сабота, 16 јануари 2021
Македонија 16.01.21 | 23:46

Сајкоски: Економијата и инвестициите беа главен дел на програмата на СДСМ, но во свој стил, ветија и излажаа

Факт е дека Владата не успеа да ги реализира своите ветувања за Битола. Наместо напредок и развој, испорачаа лаги, корупција и очај. Предизборните ветувања ги почнаа...

Калеидоскоп 16.01.21 | 23:36

Димче Арсовски на својот роденден  ја побара за сопруга својата долгогодишна девојка, Соња

Димче Арсовски,портпарол на ВМРО-ДПМНЕ на својот роденден  ја побара за сопруга својата долгогодишна девојка, Соња. Таа му го подари најубавиот поклон за роденден и...

Економија 16.01.21 | 23:18

Владата даде согласност за 7,5 милиони евра за брана на река Отиња

Работната сабота ја завршуваме доцна, но со повеќе одлуки на Владата во интерес на граѓаните, напиша вицепремиерот за борба против корупција и криминал, за одржлив...

Свет 16.01.21 | 23:08

СЗО е против воведување потврда за вакцинација за патувања

Вонредниот одбор на Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или...

Македонија 16.01.21 | 22:53

Филипче: Оние кои прележале засега не треба да се вакцинираат

Во очекување на првите дози на вакцини преку Ковакс механизмот што треба да стигнат во февруари, министерот за здравство Венко Филипче во гостувањето на вестите на...

Балкан 16.01.21 | 22:37

Еди Рама на „Топ Чанел“ откри дека Бугарија ни ветила само 100 дози вакцини и дека ни тие не ни ги дала

Албанскиот премиер Еди Рама, бранејќи се синоќа во студиото на „Топ Чанел“ за бавното темпо на набавки на вакцините против коронавирусот, рече дека во Македонија се...

Свет 16.01.21 | 22:29

„Фајзер“: Испораката на вакцини ќе доцни најмногу една недела

Американската компанија „Фајзер“, која во соработка со германската лабораторија „БиоНТек“ ја осмисли вакцината против Ковид-19, денеска го претстави планот што треба...

Филм 16.01.21 | 22:19

Турчинките се луди по овој актер со македонско потекло

Турскиот актер Џан Јаман, кој нашата публика може да го гледа во серијата „Романтичарот“ ги крши срцата не само на Турчинките, туку и во Италија и Шпанија. Италијанските...

Црна хроника 16.01.21 | 22:06

Нема повредени патници на ЈСП во сообраќајката во Автокоманда

Според изјавата на возачот на автобусот дадена на внатрешната контрола на ЈСП Скопје, стои во соопштението, незгодата се случила околу 15 часот во момент кога автобусот...

Останати спортови 16.01.21 | 21:57

Одбојкарска федерација: Радувај се Македонијо имаш херои!

Одбојкарската федерација по победата на македонските одбојкари на социјалните мрежи објави: 3:1 Победа МАКЕДОНИЈА е на #EuroVolleyM Радувај се МАКЕДОНИЈО имаш херои! 3:1...

Македонија 16.01.21 | 21:49

Пандов: Денес во Србија пристигнаа уште 1.000.000 вакцини, кај нас Филипче, Заев и Пендаровски успееа да обезбедат дел од фрижидерите

Александар пандов на својот фејсбук профил напиша: Денес во Србија пристигнаа уште 1.000.000 вакцини. Таму вакцинирањето е започнато уште од 24.12 минатата година. Веќе од...

Балкан 16.01.21 | 21:42

Бугарски новинар објави видео со кое ги брани вевчанци

Бугарскиот новинар Михаил Михајлов неодамна објави видео во знак на протест против бугарската политика врз Република Македонија и бугарската малцинска политика со...

Останати спортови 16.01.21 | 21:34

Одбојкарите го прославија пласманот на ЕП со оро и со „Бисер балкански“

На македонските одбојкари им стана традиција да ги слават успесите со оро и со евергринот на Гоце Николовски, „Бисер балкански“, па на таков начин го одбележаа и пласманот...

Калеидоскоп 16.01.21 | 21:28

Годинава во Охрид нема да се организираат Богојавленски чествувања

Поради пандемијата од КОВИД 19, годинава нема да биде организирано традиционалното фрлање на Светиот крст во водите на Охридското Езеро од градското пристаниште во...

Семејство 16.01.21 | 21:23

Ордановски за разводот: Не можам да дозволам да ги изгубам децата, без нив ќе немам причина за живот

Објавата на Фејсбук на поранениот директор на АЕК, Роберт Ордановски, во која тој објави дека се разведува од сопругата Агнеса, предизвика бура реакции во јавноста....

Македонија 16.01.21 | 21:12

Филипче: Неделава ќе знаеме дали има дополнителна мутација на последните новодијагностицирани случаи

Од анализите што се прават во МАНУ дали има дополнителни мутации на вирусот кај последните новодијагностицирани ковид случаи, како и целосната епидемиолошка состојба,...

Македонија 16.01.21 | 21:04

Aлександар Николоски упати честитки до Армин Лашет за изборот на претседател на ЦДУ

Денес по повод изборот на претседател на ЦДУ, Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски на својата ФБ страна упати честитки до претседателот кој ја замени...

Свет 16.01.21 | 20:55

Четири тинејџери загинаа во пожар во дрвена колиба во Норвешка

Пет лица исчезнаа по пожар во дрвена колиба во северна Норвешка, од кои четири се деца на возраст под 16 години, наведе полицијата. Според шефот на регионалната полиција,...

Свет 16.01.21 | 20:48

Лотар Вилер, прв човек на Институтот за инфективни болести „Роберт Кох“: Ќе имаме повеќе видови, затоа – не патувајте

Првиот човек на Институтот за инфективни болести „Роберт Кох“, Лотар Вилер истакна дека во Германија досега се регистрирани 16 случаи на новата мутација на коронавирусот...

Останати спортови 16.01.21 | 20:37

Коментаторот Стојановски со нов емотивен говор: Политичари, учете од овие момци што се борат за Македонија

Коментаторот Тони Стојановски со нов емотивен говор го прослави пласманот на Македонија на одбојкарското ЕП кое ќе се одржува подоцна годинава. Спартанците триумфираа...