарекуваат „дебел“, „прасе“, но не знаат дека имав сериозни здравствени проблеми

Објавата на поранешниот директор на АЕК, Роберт Ордановски, на фејсбук, во кој најави дека ќе се раведува при што изнесе голем број „валканици“ од 18-годишниот брак...

Балкан 16.01.21 | 16:53

Вучиќ ги стави новинарите на приоритетна листа за вакцинирање

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, кој прими пратка од милион дози од кинеската вакцина, најави дека новинарите ќе бидат ставени на списокот приоритетни граѓани...